Чому оновлення українського правопису важливе і що змінилось – пояснює професорка

14:43, 12 Листопада, 2023

Вже у 2024 році спливає перехідний термін нового українського правопису, який прийняли у 2019 році. Тобто з літа наступного року усі мають послуговуватись новими правилами. Кандидатка філологічних наук Світлана Ковтюх та Павло Іванов у другому випуску подкасту “Є різниця” поговорили про те, які зміни відбулись у правописі і чому це важливо.

Розкажемо трохи про історію проблеми. У 20-х роках минулого століття відбувався розквіт українського мовознавства, а в 1928 році видали правопис, що вперше став офіційним та уніфікованим для всієї України. Проте у 30-х роках радянський союз розпочинає хвилю зросійщення України, а в 1933 році видає новий правопис. З абетки викинуто літеру ґ, докорінно змінено правопис іншомовних слів, внесено зміни в парадигми відмінювання та багато іншого.  Все це для викорінення питомих рис української мови та “зближення” її з російською. 

“Мова – не просто, як дехто собі думає, чинник комунікації, це чинник націєтвірний. Це наша зброя і наші кордони. Бо саме за цим ми можемо визначити, що і на частині Польщі існують українські діалекти і на частині інших країн”, – каже філологиня.

Пояснення науковиці можна слухати у подкасті нижче.

https://open.spotify.com/embed/episode/28THGQS4V8eZGbm5qt2ylN?utm_source=generator

Чому власне потрібно цікавитись і знати мовні нововведення?

“В Україні всі громадяни мають виконувати закони і найголовніший закон – це Конституція України, де в 10 статті записано, що українська мова – державна мова. І чи військовий стан, чи не військовий стан всі повинні бути законослухняними громадянами. Наприклад, я не думаю що всім дуже подобається платити податки, але це необхідна складова ви мусите це робити, якщо ви громадяни і якщо ви хочете законно вести бізнес, працювати чи в приватних, чи державних структурах, чи проводити якусь там творчу діяльність. Так і до мови треба підходити”, -каже Світлана Ковтюх.

Філологиня вважає, що правопис 19-го року як буде своєрідним перехідний етапом тому, що там є багато варіативності і згодом правопис також чекатимуть зміни.

Також слухайте перший випуск подкасту “Є різниця”, про те як і навіщо  радянський союз знищував українську сільську еліту
Також слухайте нас на платформах:

Останні новини по темі
На потреби військових і цивільних: кропивничан просять долучитись до виїзної донації крові
Для Кіровоградщини закупили новий апарат МРТ
Читайте також

Сьогодні, 25 травня, підприємство «Кіровоградобленерго» оприлюднило графіки відключення електрики в області, які діятимуть з 18:00 до 00:00....

16:37, 25 Травня, 2024

У Кропивницькому з понеділка, 27 травня, на автобусному маршруті №103 курсуватимуть чотири додаткові рейси....

10:38, 25 Травня, 2024

Інклюзивність, доступність і безбар’єрність – це не просто “трендові слова”, а важливі принципи, які є необхідними та базовими при проєктування будь-якого середовища, зокр...

09:52, 25 Травня, 2024