Місяцями у чергах: як у Кропивницькому «полюють» за талонами на іспит з водіння
У великих містах України люди скаржаться на те, що взяти талон на практичний іспит з водіння в сервісних центрах МВС майже неможливо. «Гречка» дізналася, яка ситуація із цим у Кропивницькому.
Талон на екзамен з водіння: у чому проблема
Нещодавно журналісти «Bihus.info» опублікували розслідування щодо корупції у найбільшому сервісному центрі МВС, який розташований у Києві. Йдеться зокрема про талони на складання практичного іспиту з водіння, які важко вихопити. Це при тому, що взяти ці талони можна онлайн через е-запис, або через спеціальний термінал, який розташований у самому сервісному центрі МВС.
Щоб зручніше відстежувати, коли є талони на іспит, МВС створило офіційний чат-бот в Telegram. Він повідомляє, як тільки у системі зʼявляється вільний талон на складання іспиту.
Та попри ці можливості й у Києві, і у Кропивницькому та інших містах люди скаржаться, що на виловлювання заповітного запису йдуть тижні та місяці.
Будильник на другу ночі: схопити талон в онлайні
«Наразі на Кіровоградщині лише два сервісних центри приймають іспити з водіння: у Кропивницькому та Олександрії. І щоб взяти талон на спробу скласти, доводиться або зрання стояти під дверима сервісного центру у “живій” черзі, або днями й ночами оновлювати е-запис, або ж їхати складати його у сусідні області», — розповіла «Гречці» кропивничанка Тетяна Ш.
Вона намагалася вихопити талончик через е-запис протягом пʼяти місяців: ставила будильник на середину ночі чи під ранок, щоб знову і знову оновлювати сайт, слідкувала за чат-ботом.
«Та коли чат-бот показував, що зʼявилося щось в системі, то поки я проходила авторизацію, його вже в доступі не було», — додала кропивничанка.
Її знайомі, які також пробують скласти іспит, записувалися до сервісних центрів у сусідні області.
«Через онлайн можна записатися в будь-який сервісний центр, але ж там зовсім інші екзаменаційні маршрути, з якими ти не знайомий і якими не можеш проїхатися, потренуватися. Тому так здавати, я думаю, значно важче», — поділилася Тетяна Ш.
Кропивничанка зізналася, що якось їй урвався терпець і вона висловила претензії щодо цього працівникам сервісного центру. У відповідь почула, що талони є у терміналі, хай спробує взяти.
«Я підійшла до термінала і, на диво, реально, був талончик! Я не дуже вірю в збіги. Адміністратори кажуть, що не мають доступу до системи розподілення. Проте мені здається, що мають», — зізналася кропивничанка.
І додала, що чула про те, що можна «замовити» талон, навіть коли його немає в системі: така «послуга» коштує начебто близько тисячі гривень. Проте ні вона сама, ні її знайомі такою «схемою» не користувалися і їм її не пропонували.
«Жива» черга з 5-ї години ранку
Кропивничанин Олег Л. намагається записатися на іспит в сервісний центр МВС вже чотири місяці. За цей час йому вдалося чотири рази забронювати талони, проте жодного разу йому це не вдалося онлайн.
Скласти іспит можна або на авто власне центру, або автошколи. Оскільки за авто автошколи доведеться доплатити (близько 700 гривень), тому талони на них легше вихопити, пояснив він «Гречці». Та він пробував взяти талони саме на авто сервісного центру.
Зазвичай приїжджав на пʼяту годину ранку, займав «живу» чергу до термінала.
«І хоч у нас комендантська година до пʼятої, та коли я приїжджав, я був далеко не перший — десь пʼятий-шостий. Займав чергу і чекав, поки за мною займуть. Домовлявся із “сусідами” по черзі, що повернуся, їхав досипати пару годин додому, потім повертався на своє місце перед відкриттям», — сказав він.
За словами Олега Л., при цьому не кожного разу йому вистачало талонів. Він розповів, що одного разу поза чергою провели групу з двадцяти людей, які назвалися військовими. Деякі з них були вдягнені в однострій, а деякі — ні.
«Та останнім часом працівник сервісного центру у Кропивницькому почав слідкувати за цим. Коли хтось намагається пройти позачергово, то він просить показати посвідчення учасника бойових дій. І деяких людей розвертали, бо вони насправді не мали документів», — додав він.
«Вихоплюю талон вже рік»: досвід військового
А ось військовослужбовець з Кропивницького Олександр I. зізнається, що записатися онлайн на іспит з водіння намагається вже близько року. Раніше він отримав водійське посвідчення з категорією «С», що дає право кермувати вантажівками. Тепер йому потрібно здати іспит на категорію В, адже на службі доводиться кермувати здебільшого легковими авто.
