Фірма з африканською засновницею отримала дозвіл на кропивницький граніт: хто за нею стоїть і скільки втрачає Україна
У північно-західній провінції Південної Африки серед гір, мальовничих пейзажів і туристичних локацій знаходиться невелике курортне містечко Хартбіспорт (Hartbeespoort). Тут живе 67-річна Карін Елізабет Ван Ренсбург Янсе. Саме компанія, бенефіціаркою якої вона є, у вересні цього року придбала на аукціоні спеціальний дозвіл, який дає право на видобуток граніту у кар’єрі неподалік Кропивницького. Але це – якщо вірити офіційним відомостям про бенефіціарного власника фірми, яка власне перемогла на торгах.
Ми ж засумнівалися. Та вирішили перевірити, хто стоїть за загадковою африканською власницею. А також з’ясувати, виграє український бюджет від такої угоди, чи програє. Спойлер – схоже, справжні власники фірми знаходяться не за понад 14 тисяч кілометрів від Кропивницького, а й не виїжджали з нього. І при цьому, заплативши у бюджет «копійки» за спецдозвіл, за оцінками екологів завдали чималих збитків держбюджету. Про відшкодування яких правоохоронні органи у відповідь на запит нічого не кажуть. Звісно, згідно з чинним законодавством.
Історичний екскурс
Сухокліївське родовище розташоване в південній околиці Кропивницького на правому березі річки Сугоклія. Його площа – 23,4 гектара. Розробка кар’єру почалася ще з 1929 року, а перші офіційні розвідки датуються 1954 роком. За останніми оцінками запаси граніту тут складають 3090,1 тис.м3.
Видобуток тут проводило ВАТ «Кіровоградський кар’єр», яке у 1997 році отримало спецдозвіл. Бенефіціарними власниками за даними з аналітичної системи Youcontrol значились місцеві підприємці – Олександр Крившенко та Вадим Карпов, які володіли найбільшими частками акцій товариства.
Як мінімум у середині 2000-х років у «Кіровоградського кар’єра» розпочалися проблеми із виплатою податкових зобов’язань. У 2014 році Державна служба геології та надр України зупинила дію дозволу на видобуток граніту й згодом через суд ще й анулювала його.
Територія кар’єру/Фото “Гречка”
Зрештою, у 2015 році все дійшло до банкрутства. Призначений арбітражний керуючий Ігор Стіфутін у 2018 році виставив майно товариства на біржу для продажу. Виручені кошти згідно з законодавством після банкрутства мають повертати кредиторам.
Не переповідатимемо деталі історії продажу майнового комплексу й перипетій з банкрутством, лиш зазначимо показовий момент. На спеціальному аукціоні початкова вартість лота становила 207,5 млн грн. Проте через відсутність пропозицій розпорядник торгів почав зменшувати ціну. Коли пропонована сума сягнула трохи більше півмільйона гривень, цілісний майновий комплекс придбало ТОВ «Гранторг». Кредитори «Кіровоградського кар’єра» намагалися оскаржити результати, бо їх не повідомили про дату торгів, але безуспішно. Цікаво, що сума, яку заборгувало товариство кредиторам, судячи з інформації в судовій ухвалі, сягала понад 100 млн грн.
Тепер повернемося до головного – спеціального дозволу на користування державними надрами для видобутку граніту. Паралельно з процедурою банкрутства «Кіровоградський кар’єр» таки добився в судах скасування анулювання дії спецдозволу. Проте йому це особливо не допомогло, адже у 2017 році термін дії цього дозволу просто сплив. Відповідно, будь-який видобуток граніту на кар’єрі вести заборонено. Але він вівся. Як? Розкажемо далі.
Самовільний видобуток
Про те, що на кар’єрі триває видобуток, купа свідчень – розповіді жителів, які живуть поряд та скаржаться на вибухи й пил, сюжети у ЗМІ, в яких самі ж представники «Гранторгу» кажуть про переробку граніту. А також купа роликів в Youtube, де зафільмовано як екскаватори вантажать гранітну породу й везуть на дробилку для переробки.
Робота на кар’єрі/Скрин з відео
Але офіційно видобутку немає. Бо для цього необхідний саме спецдозвіл на користування надрами. А його дія, нагадаємо, сплила ще у 2017 році. В сюжетах місцевих ЗМІ на «Гранторзі» замість дозволу щоразу показують документ, що зветься «Висновок оцінки впливу на довкілля діяльності з видобування корисних копалин» на Сухокліївському кар’єрі. Проте він не дає права на видобуток. Як повідомили на наш запит в Держекоінспекції Придніпровського округу, «право користування надрами надається шляхом надання спеціального дозволу на користування надрами», а «отримання позитивного висновку з оцінки впливу на довкілля передує отриманню спеціального дозволу».
То як таке можливо і чому діяльність кар’єру не припинена?
На наш запит до Держекоінспекції Придніпровського округу, у сферу повноважень якої входить Кіровоградська область, повідомили, що протягом 2017-2023 років інспектори неодноразово намагалися перевірити кар’єр. Їх на об’єкт не пустили, за винятком однієї перевірки в 2021 році. Тоді інспектори лише змогли з’ясувати, що «Гранторг» передав обладнання дробильно-сортувального заводу іншій ТОВці, яка веде переробку.
«За фактами безпідставних недопусків до перевірок та самовільного видобутку корисних копалин загальнодержавного значення Інспекцією направлені повідомлення про вчинення кримінального правопорушення до: ГУНП України в Кіровоградській області, УСБУ в Кіровоградській області, Прокуратуру Кіровоградської області, Управління стратегічних розслідувань», – йдеться у відповіді на запит.
Скрин з відповіді Екоінспекції
Судячи з відповіді Держеконіспекції, до суду щодо обмеження чи зупинення діяльності суб’єктів господарювання, якщо їхня експлуатація здійснюється з порушенням вимог дозволів на використання природних ресурсів, посадовці не зверталися.
Відповіді про формальні підстави, які, схоже, дають можливість вивозити граніт, знаходимо у матеріалах кримінальних проваджень.
Як йдеться в ухвалі Кіровського райсуду Кропивницького від 29 серпня 2023 року, про надання дозволу на обшук, правоохоронці підозрюють, що незаконно добувати граніт допомагають посадовці управління Держпраці у Кіровоградській області. За версією слідства, аби прикрити свою діяльність службовці ВАТ «Кіровоградський кар’єр» ініціювали перед управлінням позапланові перевірки. Держпраця своєю чергою видавала приписи, що на кар’єрі є небезпечні заколи й виступи, які можна ліквідувати лише з допомогою виробничих вибухів.
Фрагмент з ухвали суду
Далі, вважають слідчі, вибухи замовляли у ТОВ «Овручгран» з Житомирщини, яке має відповідну спеціалізацію. Отриманий завдяки підривам граніт перероблявся ТОВ «Гранітпромпереробка» та реалізовувався через ТОВ «Гранторг» і ПП «Гран торг». Всі вони працюють на ділянці та на колишніх потужностях ВАТ «Кіровоградський кар’єр».
Ми отримали ці приписи Держпраці. Наприклад, у приписі управління за підписом завідувача сектору гірничого нагляду Юрія Деменського від 1 квітня 2019 року йдеться, що у південно-східній частині кар’єру є здвоєння уступів, нависи і заколи. Посадовець зобов’язав ліквідувати ці порушення до 1.07.2019. Підпис від ВАТ «Кіровоградський кар’єр» у висновку поставив ліквідатор Стіфутін. Вже 15 квітня 2019 року ТОВ «Овручгран» провело на кар’єрі підрив.
Про це йдеться у матеріалах перевірки діяльності підприємства від 11 січня 2022 року, яку проводило управління Держпраці Житомирської області. Згідно з висновками, загалом протягом 2018-2021 років «Овручгран» провело 10 масових вибухів для ВАТ «Кіровоградський кар’єр». Окрім «букету» порушень, що стосуються правил використання вибухівки, захисту працівників та оповіщення населення і прилеглих підприємств, йдеться й про відсутність точної інформації про місця підривів.
