Ексклюзив

Гаджет або цигарка: чому підлітки курять та хто їм допомагає

 Автор: Анастасія Дзюбак. 7163

 В Україні підлітки вперше пробують цигарки в 14 років. Зростає популярність ТВЕНів та електронних сигарет. Такі дані опитування ESPAD, проведеного у 2019 році на замовлення ЮНІСЕФ. Як мода на куріння утримується і змінюється з роками, та де діти купують офіційно заборонений товар, розбиралась “Гречка”.

 куріння в Україні

Тренди на службі залежності: чому підлітки починають курити?

Нині на ринку є кілька видів нікотиновмісної продукції: класичні цигарки, ТВЕН - пристрої для нагрівання тютюну та електронні сигарети, які містять нікотиновмісні рідини.

Найбільш популярними тютюновими виробами в Україні залишаються цигарки, проте ринок ТВЕН та електронних сигарет зростає.

Сигарета, ТВЕН, електронна сигарета: у чому різниця

Оскільки велика частина дорослих курців почали це робити ще у підлітковому віці, то можна припустити, що згодом і уподобання курців будуть змінюватись.

«Сьогоднішній підліток – це наш потенційний клієнт завтра. Переважна більшість курців вперше починають курити ще підлітками», - зазначає у аналітичному звіті 1981 року компанія «Філіп Морріс»

Психологічні причини куріння

32-річна Марина курить з 14-ти років. Каже, тоді їй сподобався процес, але курила не регулярно кілька цигарок раз у кілька тижнів.

“Мені сподобалась можливість вийти з дискотеки, постояти і покурити. Так само і зараз, змога вийти на перекур, чи якась можливість відволіктись від роботи, розслабитись”, - згадує Марина.

скільки українців курить

Як пояснює психологиня Інга Кузнєцова, підлітки схильні до ризикованої поведінки і більшості з них цікаво спробувати те, що заборонено. Також вони створюють власну субкультуру, яка була б чужа для дорослих.

Куріння - це те, що вони часто роблять гуртом і це ще одна приваблива сторона процесу.

Згодом це стає ритуалом, тим, що структурує життя. Укупі із нікотиновою залежністю, яку викликає куріння, викорінити його буде складно, пояснює психологиня.

"Саме в підлітковому віці мозок набуває нейропластичності. Тобто людина вчиться тому, як вона в житті буде отримувати задоволення, у який спосіб заспокоюватиме себе. Тому звичок, що виникають в підлітковому віці, дуже важко позбутися", - каже Інга Кузнєцова у коментарі "Гречці".

Ще однією причиною того, що підлітки присідають на куріння, каже психологиня, є світова тенденція до збільшення тривожних розладів у дітей та підлітків.

Та, окрім класичних цигарок, які продовжують лідирувати серед юних курців, зростає мода на ТВЕН та електронні цигарки, деякі з них називають “одноразками”.

зростьання імпорту ТВЕН

Марина почала використовувати пристрої для нагрівання тютюну у 2019. Каже, оскільки від куріння стіків немає характерного тютюнового запаху, це дозволяє їй уникати суспільного осуду за шкідливу звичку.

"Якщо у 2010 році в Україні взагалі не стояло питання про поширеність електронних сигарет, то у 2017 році поширення електронних сигарет серед дітей віком 13-15 років становила майже 20%. Тобто майже кожен п'ятий підліток в Україні курив електронні сигарети", - пояснює журналісту "Гречки" Дмитро Купира, виконавчий директор Центру громадянскього представництва "Життя", яка працює з проблемами тютюнопаління в Україні.

Є кілька причин, чому підлітки вибирають не класичні сигарети. Це щось нове, модне і трендове. Про одноразки та вейпи говорять користувачі Тікток, улюблені блогери й зірки, а реклама цієї продукції донедавна не регулювалась.

Лише з минулого року закон №1978 заборонив рекламу будь-яких товарів або послуг, якщо вона містить зображення тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння або процесу їх куріння, використання.
Але на сторінки в соцмережах блогерів-мільйонників ця заборона поки не поширюється.

Одноразки та вейпи мають яскраві й привабливі дизайни та різні смаки. На відміну від цигарок, вони не виділяють неприємного запаху, який можуть помітити батьки.

Виробники обіцяють, що електронні цигарки нібито більш безпечні, ніж звичайні. Це створює ілюзію, що обираєш менше зло.

Також дітей приваблює новизна, адже електронна сигарета - це гаджет, щось сучасне.

"Електронні сигарети розробили та почали позиціювати саме як елемент цієї субкультури. У кожні часи були певні елементи підліткової субкультури: коли збирали календарики, марки, зараз - айкоси", - каже Інга Кузнєцова.

А ще, на відміну від цигарок, до 2020 року електронні сигарети можна було купити цілком легально і неповнолітнім.

Шкода здоров’ю і бюджету: де підлітки купують заборонене?

Марина кидала курити кілька разів. Першого разу, коли була ще підлітком, і закохалась у хлопця, який негативно ставився до цього.Наступні “бездимні” періоди були, коли планувала вагітності, виношувала і годувала грудьми дітей. Зізнається, що зараз її не змусить кинути ні суспільний осуд, ні тиск рідних, лише власне бажання, або ще вища ціна продукції.

