Історія українських правописів і навіщо їх змінювали під тиском росії – пояснює філологиня

11:27, 04 Грудня, 2023

У черговому випуску подкасту “Є різниця” ведучий Павло Іванов з докторкою філологічних наук Ольгою Кирилюк говорять про історію правописів та їх зміну на догоду російській владі.

Коротка історія українського правопису


У самому центрі східнослов’янського світу було перше руське письмо. Разом із хрещенням на праукраїнські землі прийшов болгарський правопис Кирила і Мефодія – стара церковна абетка. Вона не зовсім відповідала місцевим потребам, проте дещо змінюючи вимову, її пристосували до тогочасних українських реалій.


Перші ж саме українські ознаки наш правопис отримав у 15-17 столітті. Канцелярійною мовою стала мова жителів півночі України. Упорядником нового більш-менш вживаного українського правопису став уродженець Поділля (сучасної Хмельниччини) Мелетій Смотрицький. Його граматика побачила світ 1619 року і на півтора століття стала чи не головним джерелом граматики на українських землях.


У той же час мова, якою писали книжки і якою розмовляли люди різняться.
Кирилиця використовувалася у в тогочасній російській імперії. Після окупації України Петром І, до використання було розроблено так звану “гражданку”- максимально спрощене кириличне письмо. Цей правопис орієнтувався перш за все на російську мову, проте послуговуватись ним змушені були і українці.


“Отже, уявість, розвивався наш правопис, розвивався, і це кириличне письмо уже підлаштовували під норми розмовної української мови, а тут бах – приходить “гражданка” і повністю перебиває ось цей розвиток і повністю йде такий ухил у російський напрям” ,- пояснює Ольга Кирилюк.

Більше про історію правописів та їх зміни у подкасті нижче.

Також слухайте подкаст “Є різниця” на платформах:

Також слухайте попередні випуски подкасту, про те як і навіщо  радянський союз знищував українську сільську еліту та чому довелось міняти український правопис, а також як перейти на українську мову у побуті.

Останні новини по темі
Два селища Кропивницької громади залишилися без води
без води
конфлікт довкола театру
Політична розмінна монета: чому колектив Театру Корифеїв роками штормить
Читайте також

Приміщення колишнього кінотеатру “Мир” у Кропивницькому, яке належало Ігореві Шарову, отримало нового власника. “Гречка” розповідає, хто він і що буде у приміщенні....

11:25, 17 Квітня, 2024

У Кропивницькому на вулиці Великій Перспективній поблизу лікарні “Ацинус”, всохли сакури, які пересадили у 2022 році. ...

09:45, 17 Квітня, 2024

У Новомиргородській громаді, що на Кіровоградщині, отримали підтвердження загибелі під час боїв на Донеччині захисника Юрія Іваніцького....

17:37, 16 Квітня, 2024