Скрин з висновків управління Держпраці у Житомирській області
Дійові особи
Тепер пройдемося по фірмах, які працюють на кар’єрі.
ТОВ «Гранторг» і ПП «Гран торг», які реалізують граніт, очолює Сергій Богданов із Кропивницького. Далі йде класична «матрьошка» із засновників. Перелічимо усіх її «дійових осіб», аби згодом показати закономірності.
Так, засновником обох підприємств вказане ТОВ «Левелс Груп КР». Цю фірму очолює Гліб Підковський, який станом на 2021 рік значився уповноваженим із земельних питань на «Гранторзі». Своєю чергою засновником «Левелс Груп КР» є ТОВ «Левелс Груп Україна».
Скрин відео із сайту “ПульS”
За даними Youcontrol, засновником «Левелс Груп Україна» є американська фірма LEVELS GROUP, яка прописана у США за адресою 82001, Вайомінг, місто Шаєнн, 1912 Капітолійський Проспект, Suite 500.
Скрин із системи Youcontrol
Гугл-карта показує, що за цією адресою знаходиться фірма Woodhouse Roden Ames & Brennan. На її сайті вказано, що компанія «надає повний спектр послуг і має понад вісімдесят років досвіду в багатьох сферах права. Адвокати мають різноманітний досвід і навички, щоб представляти вас у всіх ваших юридичних питаннях, включаючи сімейні спори, кримінальні та цивільні справи, а також представництво інтересів у бізнесі». А згадана адреса зазначена як контактна.
Скидається на те, що американська юрфірма просто займалася реєстрацією компанії, яка записана на жінку з Африки. Захоче прокурор допитати засновника – нехай купує квитки у ПАР чи США. На користь тези, що засновниця фірми – номінальна є й те, що жінка з ідентичними прізвищем та ініціалами фігурує у базі Panama Papers. На неї зареєстровано низку офшорних підприємств.
З заокеанськими номінальними власниками розібралися. Тепер повернемося у Кропивницький та з’ясуємо, хто і що поєднує директорів ТОВок, які торгують гранітом. Найкращий спосіб – дослідити політичну діяльність і бізнесові зв’язки.
Сергій Богданов та Гліб Підковський окрім бізнесу засвітилися ще й у політиці. На місцевих виборах у 2020 році вони безуспішно балотувалися до місцевих рад від ВО «Батьківщина». Також вони входять до правління ГО «Довіра та турбота».
Цю організацію перед місцевими виборами у 2019 році заснували Віктор Згама та Олександр Крившенко. Останній, як ми пам’ятаємо, був власником більшої частини акцій ВАТ «Кіровоградський кар’єр». Під час передвиборчої кампанії ця ГО згадувалася поряд з ВО «Батьківщина», від якої Крившенко балотувався до Кіровоградської обласної та Кропивницької міської рад, але у жодну не пройшов.
Крившенко, Богданов та Підковський разом брали участь в чисельних виборчих заходах політсили про що свідчать їхні спільні фото.
Сергій Богданов, Олександр Крившенко, Гліб Підковський/Фото із Фейсбук
Протягом 8 місяців 2022 року саме пан Крившенко значився керівником «Левелс Груп Україна», яке є засновником ТОВ «Левелс Груп КР». Останнє у той же період значиться засновником ТОВ «Гранторг».
Наразі Крившенко вказаний засновником ще низки підприємств у Кропивницькому серед яких є й ті, що мають спеціалізацію з видобутку корисних копалин та розробки кар’єрів.
Схоже, що після того, як «Кіровоградський кар’єр», яким володів Крившенко, збанкрутував, гранітний бізнес лишився під його контролем. Залишилося розв’язати проблему зі спецдозволом. Хоча він це заперечує.
Аукціон без конкуренції
Наприкінці серпня на прохання ТОВ «Гранторг» Держгеонадра виставили спецдозвіл з користування надрами кар’єру на аукціон в Рrozorro.sale. Але фірма чомусь не подала свою заявку.