«До армії я не вмів кермувати взагалі. Та тут це обовʼязкова навичка: якщо обстріл і треба рятуватися, шукати водія часу немає. Та й щоб виконати завдання, переміститися на нову локацію — пішки не набігаєшся», — пояснив він.
І додав, що може скласти іспит лише під час відпустки, коли має вільний час.
Варто зауважити, що скласти практичний іспит можна в будь-якому сервісному центрі МВС, де надають таку послугу. При цьому не важливо, де ви прописані, де проживаєте чи де склали екзамен з теорії ПДР. Та Олександр пояснив, що намагається вхопити талон саме у Кропивницькому. Адже в тому регіоні, де він наразі служить, до найближчого сервісного центру МВС далеко й він ще більше перевантажений, ніж на Кіровоградщині.
Під час нещодавньої відпустки він спробував встати у «живу» чергу, для чого приїхав на 7:30 під сервісний центр. На місці виявив, що йде приблизно двадцятим. Він був одягнений у форму, і одна з жінок у черзі сказала, що він може позачергово пройти.
«Та я якось посоромився тоді через всю чергу йти, і стояв на своєму місці. Звісно, на мене талончиків не вистачило. Та мабуть, наступного разу доведеться позачергово йти: адже я не можу підлаштовувати службу під той день, на коли буде вільний талончик», — зізнався кропивничанин.
Вхопила талончик? Бери відгул на роботі
Кропивничанка Ольга П. розповіла «Гречці», що протягом пів року їй вдалося пʼять разів «вихопити» талон на практичний іспит з водіння. З них пару разів через термінал у сервісному центрі, зайнявши зранку «живу» чергу. Декілька разів — онлайн через е-запис.
«Та для цього мені доводилося постійно оновлювати сайт, на роботі і вдома. Запізнюватися на роботу, бо займала зранку чергу під сервісним центром МВС, або відпрошуватися на цілий день, коли складала іспит. Це забрало в мене багато часу і нервів», — поділилася вона.
Щоб зарезервувати талон онлайн, Ольга користувалася офіційним чат-ботом в Telegram. Проте вона порадила не покладатися лише на нього. Адже чат-бот не одразу показує талон, як тільки той зʼявиться у доступі, тому його можуть встигнути «перехопити» інші.
«Тому я постійно оновлювала сайт: і вдома, і на роботі. При цьому я не орієнтувалася на певну дату: бронювала, який перший зʼявиться, а вже потім дивилася, що то за день і час», — сказала Ольга.
Часто вона бачила, що талон може зʼявитися в той же день, на коли в ньому призначений запис: тобто сьогодні на сьогодні.
«Я потрапляла на такі випадки. Мабуть, це хтось скасовував, і вони потрапляли назад в систему. Та я їх не бронювала, бо фізично не встигала тоді перевзутися у відповідне взуття і доїхати до сервіс-центру», — додала Ольга П.
Коли ж кропивничанка нарешті бронювала талон складання іспиту, то їй доводилося відпрошуватися з роботи на цілий день. Адже навіть маючи запис на конкретний час, це не означає, що саме в ту годину ви сядете в авто до екзаменатора.
Спочатку вам потрібно оплатити складання іспиту — це коштує 420 гривень. Взяти реквізити можна у працівника сервісного центру МВС.
Як порадила Ольга, для цього краще приїжджати раніше за зазначений у талоні час, щоб встигнути оплатити і підійти за викликом працівника вже з квитанцією в руках.
«Я оплачувала через спеціальний термінал: він розташований у філії банку біля сервісного центру», — розповіла кропивничанка.
Варто врахувати, що сервісні центри МВС не працюють під час повітряної тривоги. Тому якщо ви були вже в черзі і чекали, коли засвітиться номер вашого талона, а в цей час оголосили тривогу — доведеться покинути приміщення і чекати її закінчення. Звісно, через це черги час від часу посуваються.
«Якщо ви мали талон, проте в той день не встигли потрапити на іспит через тривоги, то варто прийти на наступний день зранку. При мені деяким людям так переносили запис і вони йшли першими», — уточнила Ольга.
Щодо так званих «бігунків» та хакерів, які перехоплюють талони і потім перепродають їх охочим, то кропивничанка запевнила, що їй такі «послуги» не пропонували й у чергах сервісного центру вона про них не чула.
«Гречка» звернулася до Сервісного центру МВС на Кіровоградщині за коментарем щодо ситуації із записами на практичні іспити з водіння. Як тільки редакція отримає коментар, він буде опублікований додатково на інформаційному порталі.
Раніше «Гречка» розповідала, що повномасштабне вторгнення росії в Україну стало одним з факторів, через який посвідчення водія для багатьох людей стало необхідністю, а вміння керувати авто — можливістю врятуватися.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею