Перевірятись навіть в окопі: чому важливо знати про свій ВІЛ-статус

11:55, 21 Травня, 2024

Люди з діагностованим ВІЛ, які отримують спеціальну терапію, можуть повноцінно жити та працювати. А нині в Україні в умовах війни вони також стають на оборону країни. Чи впливає війна на кількість інфікованих,  як отримують антиретровірусну терапію військові, чи існує загроза інфікуватися на полі бою та як себе убезпечити від інфікування  – з’ясовувала “Гречка”.

Чи впливає війна на кількість діагностованих випадків ВІЛ

У Кіровоградському обласному Центрі профілактики та боротьби зі СНІДом (далі Центр – авт.) говорять, що навантаження у їхній роботі зросло після повномасштабного вторгнення. Однак чи пов’язано це безпосередньо із подіями на фронті?

Зазначимо, згідно із законодавством ВІЛ-інфіковані люди вважаються придатними до служби. У залежності від стадії хвороби, можуть бути обмеження щодо місця проходження служби. Повністю непридатними є ВІЛ-інфіковані на четвертій – найгострішій – стадії захворювання.

Завідувачка поліклінічного відділення Центру Олена Хомяк пояснює “Гречці”, що більшою мірою, кількість діагностованих випадків ВІЛ, якщо і зросла, то не стільки за рахунок нових інфікувань, а більшою мірою за рахунок більшої кількості людей, які пройшли тестування.

“Це відбувається нині за рахунок того, що у людей могла бути не діагностована ВІЛ-інфекція. Під час проходження військово-лікарської комісії при прийомі на службу, наприклад, тест на ВІЛ є обов’язковим і там вже у людини можуть його діагностувати, при тому що раніше людина і не здогадувалася про це. Від зараження до клінічних проявів може проходити 5-10 років. Саме тому ми так часто наголошуємо на тому, щоб люди обстежувалися регулярно, незважаючи на свій гарний чи задовільний стан здоров’я”, – акцентує Олена Хомяк.

Проте медикиня зауважує, що на  початку повномасштабної війни у 2022 році у перші тижні була дуже складна ситуація і насичений потік людей. Не всі тоді встигали пройти тестування, тому були випадки, коли діагностували ВІЛ вже після того, як людина отримала поранення. Наразі ситуація більш стабільна, тому тестування всі проходять одразу.

Як тільки у людини виявляють ВІЛ її одразу беруть на облік до Центру профілактики та боротьби зі СНІДом і призначають антиретровірусну терапію.

За даними Центру, протягом останніх років на Кіровоградщині вперше діагностовано ВІЛ:

  • у 2021 році – 326 людей
  • у 2022 році – 315 людей
  • у 2023 році – 372 людини
  • у І кварталі 2024 року – 105 людей. 

Довідково:
Антиретровірусна терапія (АРТ) – терапія, яка вона пригнічує розмноження вірусу і зміцнює імунітет людини. Це лікарські засоби у вигляді таблеток. Одна таблетка може містити кілька видів лікарських препаратів, тому їхню комбінацію ще називають “схемою лікування”.

Фахівці говорять, що людина, яка регулярно приймає АРТ, не зможе передати вірус іншим. Вже за кілька місяців після початку лікування рівень вірусного навантаження знижується настільки, що робить ВІЛ невизначуваним і безпечним як для людини, яка живе з ВІЛ, так і для її оточення.

Тобто, при травмуванні на фронті від людини, яка вже приймає АРТ, ризик інфікування мінімальний.

Фахівчиня пояснює, що  ВІЛ  – це інфекція, яка передається через кров та інші біологічні рідини. Дійсно, все залежить від того, чи  людина приймає антиретровірусну терапію. Якщо приймає, то у  неї у крові невизначальний рівень вірусного навантаження, але вона наголошує, що  цей вірус вбудовується у  ДНК людини і тому,  якщо є контакт  кров до крові, чи ж у складних випадках поранень, певний ризик зараження ВІЛ все таки лишається, хоч людина й отримує терапію.

“Ми навіть не уявляємо собі, які можуть бути травми під час військових дій.  Може бути інфікування навіть біологічними рідинами при паралельному травмуванні людей. Наприклад,  коли уламки кісток однієї людини  можуть встромитися в іншого. На жаль, на війні  і таке буває”, – зазначає пані Олена.

Однак, якщо людина до всього перервала лікування, тоді ризик інфікування інших у таких випадках збільшується у рази. 

Дія препаратів направлена конкретно на сам вірус. Він не гине від цих препаратів,  але вони його блокують, капсулюють, заморожують. Тобто вірус перебуває у глибокому сні. Якщо ж людина припинить приймати препарати, то орієнтовно у проміжок від місяця до трьох місяців хвороба почне прогресувати і ВІЛ уже буде нести загрозу іншим.

Як відбувається забезпечення АРТ пацієнтам на фронт

Жителів Кіровоградщини та вимушених переселенців із ВІЛ-позитивним статусом, або тих, у кого діагностували ВІЛ у медзакладах області після поранень на фронті  – антиретровірусною терапією (таблетками) забезпечує Кіровоградський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом. 

На кожного пацієнта прораховується упаковка пігулок на 90 днів.

Олена Хомяк наголошує, що ВІЛ-інфіковані люди завжди повинні мати цю упаковку ліків із собою. Тобто, коли людина на фронті – таблетки завжди з ним. Усім, хто стоїть на обліку у Центрі, ці ліки передають де б вони не були. Тобто, якщо мова йде про те, що людина на фронті, то фахівці Центру ліки пересилають їм навіть поштою туди. 

