Медичні послуги без бар’єрів: як на Кіровоградщині надають допомогу в інклюзивних гінекологічних кабінетах

19:33, 28 Вересня, 2023
ginekologi4nuy kabinet bez baryeriv1

 В Україні на сьогодні працюють 94 гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, де є спеціалізоване обладнання, зокрема і для пацієнток з порушеннями опорно-рухового апарату, а медичний персонал пройшов додаткове навчання щодо того, як правильно надавати допомогу постраждалим від гендерно зумовленого насильства. Шість таких кабінетів вже відкрито на Кіровоградщині.

Які саме послуги в них надають, хто може звернутися до інклюзивних кабінетів і чому це важливо, тим паче під час повномасштабної війни – дізнавалася «Гречка»

 Чим особливі інклюзивні гінекологічні кабінети

 У гінекологічних кабінетах безбар’єрного доступу UNFPA кваліфіковану медичну та психологічну допомогу можуть отримати місцеві мешканки, вимушені переселенки, постраждалі від гендерно зумовленого насильства та люди з інвалідністю.

Такі кабінети працюють на базі приймальних відділень лікарень та перинатальних центрів як місцевого, так і обласного рівня. Їхня особливість в тому, що тут фахівці пройшли навчання щодо особливостей надання допомоги жінкам, які зазнали сексуального або гендерно обумовленого насильства. Крім того, кабінети мають сучасне інклюзивне обладнання, зокрема і для людей з маломобільних груп населення. На сьогодні у Кіровоградській області діють вже шість таких кабінетів, вони обладнані необхідною технікою, а саме:

 • гінекологічним кріслом з регулюванням висоти;
 • підйомником для пацієнток, які відносяться до маломобільних груп, за допомогою якого жінку розміщують у кріслі;
 • апаратами для ультразвукового дослідження;
 • комп’ютерною технікою для діагностики.

ginekologi4nuy kabinet bez baryeriv2

Медсестра Любов Саленко демонструє роботу підйомника у гінекологічному кабінеті у Кропивницькому.

 Також кабінети забезпечені розхідниками, такими як одноразові набори для огляду, експрес-тести на ВІЛ та інфекції, що передаються статевим шляхом тощо.

Регіональна координаторка проєкту, представниця благодійного фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї» Людмила Акімова пояснює, що багато маломобільних жінок не відвідують гінекологічні кабінети насамперед через відсутність пандусів, спеціалізованих крісел та підйомників. Адже, наприклад, жінка з травмами, яка пересувається за допомогою крісла колісного, не може самостійно сісти у звичайне гінекологічне крісло. Це стосується і жінок з великою вагою тіла або на останніх місяцях вагітності.

«З опитаних двохсот жінок з травмами хребта переважна більшість з тих, кому більше ніж 45 років сказали, що взагалі ніколи не були у гінеколога. З тих, які зверталися до гінекологів, 46% розповіли, що їх оглядали на канапі, 42% – що прямо на колісному кріслі. Те, що ми робимо з UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення та партнерськими фондами – це перші кроки до того, якими доступними та інклюзивними мають бути медичні сервіси. І кабінети, що вже функціонують стануть прикладом для подальших змін, щоб створити комфортні умови абсолютно для всіх», – розповідає Людмила Акімова.

 ginekologi4nuy kabinet bez baryeriv12

Безбар’єрний гінекологічний кабінет у Кропивницькій міській лікарні швидкої допомоги

Мета проєкту, за словами координаторки, це насамперед посилити спроможність медичних закладів, які надають гінекологічні послуги, а також навчити лікарів працювати з усіма пацієнтами за принципом емпатичності і недискримінації.

«Важливим компонентом цього проєкту є навчання для медичних працівників того, що таке гендерно зумовлене насильство і насильство, яке пов’язане з війною. Це і знання з психології про те, як працювати з людьми, які пережили насильство, які мають інвалідність чи є маломобільними. Адже серед опитаних лікарів і лікарок близько 95% сказали, що не отримували раніше знань щодо того, як, наприклад, проводити гінекологічний огляд жінкам, які пересуваються за допомогою крісла колісного», – розповідає Людмила Акімова.

Так, за перші шість місяців 2023 року лише у Кропивницькому більше сотні медиків пройшли тренінги від UNFPA щодо того, як спілкуватися з людьми, які зазнали сексуального насильства, та куди варто перенаправляти пацієнток і пацієнтів для отримання подальшої психологічної, соціальної і правової допомоги.

 «І це не тільки для жінок з інвалідністю – у таких кабінетах отримати послугу або проконсультуватися може будь-яка жінка. Такі кабінети важливі, адже є багато вимушених переселенок, деякі з яких зазнали сексуального насильства – це не тільки зґвалтування, а й коли жінку заставляють роздягатися, домагаються, змушують ставати свідкинею насильницьких дій тощо. І жінки, які зараз стали на захист країни, також живуть у важких умовах, які можуть вплинути на репродуктивне здоров’я – їм теж по поверненню потрібні будуть якісні та доступні медичні послуги», – підкреслює Людмила Акімова.

Які послуги надають безбар’єрні гінекологічні кабінети на Кіровоградщині

На Кіровоградщині станом на вересень 2023 року працюють шість гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу::

 • у Кропивницькому – на базі міської лікарні швидкої допомоги (вулиця Короленка, 56) та міського пологового будинку з функціями перинатального центру ІІ рівня (вулиця Олени Журливої, 1);
 • у Знам’янці – на базі міської лікарні імені А. Лисенка (вулиця Михайла Грушевського, 15);
 • в Олександрії – у центральній міській лікарні (вулиця Ярмаркова, 15);
 • у Світловодську – у центральній районній лікарні (вулиця Попова, 16);
 • у Гайвороні – на базі центральної районної лікарні (вулиця Київська, 7).

Гінекологічний кабінет на базі міської лікарні швидкої допомоги у Кропивницькому працює цілодобово і без вихідних. За словами заступниці медичного директора лікарні Олени Бондар, безбар’єрний кабінет функціонує з квітня 2023 року. За пів року роботи, станом на 1 вересня спеціалісти кабінету вже:

 • надали допомогу 478 жінкам, з яких 91 є вимушеними переселенками;
 • проконсультували 140 жінок щодо непланової вагітності;
 • провели гінекологічний огляд 57 жінкам з порушеннями опорно-рухового апарату;
 • надали послуги з профілактики та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом 192 пацієнткам.

 Також у кабінеті є всі необхідні матеріали одноразового використання – від експрес-тестів на ВІЛ та засобів контрацепції до одноразових рукавичок.

«Є в нас й інформаційні буклети, які ми даємо пацієнткам: у них доступно викладена базова інформація про різні методи контрацепції, права жінок, репродуктивне здоров’я тощо та є контакти установ, де надають допомогу тим, хто зазнав гендерно зумовленого чи сексуального насильства», – зазначає Олена Бондар.

ginekologi4nuy kabinet bez baryeriv17

Інформаційні буклети, що роздають пацієнткам.

 

У кабінеті чергують акушерки-гінекологині і медсестри, які пройшли додаткове навчання з медико-психологічної допомоги постраждалим від насильства, також доступні послуги психолога.

«Ми є лікарнею швидкої допомоги, тож до нас привозять пацієнтів у невідкладних станах у будь-який час доби, зокрема і з інвалідністю. У лікарні на стаціонарі перебувають жінки з різними травмами і хворобами, які є маломобільними – тому безбар’єрний гінекологічний кабінет є чудовим рішенням, щоб комфортно надати якісну та інклюзивну медичну допомогу», – зауважує Олена Бондар і додає, що до фахівців за гінекологічною допомогою і консультацію можуть звернутися жінки незалежно від місця проживання, реєстрації, наявності інвалідності тощо. Усі послуги є безоплатними.

«За бажанням жінка може пройти огляд анонімно, а також отримати екстрену контрацепцію чи інші наявні у нас гормональні засоби – але тільки після консультації з гінекологинею, адже ці засоби мають протипоказання», – сказала Олена Бондар.

48-річна кропивничанка Наталія Халак розповідає про власний досвід відвідування кабінету. Вона має хронічне гінекологічне захворювання і нещодавно відчула загострення, яке супроводжувалося різким болем. Тож самостійно звернулася до гінекологічного кабінету без попереднього запису.

«Мені подобається, що тут все комплексно: на місці зробили УЗД, оглянули, порадили лягти на стаціонар у лікарню для уточнення діагнозу і лікування. Усе абсолютно безоплатно – я не заплатила жодної копійки. Це зручно, адже ось мені із різким болем точно було не до того, щоб десь бігати купувати одноразові набори для огляду чи записуватися на прийом. Окрім професійності лікарів, мені тут сподобалася людяність всього персоналу: я відчула турботу і повагу», – ділиться пані Наталія.

