Обладнати робоче місце для працівника з інвалідністю: які компенсації бізнесу пропонує держава
В Україні роботодавці, які наймають фахівців з інвалідністю та облаштовують робочі місця для них, мають право на компенсацію від держави. Ще одна програма передбачає часткову компенсацію роботодавцям витрат на зарплату фахівців, які мають інвалідність. Як діють ці програми та як роботодавці у Кропивницькому отримали компенсацію — дізнавалася «Гречка».
Компенсація за облаштування робочого місця для працівника з інвалідністю: як це працює
В Україні з серпня 2023 року діє державна програма компенсації роботодавцям витрат на облаштування робочого місця для людини з інвалідністю.
На Кіровоградщині за сім місяців 2024 року компенсації по цій програмі отримали 14 роботодавців, які найняли на роботу 15 фахівців й фахівчинь з інвалідністю.
Серед них — фірма «Технополь» у Кропивницькому, яка виробляє та продає сільськогосподарську техніку. Як пояснила «Гречці» юридична представниця Тетяна Кіріченко, через напад росії на Україну і мобілізацію населення фірма стикнулася з кадровими проблемами. Деякі працівники долучилися до лав Сил оборони, і знайти кваліфікованого робітника стало важче.
«Ми зіткнулися з тим, що нам потрібен слюсар для роботи з агрегатами — це “серце” виробництва. Без нього весь бізнес став би. Проте людину з такою кваліфікацією і досвідом роботи важко знайти», — поділилася юридична представниця фірми.
У лютому 2024 року на вакансію слюсаря з ремонту агрегатів відгукнувся Олександр Сіріков. У його обов’язки входить не тільки ремонтувати, а й збирати відповідні вузли та агрегати. Він має навички й вузьку кваліфікацію якраз для цієї вакансії. Проте у пана Олександра є інвалідність, і через хворобу йому важко багато пересуватися, довго стояти на ногах.
«У Центрі зайнятості ми дізналися про програму компенсації. Як саме обладнати робоче місце пана Олександра, ми вирішували безпосередньо з ним, начальником цеху, де він працюватиме та начальником виробництва — щоб врахувати всі потреби та зробити все комфортно», — розповіла Тетяна Кіріченко.
Для Олександра роботодавці придбали стелаж для запчастин — щоб вони були під рукою і не довелося ходити за ними по всьому цеху чи до складу. Спеціальний стіл, за яким збиранням і ремонтом можна займатися сидячи. Інструменти придбали на акумуляторах: шурупокрути, гайковерти, щоб зменшити навантаження на руки.
Близько місяця пішло на те, щоб визначити, як саме облаштувати місце і що для цього потрібно закупити. Потім по програмі компенсації надали обґрунтування, чому саме це обладнання потрібне та підтвердження закупівель.
За словами представниці фірми, компенсацію отримали швидко.
«За тиждень ми отримали компенсацію. Заяву у Центрі зайнятості ми подали 18 квітня, а 27 квітня вже прийшли гроші на наш рахунок», — розповіла вона.
Тетяна Кіріченко пояснила, що це не вперше фірма наймає людей з інвалідністю. Та до цього це були адміністративні посади, де робочі місця не потребують адаптування. А тут же йдеться про виробничу професію, де потрібно працювати з важкими запчастинами. Та начальник цеху схвально відгукується про роботу Олександра Сірікова, та й самому чоловіку комфортно працювати у колективі.
«Це виявився позитивний досвід. Це саме той фахівець, який нам був потрібен. Через стан здоров’я Олександр не підпадає під мобілізацію, тож ми впевнені, що нам не доведеться поквапом шукати іншого фахівця. А тут ще й компенсація — тож ми з усіх сторін виграли від того, що Олександр тепер працює у нас», — підкреслила Тетяна Кіріченко.
Як отримати компенсацію за облаштування роботи для фахівця з інвалідністю
Як пояснила «Гречці» заступниця директора Кіровоградського обласного центру зайнятості Наталія Невідома, держава готова компенсувати витрати на облаштування робочого місця для людини з інвалідністю першої чи другої групи.
З однієї сторони, це сприяє створенню комфортного безпечного середовища для фахівців й фахівчинь з інвалідністю. З іншого — це підтримка роботодавців, які беруть на роботу таких фахівців і витрачають кошти для створення комфортних умов.
