Голова НСЗУ прокоментувала призупинення фінансування Кіровоградській обллікарні: як вирішилось питання

Кіровоградська обласна лікарня надала пояснення Національній Службі здоровʼя України. Очікується, що вже сьогодні, 15 травня, буде підписано наказ про відновлення фінансування.
Про це повідомила Голова НСЗУ Наталія Гусак у четвер, 15 травня, під час онлайн-зустрічі з журналістами, передає кореспондентка «Гречки».
Нагадаємо, у вівторок, 13 травня, НСЗУ заявила, що тимчасово припинить оплату послуг для Кіровоградської обласної лікарні. У самій лікарні говорили, що не розуміють, як так сталося.
Пояснюємо, які питання НСЗУ мала до Кіровоградської обласної лікарні та як лікарня пояснила таку ситуацію.
Які питання НСЗУ мала до обласної лікарні
Зі слів Наталії Гусак, питання до Кіровоградської обллікарні виникли через низькі обсяги закупівлі медикаментів у 2024 році.
«Ми вперше оцінили усі витрати надавачів, і опублікували на сайті НСЗУ аналітичний звіт. У ньому можна порівняти всі заклади, скільки хто використовує витрати коштів, отриманих від Національної служби здоров’я України для закупівлі лікарських засобів. Кіровоградська обласна лікарня виникла у списку закладів, до яких були питання тому, що це ціла обласна лікарня, яка, на жаль, має один з найнижчих показників закупівлі лікарських засобів», — пояснила Наталія Гусак.
Проте очільниця НСЗУ говорить, що лікарня вчора, 14 травня, о 14:29 надіслала відповідні пояснення. З ними вже ознайомилися і сьогодні вона планує підписати наказ про відновлення фінансування.
Тобто, зі слів Голови НСЗУ, якраз надання запитуваних пояснень і в разі, якщо вони обґрунтовані, дає можливість лікарням відновити відповідне фінансування.
«Насправді це не вперше Національна служба здоров’я України використала інструмент призупинення фінансування. Просто раніше ми публічно це не озвучували. Цей інструмент діє виключно доти, поки буде усунуто те чи інше порушення надавачем послуг. У цьому випадку — це подача інформації до НСЗУ стосовно пояснень, чому аналіз за 2024 рік показав такі низький рівень витрат закладів на лікарські засоби», — зазначила Наталія Гусак.
Тобто, якщо медзаклад і пів року чи більше не надсилатиме відповідних пояснень, то весь цей час він буде без фінансування.
Вона говорить, що НСЗУ, надсилаючи листи, з проханням надати такі пояснення, чітко вказували закладам, до якого числа Служба очікує таких пояснень, і чітко вказували, на яку пошту потрібно їх відправляти.
«Сталася технічна помилка»
У коментарі «Гречці» гендиректорка Кіровоградської обласної лікарні Лариса Андреєва повідомила, що не надіслали вчасно пояснення до НСЗУ через технічну помилку. Лист, який надходив медзакладу, сприйняли як інформативний.
Вона пояснює, що офіційного листа про зупинення фінансування обллікарня не отримувала. У вівторок, 13 травня, Наталя Гусак разом із заступником Міністра охорони здоров’я проводила нараду, на якій була присутня адміністрація обллікарні. Це була онлайн нарада, де очільниця НСЗУ пояснила ситуацію про фінансування по 2024 році.
«Вона сказала які зауваження, які лікарні не здали інформацію по деяких питаннях — наш заклад там не звучав. Ми вчора дуже довго зʼясовували ситуацію, чому так вийшло. Ми переглянули усі листи, які нам надходили від Національної служби здоров’я. Серед цих листів ми знайшли такий лист, який називається «Інформаційний лист щодо можливих порушень умов договору про медичне обслуговування», — пояснила Лариса Андреєва.
Вона говорить, що цей лист-інформування був розісланий на електронні пошти надавачам медичних послуг, де описувалося скільки скарг було у 2024 році, які відсотки фінансування були в кожній лікарні. Після цього листа прислали таблицю, де написали, що вони, Національна служба здоров’я, провела такий аудит електронної системи по звітах лікарні за 2024 рік. За цими звітами визначилися скільки пацієнтів оглянули у 2024 році та пролікували в медзакладі.
«Ну і в нас вийшло, що загальні витрати ліків на одного пацієнта — це 2524 гривень. А якщо брати із коштами держпрограм, то це 5341 гривня фінансування на одного пацієнта. Я так зрозуміла, що вони хотіли, щоб ми цю таблицю проаналізували самі й підтвердили, або не підтвердили ці цифри. А ми це сприйняли як лист-інформування і не надали їм інформацію про те, що ми підтверджуємо ці цифри», — зазначила гендиректорка Кіровоградської обллікарні.
Гроші були й з попереднього року
Вона зауважує, що всього було придбано ліків і виробів медичного призначення за 2024 рік на 134,3 мільйона гривень. В тому числі за кошти Національної служби здоров’я на 71 мільйон. Решту Лариса Андреєва пояснює тим, що лікарня мала перехідні гроші, які лишилися із 2023 року, а також державні програми та гуманітарну допомогу.
Очільниця лікарні припускає, що можливо не врахувалося при аналізі те, що лишалися перехідні кошти, а лише ті, які профінансувалися у 2024 році й тому це сприйнялося як низький показник.
«Можливо, це і стало причиною, що ми нам призупинили це фінансування. Але ми вчора буквально одразу ж зреагували, переглянули всі свої звіти, всі свої цифри та надали пояснення, у тому числі й що в нас залишилися кошти з попереднього року», – наголосила Лариса Андреєва.
При цьому, вона говорить, що й з минулого року лишалися перехідні гроші на 2025 рік — орієнтовно 15 мільйонів гривень. Їх лікарня також тепер використовує цьогоріч.
За перший квартал 2025 року обллікарня вже пролікувала пацієнтів на понад 13 мільйонів гривень та провела тендерних закупівель медикаментів, витратних матеріалів, продуктів та інше — на понад 50 мільйонів гривень. Також Лариса Андреєва зауважила, що близько 75-85% із фінансування НСЗУ направляють на зарплатні, все інше на закупівлі всього необхідного.
«А по ситуації, що виникла — тепер будемо уважніші там до усіх листів. Тепер будемо акуратніше і ефективніше вичитати ці новини», — підсумувала гендиректорка обллікарні.
Нагадаємо, у січні-березні 2025 року Національна служба здоров’я України сплатила мільярд гривень медичним закладам Кіровоградської області в межах Програми медичних гарантій. Кіровоградська обласна лікарня отримала найбільше.