Зазначимо, що на наш запит у Держекоінспекції Придніпровського округу сказали, що неодноразово писали у Держгеонадра, аби ті відмовили «Гранторгу» у видачі спецдозволу «у зв’язку з невиконанням ним вимог природоохоронного законодавства, до повного оформлення всіх необхідних дозвільних документів та усунення наявних порушень вимог природоохоронного законодавства». Можливо, що ще й через це скандальна фірма не подавалася на торги.
Держгеонадра організували продаж спецдозволу за процедурою трираундового англійського аукціону. Як пояснюється на Рrozorro.sale, «ще до початку аукціону учасники подають свої закриті цінові пропозиції. Потенційні покупці не знають, чи є ще конкуренти та не бачать ставки один одного. Електронна торгова система ранжує ставки учасників від найменшої до найбільшої і той, хто зробив найвищу (закриту) цінову пропозицію має право останнього ходу в кожному з раундів. Це дає йому найвищі шанси на перемогу».
Участь в аукціоні взяли ТОВ «Тімголд» з пропозицією у 17 млн грн і ПП «Стройкерамика» з ціною 3,3 млн грн. Система визначила переможцем фірму з вищою ціною. Але її дискваліфікували, бо підприємство не підписало протокол торгів. Таким чином спецдозвіл отримала «Стройкерамика».
Така «гра» в піддавки не могла не занепокоїти. Тому перевіривши документи та засновників фірм вдалося з’ясувати, що у них багато спільного.
ТОВ «Тімголд» заснували за кілька місяців до оголошення Держгеонадрами аукціону з продажу спецдозволу. Фірма записана на Ганну Гетманец. Паралельно вона значиться бухгалтеркою в ще одній фірмі, якою володіє вже згадане «Левелс Груп КР», директор якого – батьківщинівець Гліб Підковський.
ПП «Стройкерамика», яке є переможцем аукціону, очолює Віктор Згама. Він колишній керівник «Кіровоградського кар’єру», входить до правління ГОшки Олександра Крившенка, робив внесок до фонду «Батьківщини». Через «Левелс Груп КР», яку зараз очолює Підковський, «Стройкерамика» формально належить мешканці Південноафриканської республіки.
Багато спільного. Чи не так? Але й це не все. В документації, яку подавали фірми, зазначені однакові адреси. Кумедно, що у довідці «Тімголду» про непов’язаність з іншими учасниками торгів вказана така ж юридична адреса як і у «Стройкерамики» – Кропивницький, вулиця Автолюбителів, 5.
Власне, тут розташована ділянка кар’єру, право постійного користування щодо якої зареєстроване за ВАТ «Кіровоградський кар’єр». За цією ж адресою прописані деякі фірми Крившенка та вищезгадане ТОВ «Гранторг».
У підсумку бачимо, що дві пов’язані фірми взяли участь в аукціоні, де, схоже, зімітували конкуренцію. Завдяки тому, що ТОВка, яка записана на бухгалтерку, відмовилася підписати протокол торгів, перемогу отримало «Стройкерамика».
Нагадаємо, процедура англійського аукціону передбачає, що учасник з найвищою ціновою ставкою під час торгів може ходити останнім у кожному раунді. У разі, якби участь в аукціоні взяли ще якісь непов’язані фірми й спробували запропонувати кращу ціну, «Тімголд» з її 17 мільйонами на старті мала б великі шанси ходити першою. Адже початкова ставка торгів була 2,2 млн.
Ще один підсумок – оскільки «Тімголд» відмовився підписати протокол торгів, бюджет України не побачить 17 мільйонів, натомість отримає лише 3,3 мільйона від «Стройкерамики». Адже на скільки фірма спромоглася підвищити ставку. Ніякий аукціон більше не нагадує?
Така практика дуже схожа на узгоджені антиконкурентні дії та є предметом вивчення для Антимонопольного комітету, який проводить перевірки щодо подібних фактів.
Ми написали запит до АМКУ з проханням перевірити викладені факти.
Сподобалась стаття - можеш подякувати автору гривнею
Також ми звернулися за коментарем до Олександра Крившенка. Він заперечує, що має стосунок до бізнесу, проте демонструє гарну обізнаність в деталях.
— В інтерв’ю місцевим ЗМІ минулого року ви говорили, що на той момент не маєте стосунку до кар’єра, проте сподіваєтеся, що невдовзі знову матимете. Чи зараз ви здійснюєте контроль за діяльністю кар’єра через підприємство «Стройкерамика», яке отримало через аукціон спецдозвіл?
— Я не маю жодного стосунку до цього підприємства. На сьогодні я все продав і ні до чого не маю стосунку. Я навіть не приватний підприємець. Я, напевно, не можу дати ніяких коментарів. А у чому суть розслідування? Я знаю, що там хтось купив ліцензію. Нормально купив на аукціоні.
— Ви досить обізнані у діяльності…
— Ну звісно, по старій пам’яті.
— Керівники цих підприємств ваші колеги по партдіяльності. Чи здійснюєте ви контроль над діяльністю кар’єра через них?
— Ну вони ж не мої кріпосні. Вони у мене не працюють.
— У компаній, які брали участь в аукціоні з продажу спецдозволу, схожа документація та навіть адреси реєстрації…
— Знаєте, я це питання вже вивчав. Єдине, що там спільне, це юридична адреса, яка колись була спільна у цих підприємств. Але справа у тому, що на цій адресі ще близько 30 компаній про які ніхто ніколи не чув і не знав, що вони там є. І взагалі, юридичну адресу можна зареєструвати будь-яку. Зараз в країні щось відбувається з юридичними адресами незрозуміле.
— Ви значились керівником ТОВ «Левелс Груп Україна»…
— Я там був заступником, поки все не продав.
— Там власник зареєстрована в Південній Африці. Це номінальний власник?
— Я не знаю про це.
Варто додати, що адмінбудівля по вулиці Автолюбителів, 5 за даними з Реєстру нерухомості належить ТОВ «Гранторг».
На відміну від низки фірм, що давно зареєстровані за цією адресою, ТОВ «Тімголд», яке було учасником торгів щодо спецдозволу, створене зовсім недавно. І сумнівно, що в офіційній документації воно випадково вказало фактичну адресу ту ж саму, що й у давніх користувачів кар’єра.
Очільник ТОВ «Гранторг» Сергій Богданов та керівниця ТОВ «Тімголд» Ганна Гетманец, як тільки почули питання, від коментарів відмовилися.
Скільки втрачає держава, а хто заробляє
У 2021 році у відповідь на запит спеціалізованого видання Nadra.Info у Держекоінспекції повідомили про ймовірні збитки від самовільного видобутку граніту, який отриманий за схемою проведення контрольованих підривів на замовлення ВАТ «Кіровоградський кар’єр». Лише у 2017-2019 роках загальна кількість зрушеної гірської породи згідно з зареєстрованими податковими накладними становить 163 066,7782 м3. Збитки від цих вибухів у ДЕІ тоді оцінили в 543 736 061,8 грн.
Скрин з сайту Nadra.info
Ми надіслали запит до Держінспекції та Держгеонадр з проханням надати актуальні дані про ймовірні збитки. Там надали відповідь з цитатами із купи нормативної документації, суть якої зводиться до того, що збитки більше не рахували.
Також ми дослідили відомості в системі Prozorro, адже фірми, що працюють на кар’єрі, є учасниками публічних закупівель.
ТОВ «Гранторг» з 2018 року підписало 7 договорів щодо поставки щебеневої продукції. За даними з аналітичної системи Сlarity-project, орієнтовна сума усіх договорів може складати 18,7 млн грн. Основні замовники – Кіровоградський облавтодор та комунальне підприємство Кропивницької міськради, яке займається благоустроєм та ремонтом доріг.
У ПП «Гранторг» справи ще кращі – ймовірна сума договорів складає 32,6 млн грн.
І це лише цифри, які можна побачити в публічному доступі.
На наше прохання прокоментувати ці факти Олександр Крившенко не надав грунтовної відповіді.
— Ви говорили, що робота кар’єра у правовому полі. Як писало видання Nadra.Info, за даними Держекоінспекції, унаслідок зрушення породи граніту через контрольовані вибухи було зрушено понад 163 тис. м3 граніту а збитки державі можуть складати – понад пів мільярда гривень. Можете це прокоментувати?
— Це все бред білого коня. Це хтось під наркотиками написав. У нас зараз в країні модна тема щось нюхати. Значить, хтось вирішив отримати хабар з підприємства, нюхнув, написав якусь хр*нь про багато мільярдів.
— Це дані з відповіді Держекоінспекції…
—Це все бредятина.
— Добре. Граніт після вибухів продається?
— Я не бачу сенсу далі говорити, бо в мене відчуття, що ви помічник слідчого. Я колись слідчому на подібні питання відповідав.
— До речі, про кримінальне провадження. Можете прокоментувати ?
— Я не бачу сенсу далі спілкуватися. Я не маю до цього стосунку.
Правоохоронці не бачать?
З 2020 року слідчі поліції Кіровоградської області розслідують два провадження, порушені за ч. 2 ст. 240 КК України щодо незаконного видобутку надр. Останні ухвали по справі, які вдалося знайти в Реєстрі судових рішень, датуються 2021 роком.
Ми направили запит до ГУНП у Кіровоградській області з проханням повідомити, чи з’явилися підозрювані хоча б на тертій рік розслідування. Очільник поліції області Роман Козьяков лише підтвердив, що розслідування триває.
Ще є свіжіше провадження №42022000000000561 від 2022 року, про яке ми згадували вище. Воно стосується ймовірного зловживання владою посадовців Держпраці Кіровоградської області, які за версією слідства могли давати формальні підстави ВАТ «Кіровоградський кар’єр» замовляти вибухи. Судячи з даних в ухвалах, за справу взялися у Києві. Процесуальне керівництво здійснював Офіс Генпрокурора.
У рамках розслідування в 2022 році через суд навіть арештували майно і техніку, яка працювала на кар’єрі та заборонили вести там видобуток. Але в листопаді того ж року арешт скасували. Мовляв, ніхто з «Гранторгу» не має статус підозрюваного. Судячи з подальшого руху цього провадження, його спустили назад у Кропивницький. Кіровоградська окружна прокуратура, як ми писали вище, через суд цього року взяла дозвіл на обшук підприємств, які працюють на території кар’єру. Певно, щось сподівається знайти після скількох років можливої діяльності “схеми”.
Запиту у Кіровоградську облпрокуратуру ми теж відправили, попросили повідомити, чи з 2020 року є якесь просування у розслідуваннях. Але там лист перенаправили до окружної прокуратури, яка відповіді не надала.
Ще раз підсумуємо
Попри банкрутство ВАТ «Кіровоградський кар’єр», його колишній власник, місцевий бізнесмен і політик Олександр Крившенко, схоже зберіг контроль над роботою кар’єру. Проте він це заперечує.
Роками на цьому кар’єрі Шредінгера вівся видобуток граніту, хоча офіційно на те дозволу не було. На цьому, схоже, заробляли. І заробляли не мало. Лише за 2017-2019 роки екологи нарахували понад півмільярда гривень збитків для держави.
Нині фірми, що дотичні до ВАТ «Кіровоградський кар’єр», спробували, так би мовити, узаконити діяльність. Через процедуру аукціону отримали спецдозвіл. Проте чистота цих торгів викликає питання, адже є всі ознаки антиконкурентних узгоджених дій.
Дивує і сліпота правоохоронної системи. На кар’єрі проводили вибухові роботи, породу переробляли і продавали. Та гроші, схоже, осідали зовсім не в держбюджеті.
«Стройкерамика» вже оприлюднила у Реєстрі з оцінки впливу на довкілля повідомлення про діяльність на кар’єрі. За процедурою до 13 грудня має пройти громадське обговорення для надання зауважень і пропозицій. Але будь-яких публічних заяв «нової» фірми, керівництва міста чи області, станом на грудень нема. Як і розуміння того, чи отримує держава відшкодування за свої надра, які незаконно видобувалися роками.
Анастасія Зубова
Матеріал вийшов в рамках конкурсу “Не такі справи-3” за підтримки ГО “Інститут розвитку регіональної преси”
Сподобалась стаття - можеш подякувати автору гривнею