Навіщо українські святкові традиції замінили радянським Дідом Морозом: подкаст

У цьому випуску подкасту ведучий Павло Іванов разом із кандидаткою історичних наук, завідувачкою кафедри історії України та всесвітньої історії Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка Оксаною Бабак говорять про свята і відповідні традиції, які намагалася стерти з пам’яті українців російська влада.
Традиційні цикл українських різдвяних свят
Починаючи з 1721 року, відколи росія стала імперією, все що вона робила, – русифікувала окуповані території, нищила або привласнювала здобутки їхніх жителів. Якщо говорити про нищення і викривлення святкових традицій українців, до цього особливо доклались більшовики. Їх метою було формування масової свідомості радянського люду. Найвдалішим радянським проєктом став Новий рік, радянські традиції святкування якого мали б стерти традиційні для українців День Святого Миколая, Різдво і День Святого Василя із щедрівками.
“Існує певний цикл: зимове сонцестояння, народження нового сонця, народження нового Бога і народження нового року. Новий рік в обрядовості українців був, тільки він називався Василем”, – каже історикиня.
У другій половині XIX століття в усій Європі з’являється традиція різдвяної ялинки. Це дерево є усвідомленням яскравості свята, бо воно має і запах, й колір. Ялинку прикрашали і якраз це відбувалося напередодні Різдва.
Ця традиція приходить з Німеччини, але є свідченням про те, що ялинка була в другій половині XIX століття в Києві.
“Традиція була не тільки для заможних людей, а і для робітничого люду. Але в селах, як правило, зберігалась традиція різдвяного дідуха – це українська Різдвяна прикраса з колосків”, – каже Оксана Бабак.
Що символізує дідух?
Дідух є символом предка покровителя-зачинателя роду, а також символом врожаю, добробуту і багатства. Це вертикально встановлений сніп, інколи прикрашений кольоровими нитками, стрічками, квітами і плодами. На Святвечір господар будинку забирав Дідух і обходив із ним обійстя, далі вносив Дідух до хати й ставив під іконами. Свою обрядову роль Дідух виконував упродовж усіх різдвяних свят. Зберігали його до Нового року або до Водохреща.
Репресована ялинка і Новий рік радянської людини
Чому Новий рік став таким символічним для радянської людини? У 1917 році ще святкували Різдво і 25-26 грудня були вихідними у радянській Україні. Але вже згодом Різдво було репресованим. Разом з ним репресували і ялинку.
“Тому до кінця 1935-го року це питання святкування з ялинкою було закрито. Таким чином, вони боролися з Різдвом і оця радянська обрядовість певною мірою направду є досить спланованим проєктом і цей проєкт має різні напрямки”, – каже історикиня.
Навіщо Святого Миколая замінили Дідом Морозом?
Традиційно українці, як і багато країн світу, мали традицію відзначати День Святого Миколая.
Цей особливий персонаж існував насправді. Миколай Мірлікійський народився в 270 році на території нинішньої Туреччини. Він походив із дуже заможної родини. Його дядько був священником досить високого сану. Але його батьки померли від хвороби, він розпродав все своє майно бідним і йде по світу проповідуючи слово.
Довкола його особи є багато міфів. Наприкалад, один з них, що була родина, в якій було троє дівчат, які не могли вийти заміж, бо не мали посагу. Тоді Миколай їм мішечки із золотом кидав через комин. Вони потрапили у панчохи, які сушилися біля вогню. Далі від цього і пішли інші легенди про подарунки дітям.
Коли ж “релігійного персонажа” заборонили, – натомість вирішили створити казкового чарівника, який приносить подарунки – Діда Мороза.
Цікаво, що в українській обрядовості такий персонаж теж був, але був негативним.
“Святкуючи Різдво глава сім’ї або господар обов’язково брав миску з кутею і йшов на вулицю, казав: “Морозе Морозенку, йди до нас кутю їсти”. Промовляючи тричі, а потім казав: “Якщо не йдеш до нас кутю їсти, то не йди на наші ниви, на нашу господу, на нашу худобу. А йди в ліси і не роби нам шкоди”. Тобто Мороз був силою холодною, крижаною від якої хотілось захиститись”,– пояснює Оксана Бабак.
Цього року ми вперше за багато часу відзначаємо Святого Миколая 6 грудня.
“Це перехід на новоюліанський календар є закономірним процесом, до якого нам потрібно буде звикати”, -каже історикиня і пояснює, – “Це допоможе абсолютно від’єднатися від тих принципових особливостей, які пов’язують нас із московською церквою.”
Більше про те, як організатор Голодомору організував “радянський Новий рік” у подкасті нижче.
Також слухайте подкаст “Є різниця” на платформах:
- Spotify
- Apple Podcasts
- Google Podcasts
- НВ.подкасти
- МегогоПодкасти
Також слухайте попередні випуски подкасту, про те як і навіщо радянський союз знищував українську сільську еліту, чому роками вів пропаганду проти української мови, а також як перейти на українську мову у побуті.