Лікування поранених військових: що безкоштовно, а що за гроші
В Україні військовим, які отримали поранення та їхнім родинам держава передбачає безкоштовне лікування та соціальні виплати. Які саме та як їх може отримати – дізнавалася “Гречка”.
Безкоштовне лікування з “доплатою”
Кропивничанка Марина (ред. – імʼя змінене на прохання жінки) протягом пʼяти місяців доглядала чоловіка по госпіталях. Воїн отримав тяжке поранення голови у серпні 2023 року. Лікування проводили у кількох медичних закладах країни.
“Під час лікування найголовніше було вчасно подавати до військової частини довідки про перехід до іншого лікувального закладу. Якщо протягом доби після переходу довідку подати, то нарахування зарплатні відбувалося вчасно”, – пояснила кропивничанка “Гречці”.
Проте, попри нарахування, самі виплати почалися із жовтня, тобто з затримкою за попередні місяці.
Лікування було безкоштовне, та все ж родина зіткнулася із фінансовими труднощами.
“Чоловік був лежачий і потребував постійного догляду. Тому мені із його сестрою по черзі доводилося їздити до міст, в яких він перебував. А це передбачає витрати і на дорогу, і на проживання та харчування. А іноді доводилося і ліки та засоби гігієни купувати”, – згадує Марина.
При цьому жінка акцентує, що жодного разу у жодному госпіталі у них не вимагали ліків. Проте траплялось, що у самому закладі закінчувалися певні ліки. Тобто родині або потрібно було чекати, допоки завезуть ліки за державний кошт, або ж, щоб не переривати лікування – самим купувати.
“Звісно ж ми купували. Але нам ні разу не казали цього робити. Просто говорили, що зараз немає ліків, а зʼявляться через певний час, а нам вже вирішувати чи чекатимемо, чи, за виключно власним бажанням, купуватимемо самі. А бувало навіть таке, що нам до останнього не зізнавалися, що чогось там немає, допоки самі не починали випитувати і тоді вже йшли та докуповувати”, – пояснює жінка.
Це стосується й засобів гігієни.
Також, часом, у лікарнях готові надати безкоштовно засоби для процедур ( наприклад, катетери), які підходять не кожному. Аналоги ж більш зручні для пацієнта пропонують купувати за свій кошт.
Яку допомогу від держави можуть отримати поранені військові
У відповідь на запит “Гречки” у Департаменті соцзахисту Міноборони повідомили, що коли військовослужбовець чи військовослужбовиця отримує поранення на фронті, то під час лікування перші чотири місяці вони повинні отримувати зарплату, яку отримували на останній займаній посаді під час служби.
Після чотирьох місяців військовій частині повинні надати висновки лікарської комісії, де повинні зазначити, що лікування відбувалося безперервно і буде продовжуватися. Після цього командир військової частини повинен підписати рішення про продовження перебування військовослужбовців в лікарняних закладах. Тоді виплати зарплати продовжують.
Крім того, виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень (так звані “бойові”) здійснюють за весь час перебування військовослужбовця у зв’язку з пораненням, на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних).
Якщо лікування триває більше чотирьох місяців, але рішення лікарської комісії та командира військової частини не мають – ні зарплатні, ні “бойових” не виплачують.
Крім того, органи місцевого самоврядування на місцевому рівні ще встановлюють певні одноразові виплати. Для прикладу, у Кропивницькому це:
- виплати від міської ради – 15 тисяч гривень
- виплати з обласного бюджету на лікування – 20 тисяч гривень.
Після боїв з ворогом, бої з бюрократією
У питанні виплат військовим багато залежить від самої військової частини, в якій він проходить службу. Це стосується як і виплат при пораненні, так і документації при подальшому оформленні пенсії та статусів.
Ветеран війни Максим Сліпець змушений був понад пів року жити за 2000 гривень на місяць, оскільки у військовій частині видали неправильну довідку.
“Він отримував виключно 2000 гривень як ВПО. Зі служби його вже списали, а пенсію не могли оформити. Ми сто кіл пекла пройшли, допоки домоглися призначення пенсії”, – розповіла “Гречці” Вікторія Бобіта, волонтерка, яка опікується ветераном.
Максим із Лисичанська, що на Луганщині. Місто поки що у тимчасовій окупації. Служив ще із 2018 року. Після початку повномасштабного вторгнення отримав поранення. Наразі має 1-групу інвалідності і пересувається за допомогою колісного крісла.
Після тривалої реабілітації у госпіталях Максима Сліпця виписали та списали зі служби. Допоки він ще рахувався військовослужбовцем виплати йому йшли у розмірі повноцінної зарплатні. Далі постало питання оформлення пенсійного посвідчення та нарахування пенсії, як ветерану.
Проте, зі слів Вікторії Бобіти, тут довелося зіткнутися одразу із кількома перешкодами.
“Максима списали, а от зброю з нього – ні. Друге ж – нам надіслали із частини неправильну довідку про період служби і доходи. Я принесла ту довідку до нашого ТЦК, а вони кажуть “невірно складена”, – згадує волонтерка.
Також не видавали військовий квиток, бо видаючи пенсійне посвідчення, квиток вже передали в архів. По суті ж “пенсійне” видали, а виплат не призначили.
“Я чітко зрозуміла, що наша держава не готова до таких випадків – коли людина із 1-ю групою інвалідності лишається абсолютно сама, а перед нею пекло бюрократії. Коли ми це пекло почали проходити, то нам у деяких структурах навіть говорили, що бували випадки, коли люди просто здавалися і відмовлялися від цієї пенсії”, – обурюється Вікторія.
За пів року пенсію для Максима Сліпця таки вдалося “відвоювати”.
Яку підтримку може отримати родина, якщо військовий загинув від поранення у лікарні
Після пʼяти місяців лікування чоловік пані Марини, на жаль, помер. У нього залишилася дружина та двоє неповнолітніх дітей.
Жінка говорить, що для того, щоб все було за законом вона звернулася до юриста, який наразі координує її дії.
“Після поховання я взагалі не могла нічого розуміти, а тим паче вирішувати якійсь питання про виплати. Не розуміла куди йти і звертатися, щоб оформити все належним чином. Тим паче, знаючи нашу бюрократію, де треба вибігати у купу кабінетів і то не факт, що з з першого разу необхідні папірці отримати. Особливо не набігаєшся, коли на тобі лишаються двоє дітей та робота”, – пояснює кропивничанка.
Юрист допоміг розібратися жінці зі всіма необхідними нюансами. Також пояснив, що родина має право і на одноразову виплати від держави в розмірі 15 мільйонів гривень попри те, що він перебував тривалий час на лікуванні.
“Тобто, коли у висновках судово-медичної експертизи засвідчують, що смерть – це наслідок травми, яка відбулася на полі бою, то ця допомога передбачається родині. Для прикладу, у нашому випадку була дуже тяжка травма, чоловік фактично втратив частину черепа через травму, отриману в бою”, – уточнила пані Марина.
Крім того, органи місцевого самоврядування рішеннями на місцевому рівні призначають одноразові допомоги при пораненні військових та родинам при загибелі військових. Ще мають бути державні виплати та від військової частини
За її словами, родині вже надійшла допомога від міської ради. Що ж до виплат із військової частини, то їх ще немає, бо пройшов лише місяць після поховання, тому чоловіка ще не встигли списати. Відповідно, і ще всіх необхідних довідок поки що немає.
Нагадаємо, раніше “Гречка” розповідала де у Кропивницькому військові та їх родини можуть отримати безоплатну юридчну допомогу, а також де можна отримати психологічну допомогу.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею