У супроводі чотирьох співробітників поліції до невеликої зали Ленінського райсуду Кропивницького заводять високу дівчину середньої статури. На ній спортивний костюм з лейблом відомого бренду, куртка, кросівки. Слідом до зали проходять адвокат, прокурор, слідчий СБУ. Дівчину запрошують до камери-клітки. Світло камери місцевого телеканалу фокусує, як вона сідає на лавку та підписує папери.
Ця 21-річна дівчина підозрювана у справі про держзраду. Прокуратура та СБУ повідомили, що викрили «коригувальницю» РФ. У коментарях під цією новиною чимало мешканців області висловили власну позицію, на яке покарання вона заслуговує. Сьогодні ж суд розглядав клопотання про обрання їй запобіжного заходу на період досудового розслідування.
Фігурантка уродженка Кременчука, нині проживає в Олександрійському районі. Раніше судима не була. Вона безробітна, дітей не має. Освіта незакінчена вища за напрямком юриспруденція.
Обвинувачення
Зі слів прокурора Кіровоградської обласної прокуратури Володимира Лещенка, підозрювана Ангеліна Д. з ідеологічних та корисливих мотивів вирішила надати представнику держави-агресора допомогу у проведенні підривної діяльності проти України.
«13 лютого вона отримала повідомлення в «Телеграмі» від акаунта, на ім'я Ігор, який ідентифікований як громадянин РФ, повідомлення з пропозицією співпрацювати за винагороду з представниками держави-агресора. З 16 лютого підозрювана почала надсилати повідомлення з координатами об’єктів критичної інфраструктури, місця розташування підрозділів ЗСУ та блокпостів», - зазначив у клопотанні про обрання запобіжного заходу прокурор.
Зі слів Лещенка, зокрема фігурантка повідомила про знаходження блокпостів, які охороняють нафтопереробний завод та пообіцяла повідомити про наслідки його обстрілу. Також видала адресу оборонного підприємства у Києві, біля якого раніше проживала.
«Від цього співрозмовника вона отримала завдання зібрати відомості про оборонні підприємства та інші об’єкти на території Кіровоградської області та міста Світловодськ. Для цього 15 березня підозрювана приїхала до оборонного підприємства у Світловодську, щоб провести зйомку. Після цього її затримали співробітники СБУ», - зазначив прокурор.
Ангеліні Д. повідомили про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 ККУ (державна зрада в умовах воєнного стану). За таке правопорушення передбачене позбавлення волі на 15 років, або довічне ув’язнення.
Прокурор Лещенко просив суд обрати підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб, оскільки є ризики переховування від слідства, приховування доказів, перешкоджання розслідуванню.
Слідчий СБУ Денис Водяний підтримав клопотання та повідомив суду, що це не перший подібний інцидент за участі підозрюваної. За його інформацією, співробітники СБУ раніше зупиняли фігурантку у Києві за аналогічних обставин.
Слово захисту
Під час заслуховування позиції захисту спочатку виступила підозрювана, що досить нетипово у подібних справах. Зазвичай позицію озвучує адвокат, а підозрювані її підтримують.
Ангеліна Д. висловила бажання дати пояснення.
«Я взяла інформацію з групи «Кременчук Фіговий», де було описано відомості про обстріл та його наслідки. Стосовно Києва, мене прийняло не СБУ, а Служба охорони поліції. Далі я в них просиділа і вони мені запропонували співробітництво зі спецслужбою. Ми поїхали до СБУ, де мені запропонували з ними працювати, але телефон не віддали. Вони користувалися моїм акаунтом в «Телеграмі»», - стверджувала підозрювана.
Вона просила суд про запобіжний захід у вигляді домашнього арешту або зменшити термін тримання під вартою.
Адвокат Станіслав Ткаченко, якого для представлення інтересів підозрюваної, що передбачено законодавством, залучили за контрактом із Центром безоплатної правової допомоги, просив суд не задовольняти клопотання СБУ.
Він поставив під сумнів законність матеріалів негласних слідчих розшукових дій, які лягли в основу справи, а підозру і ризики, наведені прокурором – необґрунтованими. Водночас будь-яких інших клопотань, характеризуючих чи пом’якшуючих матеріалів він не надав.
Суддя Катерина Юр’єва дослідила матеріали справи, серед яких повідомлення про виявлення правопорушення, протоколи НСРД та затримання.
Перед тим, як піти до нарадчої кімнати суддя дала можливість сторонам висловитись. Підозрювана попросила про слово.
«Усю інформацію я брала з груп у соцмережах. У мене були групи «Офіційний Київ», у якій виставляли вибухи, точки геолокацій. Я не права у тому, що робила скриншоти (з цих груп – авт.) і країну й місто наразила на небезпеку. Також були групи «Харків» і «Дніпро», але я не скидувала відомості із них та не є учасником «ЛНР», «ДНР», як це написано (в підозрі – авт). Прошу дати шанс на домашній арешт, якщо нема такої можливості, прошу зменшити термін тримання під вартою. Я наполягаю, що більшість інформації була з груп, це скриншоти геолокацій із самих груп», - заявила Ангеліна Д.
Під час перебування судді у нарадчій кімнаті, журналістам вдалося поставити декілька питань підозрюваній. Вона охоче давала пояснення.
На питання для чого вона фотографувала об’єкт, дівчина заперечила і стверджувала, що її затримали не під час зйомки, а на зупинці.
Щодо підтримки дій Росії та розуміння нею наслідків обстрілів вона не змогла чітко пояснити позицію.
«Я не те що підтримую (дії РФ – авт.), просто виникли обставини через які так вчинила. Але більшість тієї інформації (які вона пересилала - авт.) - це скриншоти. Локації по Києву - переслані повідомлення. Так, я розуміла, що це для Києва (небезпечно - авт.), я там проживала певний час, і для самої країни. Десь я це розуміла прекрасно. Тому у більшості випадків, я просто пересилала інформацію, яка була в групах, хоч це інші фотографували, обходили об‘єкти. Тобто люди самі фотографували прильоти, вибухи, наслідки обстрілів», - сказала підозрювана.
Водночас варто зазначити, що в оприлюднених СБУ переписках нібито підозрюваної з представником РФ є повідомлення, де вона вказує, що коли їхатиме в таксі зробить фото ще кількох блокпостів.
На прохання пояснити в чому був її інтерес Ангеліна Д. визнала, що отримувала гроші.
«Інтерес був… Це, навіть, не пояснити. З одного боку - фінансовий, але й платили не так багато,- з посмішкою зізналась дівчина. – А з іншого боку - його не пояснити. Так, у якійсь мірі вважаю себе винною. Наразила місто на небезпеку».
У підсумку суддя Катерина Юр’єва визначила запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із 17 березня по 13 травня в межах строку досудового розслідування.
Анастасія Зубова, фото автора, скриншоти - СБУ
Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net - Fondation Hirondelle.
- Екологічна міні-пекарня: у Дмитрівській громаді організували перший за 30 років кооператив (ФОТО)
- Генератори і екофлоу більше не знадобляться? Як живе українська енергетика зараз
Щоб дізнаватись новини першими підписуйтесь на нас у
Поширюйте
Коментуйте