“Зараз вдень на пачку стіків у мене йде 85 гривень. З огляду на середні зарплати в моєму місті - це суттєво. Якби ціна перевалила за 100 гривень, то мені б довелось або відмовитись від куріння, або принаймні зменшити частоту”, - каже вона.

І ціни таки зростуть.

До 2025 року цигарки мають подорожчати ще, адже акциз на них має зрости на 20%, аби підтягнутися до рівня країн ЄС. Так держава планує вдарити по кишені курців у надії, що це змусить їх покинути шкідливу звичку.

Парламент затвердив «7-річний план» підвищення акцизного податку на сигарети. За даними звіту, підготовленого за підтримки Campaign for Tobacco Free Kids, у 2025 за рахунок акцизів із продавців цигарок очікують отримати до бюджету орієнтовно 319 мільярдів гривень. Також зросте ставка оподаткування і на стіки, що використовуються з IQOS та glo. Вони принесуть державній казні відповідно 83 мільярди гривень акцизу.

За розрахунками Київської школи економіки та VoxUkraine опублікованими у звіті, це дозволить скоротити споживання сигарет у середньому на 5,6% щорічно. Гроші можна буде витратити на посилення заходів з охорони здоров’я і в перспективі це врятує 488 тисяч українців від передчасних смертей.

Проте, за даними Моніторингу Kantar Україна, у 2021 році в Україні майже вдвічі порівняно з попереднім роком зріс рівень продажу нелегальних тютюнових виробів. і становив - 14,4 %. Як наслідок, бюджет не отримав 13,2 мільярда гривень у вигляді податків, а вплив на здоров’я ніхто і не пробував обраховувати.

Саме нелегальний продаж нікотиновмісних продуктів найдоступніший дітям, адже офіційно продавати сигарети неповнолітнім заборонено (з 2021 року це стосується також електронних сигарет і рідин, що використовуються в електронних сигаретах).

Великі мережі супермаркетів не будуть порушувати закон, йдучи на репутаційні втрати. Інша справа “кіоски” з цигарками невідомого походження, які роками працюють на одному і тому ж місці та торгують без ліцензій відвертим контрафактом, а також невеликі магазини, які нехтують правилами.

“У Кропивницькому є низка таких кіосків, які працюють в одних і тих самих місцях роками. З ними пробують боротись офіційні дилери, передають інформацію правоохоронцям, у податкову. Тому часом такі точки закриваються, але зазвичай згодом відкриваються знову і на тому самому місці”, - розповів “Гречці” на правах анонімності дистриб'ютор однієї із великих міжнародних тютюнових компаній.

Чи погіршилась ситуація у 2022 році можна лише припускати. Проте, у звязку з воєнним станом, Державній податковій службі заборонили проводити низку позапланових перевірок і кількість виявлених контрафактних цигарок і підприємців, що торгують без ліцензії ( тобто не сплатили податків із проданого) знизилась торік майже вдвічі.

статистика з виявлення продажу сигарет без ліцензії

Ринок електронних цигарок і поготів залишається неконтрольованим.

Загалом Дмитро Купира вбачає великі ризики і у продажі тютюнових виробів онлайн, оскільки в інтернеті немає ефективної системи перевірки віку людини. Будь-якому користувачу досить натиснути відповідь "Так, мені є 18 років" і омріяні “одноразки” вже прямують до дитини.

"Зараз є безліч ділків, які коробками замовляють "одноразки" з Китаю, а потім їх продають поштучно, у тому числі і через месенджери та соцмережі. У цьому випадку має працювати поліція і податкова. Бо якщо так легко продають підакцизний товар, то що їм заважає так само продавати будь-який інший заборонений для поширення товар?" - каже керівник ГО "Життя".

Антитютюнове законодавство посилюють

"Електронні сигарети почали агресивно поширюватися на ринку в Україні. Законодавець це не врегулював вчасно, а почав це робити зараз, із суттєвим запізненням. Тому, можна сказати, що, на жаль, ми програли частину нашої молоді, а зараз змінами до законодавства намагаємося повернути її назад", - каже Дмитро Купира і закликає ставитись до куріння не як до “поганої звички”, а саме як до нікотинової залежності.

З 11 липня 2022 набув чинності закон №1978, якими електронні сигарети, вейпи, ТВЕЛ, кальяни прирівняли до звичайних та заборонили курити їх у громадських місцях.

На вокзалах, зупинках громадського транспорту, а також у ресторанах курити не можна.

З 11 липня 2023 року за стимулювання продажу ТВЕЛ, електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин можна буде отримати штраф від 30 до 50 тисяч гривень. Запрацює Закон України № 1978-ІХ. Він стосуватиметься як традиційних типів реклами, так і розміщення інформації в інтернеті загалом, включно із соцмережами та залученням інфлюенсерів.Також Закон передбачає маркування електронних сигарет.

Заборонятиметься і продаж ароматизованих рідин для електронних сигарет.

Далі більше: 20 квітня у парламенті зареєстрували законопроєкт №9227, який має на меті заборонити продавати ароматизовані стіки для нагрівання. Як вказують у пояснювальній записці, так планють хоч трохи змінити статистику за якою в Україні щорічно 130 тисяч людей гине від хвороб, спричинених вживанням тютюну.

 скільки людей помирає від куріння

Анастасія Дзюбак

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Поширюйте

Коментуйте