Онкологічне обладнання розбрату: між головою облради та керівником онкоцентру розгорівся коніфлікт

18:24, 21 Лютого, 2023

 

Між гендиректором Кіровоградського обласного онкоцентру Констянтином Яринічем та головою Кіровоградської облради Сергієм Шульгою виник публічний конфлікт. Яриніч вважає, що голова облради цілеспрямовано перешкоджає діяльності медзакладу. Очільник онкоцентру говорить, що такі дії призведуть до знищення закладу. Шульга підозрює, що заклад купив неякісне обладнання у підозрілого постачальника і хоче це перевірити.

Скарга на голову облради

Костянтин Яриніч у суботу, 18 лютого, на своїй Facebook-сторінці написав, що направив відкритого листа Андрію Райковичу, в якому вказав, що Сергій Шульга протягом тривалого часу намагається дестабілізувати роботу закладу.

“Причина відкритого листа голові ОВА та депутатам обласної ради – відповідь на дії Шульги. Саме він, на моє особисте переконання та низку доказів, став ініціатором чергової спроби принизити та облити брудом роботу адміністрації онкологічного центру та медиків вже на рівні запиту від народних депутатів”, – пояснив у коментарі “Гречці” Костянтин Яриніч.

Також на його думку, Шульга підмовив народних депутатів, які внесли запит, який в собі містить неправду щодо онкоцентру.

Мова йде про звернення, підписане 13-ма народними депутатами, в якому вони звернулися до голови обласної військової адміністрації із пропозицією розірвати існуючий договір та дати правову оцінку діям онкологічного центру. Причиною зазначають невиконання рішення обласної ради про закупівлю обладнання – гамма-терапевтичного апарату.

Проте за словами Яриніча, серед підписантів там немає жодного нардепа від Кіровоградщини.

“Всі народні депутати обговорювали питання можливості закупівлі радіологічного обладнання, гаматерапивтичного обладнання чи лінійного прискорювача. І теж всі розуміють, що на сьогодні ми можемо розраховувати на закупівлю тільки гама-терапевтичного обладнання, а не дорожчого обладнання”, – стверджує очільник онкоцентру.

Потім, за словами Яриніча, Сергій Шульга хотів перевірити медзаклад позапланово. Тоді керівник медзакладу попросив надати підстави для позапланової перевірки у воєнний час.

“Я не боюся і не проти ніяких перевірок, і ні в якому разі не прошу відмінити її. Ми працюємо в правовому полі. Але якщо це робиться заангажовано і для того, щоб підтасувати якісь факти для подальших своїх дії – переводу пацієнтів у приватні руки, то звичайно я буду про це говорити”, – каже Костянтин Яриніч.

Наразі ж з 23 лютого в онкоцентрі будуть проводити перевірки.

Позиція голови облради

Голова обласної ради Сергій Шульга ситуацію пояснив, сьогодні, 21 лютого, під час пресбрифінгу.

За його словами, коли він тільки прийшов на посаду, то сказав, що перші кроки – це створення прозорого менеджменту і перевірка діяльності комунальних підприємств. Наразі є відповідний підрозділ і зроблено вже 20 перевірок.

“Це передбачається законом, а не моїм особистим розпорядженням. До всього власник, тобто обласна рада, має право контролювати управління, збереження та закупівлі майна уповноваженим органом. Тобто здійснення перевірок – це не як виключення, а як планомірна робота. Чому у когось подив, що прийдуть із перевіркою на його підприємство мені незрозуміло”, – зауважує Шульга.

Також він акцентує, що фінансові звіти медичної галузі, які направляються на адресу відділу комунальної власності направляли на департамент охорони здоров’я, який відмовив у їх розгляді.

30 листопада 2021 року, на думку Шульги, обласна рада виділила кошти на придбання радіологічного обладнання для онкоцентру добре не вивчивши це питання.
Закупівля була проведена заздалегідь і чекала лише фінансування.