Так, компенсація виплачується у розмірі фактичних витрат за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю:
- I групи — не більше 15 мінімальних зарплат (у 2024 році — це не більше 106 тисяч 500 гривень).
- II групи — не більше, ніж 10 мінімальних зарплат (у 2024 році — це не більше 71 тисячі гривень).
«Це може бути пандус, меблі, пристосування транспорту. Програмне забезпечення — наприклад, звукове управління для людей з порушеннями зору тощо. Перелік там насправді великий. Все, щоб людині було комфортно працювати, враховуючи її стан здоров’я», — розповіла посадовиця.
Подати заяву на компенсацію роботодавець має не пізніше, ніж протягом 90 днів з дня працевлаштування людини з інвалідністю. Зробити це можна у відповідному Центрі зайнятості (за місцем бізнесу) або онлайн через портал «Дія».
Як підтримують бізнес, який наймає людей з інвалідністю
Юлія Гаянська народилася у Новомиргороді на Кіровоградщині. Вищу освіту здобула у столиці — закінчила магістратуру Київського міжнародного університету розвитку людини, де отримала спеціалізацію у сфері менеджменту та керування персоналом.
Та батько Юлії важко захворів і потребував пересадки нирки.
«Ми шукали донорів. Але лік вже йшов на дні, і я погодилася стати доноркою нирки для батька», — розповіла вона «Гречці».
Операцію провели у 2012 році, коли Юлія якраз закінчила навчання. Після вона працювала у декількох місцях, проте не офіційно. Тому не хотіла казати, що має інвалідність — казала, що «мала операцію», але без уточнень.
«Кожні пів року я проходжу обстеження, дотримуюся відповідного харчування та здорового способу життя. Та операція не вплинула на мою здатність працювати — ні на мої навички, ні на знання», — пояснила вона.
Те, що батьку зробили пересадку нирки, врятувало його і подарувало ще 10 років життя. Саме він вмовив свого часу Юлію офіційно оформити групу інвалідності.
«Смерть батька, потім ковід, потім почалася повномасштабна війна — було важко. Я виїхала з донькою за кордон, де прожили близько року. Та не витримали, дуже хотіли додому, тож повернулися у Кропивницький», — пояснила вона.
Юлія знову шукала роботу у Кропивницькому, та цього разу вирішила знайти саме офіційне працевлаштування — з нормованим графіком, соціальним пакетом та відповідним юридичним захистом трудових відносин.
У 2024 році Юлія Гаянська звернулася до Центру зайнятості. Вже через два місяці пошуків вона знайшла ту офіційну роботу, яка їй підходить. Тепер Юлія Гаянська працює менеджеркою по збуту у ТОВ «СК ПЛЮС К», яке спеціалізується на оптовій торгівлі, експорті та імпорті.
«Це якраз моя спеціалізація, тож я знаю свою справу і вмію її робити. Також у фірмі якраз змогли отримати допомогу на розвиток бізнесу завдяки тому, що мене найняли. Так має посвідчення людини з інвалідністю стало не перепоною, а навпаки», — поділилася вона.
Для роботодавців держава також пропонує компенсацію витрат на зарплати фахівців й фахівчинь з інвалідністю.
Якщо людина з інвалідністю офіційно зареєстрована як безробітна у Державній службі зайнятості понад місяць, а потім їй знаходять роботу, то роботодавець може отримати компенсацію. Держава компенсуватиме роботодавцю 50% фактичних витрат заплати новонайнятої людини за 6 місяців.
«При цьому людину з інвалідністю мають наймати не менше ніж на рік. Тому компенсація виплачується через один місяць протягом року», — додала заступниця директора Обласного центру зайнятості Наталія Невідома.
Варто зазначити, що розмір компенсації не перевищує мінімальну зарплату — станом на серпень 2024 року вона становить 8000 гривень.
Компенсація надається регіональним центром зайнятості за зверненням роботодавця. Там можна отримати детальну консультацію про умови участі у програмі, а також надати заяву на участь. Крім заяви, потрібно надати документ, що підтверджує працевлаштування людини з інвалідністю, відомості про діяльність підприємства та про держдопомогу, яку бізнес отримував за останні три роки.
Найближчий Центр зайнятості, його контакти та години роботи можна подивитись на спеціалізованій онлайн-мапі.
Раніше «Гречка» пояснювала, як дізнатися, чи перевірятиме податкова служба ваш бізнес у 2024 році.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею