Грант на нове життя: як переселенці можуть відкрити власний бізнес 

12:48, 06 Квітня, 2024

Наталя Гайченя має власний бізнес у сфері харчування. Та відкривати його довелося двічі: спершу після евакуації з рідного Донецька на початку війни, а потім – після вимушеного переїзду до Кропивницького у 2022 році. Де знайти гроші, щоб розпочати власну справу на новому місці і які державні програми підтримки діють в Україні – розповідає «Гречка».

Від держслужбовиці – до підприємиці

Наталя Гайченя закінчила Донецький національний університет за спеціальністю економістки-маркетологині, працювала головною бухгалтеркою в одній з держустанов у Донецьку. Та після початку російсько-української війни у 2014 році Наталі разом з сестрою Ольгою та родинами довелося покинути місто.

Переїхала родина до селища Велика Новосілка, до своїх батьків. Це селище у Волноваському районі Донеччини.

«В нас не було ні власного житла, і ми з сестрою розуміли, що треба якось виживати. А Оля в мене шеф-кухарка, тож вирішили відкрити власний заклад. Спочатку думали про кав’ярню, але вирішили потім, що це буде сімейне кафе», – розповіла Наталя.

Наталія Гайченя переселенка
Наталія Гайченя

Вони прорахували, що в селищі немає такого кафе, куди можна було б прийти з дітьми. Тому взяли в оренду приміщення, і взялися за роботу: придбали обладнання, згодом встановили поруч дитячий майданчик. Сімейне кафе назвали «Барбарис».

кафе Барбарис
Кафе «Барбарис» до повномасштабного вторгнення росії. Фото з архіву родини Гайченя
Сімейне свято у кафе «Барбарис» на Донеччині. Фото з архіву родини Гайченя

Бізнес ставав популярним, тож сестри відкрили ще доставку їжі у Вугледарі – таким чином «Барбарис» став мережею.

«Протягом двох років ми також працювали на узбережжі Азовського моря, планували зробити там постійну кухню з їжею на вивіз та доставку. Але 2022 рік розтрощив всі плани», – поділилася Наталія.

Насамперед – це житло і робота

На початку повномасштабного вторгнення росії в Україну родини Ольги та Наталії були вимушені виїхати з Донеччини.

«Із собою змогли забрати лише те, що помістилося в машину. Коли ось так їдеш, то головне насамперед – знайти житло. Шукати самостійно в дорозі важко, і значно полегшує, коли хтось на місці підшукає», – пояснила Наталія.

Ольга разом зі своїми маленькими дітьми виїхала за кордон, а Наталія разом з чоловіком і двома синами приїхали до Кропивницького у березні 2022 року. 

«У нас знайомі у Кропивницькому знайшли нам квартиру в оренду, поки ми в дорозі були – тож ми і приїхали сюди. Живемо тут вже два роки», – уточнила вимушена переселенка.

Наталія зізналася, спочатку не планувала відкривати свій бізнес на новому місці – тим паче, що цього разу довелося б справлятися вже без участі сестри Ольги.

«Як і всі, по приїзду одразу почали шукати роботу. Спочатку зі старшим сином Іваном влаштувалися: я адміністраторкою, він кухарем у місцевому закладі. Але ставлення працедавців нам не сподобалося. Тож ми вирішили, що варто спробувати відкрити власну справу тут, у Кропивницькому», – додала Наталя.

На той час родина Гайченя вже знали, що їхнє кафе з дитячим майданчиком у селищі, їхня точка доставки готової їжі у Вугледарі – все знищено.

«Від кафе голі стіни лишилися, все винесли – навіть двері скрутили вхідні. У Вугледарі точка приготування і доставки їжі розбита. Єдине, що нам вдалося вивезти з усього обладнання – пару столиків та піч для піци, посічену уламками», – пояснила переселенка.

Знайомі надіслали родині Гайченя відео, як виглядає зараз кафе «Барбарис» на Донеччині

Розуміючи на власному досвіді, що найперше, що потрібно людям при евакуації у новій громаді – це житло і робота, почали допомагати іншим вимушеним переселенцям.

«Коли ми тут більш-менш освоїлися у Кропивницькому, то шукали на місці житло для знайомих з Донеччини хоча б на перший час. Адже ми тут на місці можемо і з власниками зустрітися, і житло оглянути», – розповіла Наталія.

До 2022 року на ринок праці по всьому світу і у Кропивницькому зокрема негативно вплинула епідемія COVID-19. Від початку повномасштабного вторгнення росіян в Україні також збільшилася кількість людей, які були вимушені покидати свої домівки і свою роботу. Тому працевлаштування і досі залишається однією з найгостріших проблем, з якою стикаються вимушені переселенці.

Щоб стимулювати створення нових робочих місць, в Україні діють різноманітні програми підтримки підприємництва, зокрема «єРобота». Вимушеним переселенцям працевлаштування тим паче необхідне, адже переважна більшість з них втратили майно, і можуть не мати заощаджень на життя у новій громаді. Тому в Україні запровадили також компенсацію роботодавцям за працевлаштування переселенців під час воєнного стану.

«Ми знаємо, як важко після евакуації: витрати на оренду житла чого тільки вартують. І часу на пошук роботи зазвичай обмежений, адже гроші потрібні вже. Тому коли ми вирішили відкрити свій бізнес вже у Кропивницькому, створити робочі місця, то теж зазначали, що надаємо перевагу вимушеним переселенцям», – сказала Наталія.

Як відкрити свою справу у новій громаді

У Кропивницькому родина Гайченя з Донеччини вирішили для початку відкрити кухню з доставкою їжі, адже досвід у цій сфері вони мали.

Приміщення для кухні на вивіз у Кропивницькому знайшли у мікрорайоні Шкільному – на оренду виставили МАФ просто біля багатоповерхівки, де живе родина Гайченя. Назвати вирішили так само – «Барбарис».

Гайченя Барбарис переселенці бізнес

Лишилася проблема: де знайти гроші на обладнання та старт бізнесу?

Наталія зізнається, що спочатку боялася братися за державні грантові програми – адже окрім заявки, потрібно прописати бізнес-план.

«Кропивницький – це не Велика Новосілка. Тут інші запити, тож ми переорієнтували меню: пропонуємо піцу, роли, суші, страви Wok, салати, бургери. Конкуренція тут в рази більша, тож ми, щоб вигідно виділятися, вирішили зробити доставку по всій Кропивницькій громаді: тобто не тільки по місту, а й у прилеглі селища», – поділилася Наталія Гайченя.

Також Наталія зізнається, що побоювалася не виконати умови гранту. Так, грант на власну справу від «єРобота» передбачає, що можна отримати до 250 тисяч гривень на закупівлю обладнання, сировини, оренду приміщення. При цьому від грантоотримувачів вимагається:

  • створити щонайменше одне робоче місце; 
  • здійснювати діяльність не менше 3 років;
  • сплачувати податки в бюджет, зокрема і за найманих працівників.

Та це вигідніше, ніж звичайна позика в банку, яку потрібно повертати з відсотками. Згідно з правилами програми, якщо три умови виконані, то отримані гроші повертати не потрібно. Адже вони і так повернуться до бюджету у вигляді сплачених податків.

«Я боялася, що ми щось зробимо не по вимогах – і будуть проблеми. Та потім побачила пропозицію програми єРобота, там все зрозуміло і прозоро. Мій грант пройшов аж з восьмої спроби – але пройшов! Гроші взяли на обладнання – наприклад, якраз отримали замовлену нову піч для піци», – розповіла Наталія Гайченя.

Таким чином родина Гайченя у Кропивницькому відкрили власну справу і працевлаштували не тільки самі себе, а й створили додаткові робочі місця. Так, у «Барбарисі» зараз працює власне Наталія, яка взяла на себе менеджмент і доставку. Чоловік Руслан займається господарчими питаннями та допомагає на кухні, старший син Іван приймає замовлення.

«Я кухар за освітою, та мені більше подобається спілкуватися з людьми. Звісно, я допомагаю на кухні за потреби, але здебільшого спілкуюся з клієнтами, приймаю замовлення тощо», – розповів Іван Гайченя.

Гайченя кафе барбарис переселенці грант
Наталія Гайченя разом з сином Іваном

Першими найманими людьми у «Барбарисі» у Кропивницькому стали дві Наталі. Вони теж переселенки з Донеччини, і вже працювали у «Барбарисі» ще у Великій Новосілці.

«Наталі працювали з нами ще з 2016 року. І коли вони вирішили виїжджати і дзвонили нам запитати поради, куди їхати, то ми розповіли про Кропивницький. Звісно, допомогли їм знайти житло тут і запросили у нашу команду», – розповіла Наталія Гайченя.

Де шукати можливості для розвитку бізнесу?

Після першого вдалого досвіду із отриманням гранту родина Гайченя вирішили не зупинятися і шукають можливості для розвитку та розширення своєї справи.

Наталія порекомендувала звернути увагу на сайти «Дія.Бізнес» та «єРобота», де є й корисна інформація, державні проєкти та ініціативи для підприємців і підприємиць. Також, за словами Наталі, зараз є багато різноманітних грантів, тренінгів і семінарів як для власне жінок, так і на підтримку переселенців і переселенок. Наприклад, на порталі «Гурт» можна знайти анонси різноманітних тренінгів і семінарів.

«Тож як підприємиця-переселенка, я шукаю і знаходжу можливості покращити свій сімейний бізнес. Зараз підтримка є, іноді достатньо просто прогуглити», – підкреслила вона.

Наприклад, вона пройшла навчання для підприємиць щодо важливості розвивати бренд. Тож тепер родина отримала другий грант, за рахунок якого вдосконалила сайт доставки їжі та Instagram, через які зручно робити замовлення. Також замовили брендоване пакування для їжі.

Точка страв на виніс «Барбарис» у мікрорайоні Шкільний, Кропивницький

Завдяки отриманій підтримці, родина Гайченя відкрила у Кропивницькому вже другу кухню на виніс «Барбарис» у мікрорайоні Полтавської. Тут же планують відкрити й дітній майданчик для клієнтів.

«Так в нас розширюється команда, ми працюємо і даємо роботу іншим. Звісно, є місцеві в нашій команді, але переважають переселенці, які евакуювалися у Кропивницький: Наталі на кухні з Донеччини, дівчина з Харкова веде наш Інстаграм. Адже ми знаємо, на жаль, як це – втрачати все і починати з нуля. І як важлива підтримка у новому місці», – підкреслила Наталія Гайченя.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Гранти є лише для переселенців?

«єРобота», як і «Дія.Бізнес» та інші державні платформи для підприємців і підприємиць надають підтримку та безповоротні гранти на розвиток власної справи не тільки вимушеним переселенцям чи іншим пільговикам, а будь-яким громадянам України, які відповідають певним критеріям, зокрема не є під санкціями, не співпрацюють з росією чи білоруссю, не в стадії банкрутства тощо.
Загалом програма «єРобота» має наступні напрямки:

  • «Своя справа» – програма мікрогрантів до 250 тисяч гривень для тих, хто хоче почати чи розвивати свій малий бізнес;
  • «Новий рівень» – програма грантів для переробних підприємств до 8 мільйонів гривень;
  • «Свій сад» – програма грантів для висадки та облаштування нового саду, ягіднику, винограднику площею 1-25 гектар;
  • «Своя теплиця» – програма грантів на розвиток тепличного господарства;
  • «IT-стартап» – гранти до 3,5 мільйонів гривень на створення нових компаній та робочих місць у сфері високих технологій.

Подати заявку можна у найближчому Центрі зайнятості, через онлайн-платформи програм або через портал «Дія».

Державна програма «єРобота» стартувала у серпні 2022 року саме задля підтримки малого бізнесу і створення робочих місць в умовах війни.На Кіровоградщині станом на 1 квітня 2024 року мікрогрант отримав 181 проєкт по напряму «Своя справа», з яких 13 були подані вимушеними переселенцями.

Про це «Гречці» розповіла заступниця директора Кіровоградського обласного центру зайнятості Наталя Невідома.

«На сьогодні завдяки цій програмі в області створено додаткових 214 робочих місць. І процес ще триває: від отримання гранту підприємцям дається шість місяців на створення робочих місць. Наприклад, хто в кінці року тільки ось отримав грант, то ще у процесі створення», – пояснила вона.

Як саме скласти грантову заявку, прорахувати бізнес-план можна проглянути в онлайн-посібнику від «єРобота», де йдеться саме про мікрогранти на власну справу.

Наталя Невідома уточнила, що Центри зайнятості мають низку курсів, тренінгів і семінарів, зокрема і для підприємців.

«У нас ціла низка семінарів і курсів для підприємців: як вести бухгалтерію, як створювати бренд, основи маркетингу тощо. Якщо людина має статус безробітної, то кури Центру зайнятості для неї безоплатні», – помнила посадовиця.

Переглянути доступні курси можна на офіційному сайті Кіровоградського центру зайнятості у вкладці «навчання». Якщо виникли питання про отримання мікрогрантів, то проконсультуватися можна за телефоном: +38 (093) 478 70 81.

Крім того, у Кропивницькому з червня 2023 року діє Центр підтримки підприємництва Business Krop-hub. Тут проводять тренінги і семінари для підприємців і підприємиць як місцевого, так і релокованого до Кропивницького бізнесу, консультують з питань бізнесу.

Центр підтримки підприємництва Кропивницький
Фото: Центр підтримки підприємництва у Кропивницькому

«У нас можна отримати консультації про створення ФОП, про міжнародні гранти та українські урядові гранти. Всі консультації, як і заходи, у нас є безоплатними», – пояснила директорка Центру Анастасія Полтавчук

Анонси тренінгів і семінарів у Business Krop-hub публікують на офіційній Facebook-сторінці.На консультації варто заздалегідь записатися або за номером телефон (0522) 35 83 25, або через приватні повідомленні в Instagram.

Сам Центр підтримки підприємництва розташований у будівлі міської ради по вулиці Великій Перспективній, 41 у кабінеті №126 (перший поверх).

Також у Кропивницькому діє онлайн-платформа «Діловий Кропивницький онлайн (BusinessKrop-online)» з корисними ресурсами та сервісами для бізнесу, де є анонси як українських, так ї мїжнародних грантів для підприємців і підприємиць.

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Читайте також

Кам’янецька громада, що на Кіровоградщині, повідомила про смерть захисника Олексія Панченка.

17:49, 22 Березня, 2025

Сьогодні, 22 березня, під час проведення 21-го ретро-туру Гайворонська залізниця, що на Кіровоградщині, встановила національний рекорд як «Найдовша діюча вузькоколійна залізниця...

17:12, 22 Березня, 2025

Полеглому захиснику із Новомиргородської громади, що на Кіровоградщині, Вадиму Хищенку просять надати звання Героя України....

14:28, 22 Березня, 2025