Тоді перемогла фірма “Євромедпроект”, бенефіціарним власником якого є громадянин Росії. Згідно даних системи Youcontrol, це Овайсі Тофікуддін Рахматуддінович із юридичною адресою у Москві.

За словами Сергія Шульги, орієнтовно у березі 2022 року він поцікавився де ж все-таки обладнання.

“На що мені керівник онкоцентру сказав, що “Яке обладнання? Війна ж іде.” Вони ще з фірмою доукладали купу додаткових угод. З усього нам повідомили тільки, що спочатку був продовжений термін договору до кінця форс-мажору. Але ж ми не розуміємо і не можемо передбачити, коли закінчиться війна. Вони тоді ще одну додаткову угоду якусь уклали, а вже у серпні розірвали договір без інформування та участі облради”, – каже голова облради.

Констян Яриніч підтверджує, що дійсно бенефіціарним власником був громадянин Росії. Проте він вже давно живе на території України, запроваджує діяльність у нашій країні, має тут фірми, платить податки в Україні, займається волонтерством та не перебуває у санкційних списках .

Проте, як він зазначає, згідно сьогоднішніх директив, будь-яка компанія, яка має в складі бенефіціарів чи учасників, пов’язаних з Росією, не має право укладати договори із комунальними та державними підприємствами, та й загалом не має права впроваджувати діяльність. Всі рахунки таких компаній заблоковані.

“До 24 лютого такого не було і таких аргументацій, щодо неукладання з компанією договору у нас не було. Вже у серпні Держаудитслужба провела перевірки закупівель медзакладу і зобов’язала адміністрацію розірвати договір з переможцем тендеру та повернути передоплату”, – пояснив очільник онкоцентру.

Констянтин Яриніч говорить, що без цього обладнання онкоцентр не має змоги далі працювати і укладати договір з Національною службою здоров’я України. Тому вони заново оголосили тендер.

За його словами, переможця тендеру перевірили по усіх можливих параметрах, джерелах і системах. Всю інформацію перед заключенням договору передали до СБУ і до цих пір ніяких застережень чи зауважень звідти не надходило.

При цьому Сергій Шульга каже, що фірма-переможець другого тендеру ТОВ “Радіо-Мед”, має кілька відкритих проти неї кримінальних проваджень за непостачання обладнання.

“Як власники медзакладу, ми написали листа Констянтину Яринічу і поінформували його про те, що стосовно компанії-переможця відкриті кримінальні провадження і є застереження, що воно не поставить необхідне обладнання”, – коментує Шульга.

Згідно інформації системи Youcontrol, “Радіо-Мед” дійсно є фігурантом кримінального провадження. Проте востаннє інформація про нього була у серпні 2021 року, тоді ухвалою суду розгляд досудового розслідування продовжили ще на рік – до серпня 2022 року. З того часу більше інформації по цій справі не з’явилося.

Костянтин Яриніч стверджує, що поставка має бути з дня на день. І все, чим аргументували необхідність відміни тендеру – неправда.

Вже розмитнене. Зовсім скоро вже має бути, ймовірно, навіть через тиждень”, – підкреслює він.

Конфлікт щодо типу обладнання

У конфлікті сторони не можуть дійти згоди і щодо типу необхідного обладнання.

Очільник облради говорить, що сам Костянтин Яриніч ще у 2017 році у статті для фахового медичного журналу говорив про те, що обладнання із лінійним прискорювачем значно ефективніше та якісніше. Проте для онкоцентру закуповує із кобальтовим прискорювачем (ред. – гама-терапевтичний апарат).

Нами зараз маніпулюють, що якщо онкоцентр не отримає цього обладнання, то область залишиться без цієї прослуги. Але я хочу сказати, що в нас є необхідне обладнання з двома лінійними прискорювачами в одній з клінік”, – говорить Шульга.

При цьому акцентує, що у тому ж таки листі від МОЗ вказують, що закупівля гамо-терапевтичного обладнання є недоцільним, оскільки він є застарілим, а варто звернути увагу більш сучасне – з лінійними прискорювачами.