Пацієнтка підкреслює, що на кожному поверсі лікарні стоять крісла колісні, а інфраструктура адаптована для пересування на них: таким чином пацієнтки, які відчули гострий біль, запаморочення чи інші стани, при яких важко самостійно пересуватися, можуть ними скористатися і дістатися до кабінету.

ginekologi4nuy kabinet bez baryeriv13

Олена Бондар демонструє, як за допомогою педалі регулюється висота гінекологічного крісла

«Раніше, наприклад, доводилося проводити огляд жінкам з травмами чи інвалідністю прямо на лікарняному ліжку – це незручно як для лікарки, так і для пацієнтки. Адже при цьому провести огляд якісно неможливо. А коли я можу регулювати висоту крісла за допомогою педалі, допомогти пацієнтці сісти у крісло за допомогою підйомника, спрямувати медичне освітлення правильно – то огляд проходить і швидше, і легше, і діагностування точніше», – розповідає гінекологиня Оксана Нагорна.

ginekologi4nuy kabinet bez baryeriv7

Лікарка Оксана Нагорна біля стаціонарного УЗД-апарату в безбар’єрному гінекологічному кабінеті.

Особливістю безбар’єрного кабінету у лікарні швидкої допомоги у Кропивницькому є зокрема те, що тут надають невідкладну допомогу людям, які постраждали від сексуального чи гендерно зумовленого насильства і затверджена медична документація потім, з дозволу пацієнтки, може передаватися правоохоронним органам.

«Ми впроваджуємо пацієнтоорієнтований підхід, який передбачає, що у пріоритеті саме права, побажання і потреби людини, яка звернулася до нас за допомогою. Це особливо важливо при роботі з людьми, які пережили насильство», – зауважує гінекологиня Оксана Нагорна, – «Якщо людина каже, що зазнала сексуального насильства, то ми проводимо огляд, збираємо докази для судово-медичної експертизи, надаємо екстрену контрацепцію та препарати для профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом, зокрема і ВІЛ, зберігаємо і передаємо правоохоронцям речові докази. Але – підкреслюю – це лише за згоди людини на це. Огляди проводимо анонімно, якщо так хоче пацієнтка».

Також у безбар’єрному кабінеті отримати допомогу можуть і чоловіки, які зазнали сексуального насильства: за потреби викликають уролога з лікарні.

«Ця тема достатньо табуйована у суспільстві. Та наш уролог пройшов навчання і знає, як правильно надати допомогу та як спілкуватися з чоловіками, які зазнали сексуального насильства», – уточнює Олена Бондар

ginekologi4nuy kabinet bez baryeriv16

Вхід до гінекологічного кабінету безбар’єрного доступу.

 Звернутися до безбар’єрного гінекологічного кабінету у Кропивницькій міській лікарні швидкої допомоги можна у будь-який час доби без попереднього запису. Телефон відділення екстреної допомоги: +38 050 720 94 09.

Також детальну інформацію про роботу цього та інших гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу та консультацію провідних фахівців і фахівчинь з питань жіночого здоров’я можна отримати за коротким номером 3033. Лінія працює щодня з 9:00 до 18:00, дзвінки з мобільних операторів та міських номерів по Україні безоплатні.

 Окрім цього усю необхідну інформацію можна також знайти на сайті лінії підтримки з питань жіночого здоров’я.

 

unfpa logo cmyk 1

 

 

 

 

Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

Реклама
#

 

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі

Не «допомагає мамі», а відповідальний тато: що таке залучене батьківство і чому це важливо

tatiwstwo1
ginekologichna brugada

Від підтримки до діагностики: як працює мобільна гінекологічна бригада на Кіровоградщині

Читайте також

На Кіровоградщині триває акція зі збору крові, в рамках якої спеціальна бригада Обласної станції ...

18:58, 8 Грудня, 2023

Вимушена переселенка з Луганщини Анжеліка Мірошниченко створила у Кропивницькому безкоштовну ...

17:26, 8 Грудня, 2023

На Кіровоградщині дві громади повідомили про загибель захисників на фронті.

17:14, 8 Грудня, 2023