Ми просто попереджаємо, що область може витратити кошти, а послугою не забезпечить”, – припускає голова обласної ради.

Зазначимо, предметом закупівлі є гамма-терапевтичний апарат, яким, за словами Яриніча, опромінюються 60-70% всіх пацієнтів.

Керівник обласного онкоцентру говорить, що загалом в країні є 58 радіологічних апаратів, з них 42 лінійних, частина з яких не працює.

“Не працюють по причинах налаштування цього обладнання, по подачі електрики і так далі. В той же час кобальтовий апарат може працювати і від генератора, особливо якщо прийняти до уваги ймовірні відключення електроенергії та блекаути”, – пояснює Констянтин Яриніч.

При цьому він акцентує, що той апарат, який придбає обласний онкоцентр – це топ із кобальтових апаратів, які існують в світі. Він наближається за своїми можливостями до характеристик лінійних прискорювачів.

“Я ж теж не проти закупити обладнання з лінійним прискорювач, але вартість його на сьогодні становитиме 200 мільйонів гривень. Ми неодноразово про це розмовляли і з Сергієм Шульгою, і на засіданнях депутатських груп із залученням експертів Інституту Раку та фірм, які можуть поставити таке обладнання. І кожного разу ми приходимо до того, що в нас немає фінансової можливості закупити це обладнання. Пану Шульзі це незрозуміло, тому він намагається скасувати закупівлю цього обладнання і передати все у приватну клініку, яка забере і всіх пацієнтів і гроші від НСЗУ“, – зауважує керівник онкоцентру.

Відсутність обладнання=відсутність фінансування

Як стверджує Яриніч, про закупівлю обладнання онкоцентр повідомив НСЗУ, яке завдяки цьому превентивно уклало договір із медцентром профінансувавши пакет надання радіологічних послуг.

Якщо ж закупівлю скасують, то НСЗУ має право розірвати договір та вимагати повернення грошей. А самих пацієнтів надалі будуть направляти до приватної клініки, і саме туди йтимуть гроші НСЗУ.

При цьому Яриніч пояснив, що онкоцентр на 40% фінансується від радіологічного пакета. Навіть для того, щоб забезпечити проведення хірургічних операцій, гроші беруться із радіологічного пакету, теж саме і з хіміотерапевтичними послугами і так далі.

” Це не просто не буде у нас радіологічних послуг, а це означає, що не зможемо забезпечити й інші види онкологічного лікування. Штат медпрацівників також доведеться скорочуватися. Навіть закупівлі ліків та харчів для пацієтнів ми не зможемо робити. Тобто, тут такий котел – коли немає оцих 40%, то все решта теж сипеться. Фактично це дорівнює закриттю радіологічного центру”, – підсумував він.

Шульга ж називає це маніпуляціями.

“Нами зараз маніпулюють, що якщо онкоцентр не отримає цього обладнання, то область залишиться без цієї послуги. Але я хочу сказати, що в нас є необхідне обладнання з двома лінійними прискорювачами в одній з клінік, що підтверджується листом Віктора Ляшка до голови ОВА. Так, вона дійсно комерційна, але воно фінансується з НСЗУ. Чому у онкоцентру немає такого обладнання це питання до керівника закладу”, – говорить посадовець.

 

Останні новини по темі
Портрет за донат: у Кропивницькому оголосили збір на коптер для ЗСУ
viyskovyi kvadrokopter
dustan.osvita
Школи і виші закликали на три дні перейти на дистанційне навчання – МОН
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графік відключень електрики за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у четвер, 18 липня....

20:13, 17 Липня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:33, 17 Липня, 2024

У соціальних мережах, зокрема у анонімних Telegram-каналах, заявилися фейкові повідомлення про «тотальні блекаути» та «нові графіки відключень». Пояснюємо, як відрізнити фейки т...

17:25, 17 Липня, 2024