“Військові розраховують собі період, на який їм вистачить ліків. По закінченню ми висилаємо наступну партію. Є можливість видавати на 180 днів, однак самі воїни  просять, щоб на такий тривалий термін їм не видавали,  бо різне буває й  іноді потрібно швидко зреагувати, кудись бігти чи збиратися і ліки втрачаються “, – роз’яснює медикиня.

У разі втрати ліків на фронті, по запиту пацієнта чи пацієнтки – їм надішлють нову партію, однак пересилка займе певний час, через що людина може пропустити прийом препарату.

У Центрі є електронний облік пацієнтів та дані про отримання ним АРТ. Звісно проконтролювати, чи людина щоденно приймає ліки, чи ні – фахівці не можуть, це вже залежить від самого пацієнта. Однак система сповіщає працівників Центру про те, що період, на який видавали ліки закінчується, і тоді вже працівники самі зв’язуються із пацієнтами, щоб узгодити коли і яким чином їм передати чергову партію пігулок.

Проте, як відомо, найчастіше інфікування відбувається статевим шляхом.

Тому навіть на передовій потрібно пам’ятати про безпеку й обов’язково мати при собі презервативи та користуватися ними.

Отримати їх безкоштовно, зі слів Юлії Чабанюк, можна у БО “100 відсотків життя”, просто звернувшись до волонтерів організації.

Чому важливо регулярно тестуватися 

Довідково: 
БО «100% ЖИТТЯ» (раніше Всеукраїнська мережа ЛЖВ) — найбільша пацієнтська організація в Україні. Мережа працює з пацієнтами та для пацієнтів, в тому числі представляючи інтереси людей, які живуть з ВІЛ, в 25 регіонах України. Мережа працює з 2001 року та надає послуги більш ніж 190 тисячам пацієнтів, 90 тисяч з яких – ЛЖВ.

Голова правління Благодійної організації “100 відсотків життя. Кропивницький” Юлія Чабанюк у коментарі “Гречці”  пояснила, що  соцпрацівники їхньої організації також опікуються і військовослужбовцями та військовослужбовицями, які наразі на фронті. Вони також за проханням військових можуть брати для них ліки у Центрі та передавати у потрібні точки.

Окрім того, вона наголошує, що дуже важливо регулярно тестуватися на ВІЛ, аби в разі його виявлення одразу розпочати антиретровірусну терапію:

“Усім, не тільки військовослужбовцям, ми рекомендуємо хоча б раз на рік проходити тестування.  На жаль, ми  маємо такі епідемії, які ще не зупинені і ще довго ми їх не зупинимо.”

Окремо, що стосується військових, то пані Юлія говорить, що якщо були випадки поранення чи інші ситуації, де були ризики інфікуватися, то краще тестуватися одразу, як тільки виникли сумніви чи підозра.

“Чим раніше ми виявимо нові випадки ВІЛ-інфекції, тим більше ймовірності зберегти людині здоров’я”, – підкреслює вона.

Очільниця організації пояснює, що ВІЛ-інфекція має чотири стадії.

Перша стадія – це безсимптомна,  тобто людина вже інфікована, але в  неї немає ніяких видимих ознак,  вона себе відчуває повністю здоровою, зовсім немає ніяких симптомів

“Дуже важливо виявляти ВІЛ у людей саме на першій стадії,  коли ще не підключилися супутні захворювання, тому що потім ми починаємо лікувати і супутні захворювання, а на це витрачається більше ресурсів – як людських, так і фінансових.  Тут уже потрібно підключати не тільки первинну ланку, як от просто поставити на диспансерний облік і призначити лікування від ВІЛ-інфекції, а ще й лікувати супутні захворювання”, – коментує Юлія Чабанюк.

Вторинна ланка – це вже стаціонарне лікування,  а якщо людина і далі буде жити з ВІЛ-інфекцією і не знати свій статус, або знати його і не приймати антиретровірусні препарати, то імунітет все більше буде слабшати і приєднуватимуться все більше тяжких хвороб.

“Саме тому рекомендовано не затягувати і тестуватися. Чим раніше людина протестується, тим чим раніше ми його виявимо і тим швидше розпочнеться лікування. Тоді  людина зовсім не буде відчувати ніяких проблем зі своїм здоров’ям”, – підкреслила пані Юлія.

Як безкоштовно отримати презервативи і оральні тести на ВІЛ

  • безоплатні пакунки з презервативами та оральними тестами ( так звані сейф-бокси) можна замовити за цим посиланням.
  • на Кіровоградщині також можна пройти безоплатне тестування у спеціальних пунктах. Адреси можна знайти за цим посиланням.
  • тести  на ВІЛ (із забором крові) також можна придбати в аптеці. Ціни стартують від 30 гривень.

Замовити сейф-бокси можуть не тільки військові, але й усі бажаючі.

Я рекомендую завжди при собі мати оральні тести, про всяк випадок. Вони не потребують якогось спеціального зберігання і розроблені для то, щоб у будь-яких умовах, навіть сидячи в окопі чи вдома на кухні, можна було протестуватися. У будь-якому випадку, якщо людина має підозру що могла інфікуватися  чи через поранення, чи  маючи незахищений статевий акт – їй обов’язково потрібно пройти тест”, – вчергове наголосила очільниця благодійної організації.

Подякуй авторці гривнею!

Вона щодня робить якісні новини для вас

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Останні новини по темі
Читайте також

Кам’янецька громада, що на Кіровоградщині, повідомила про смерть захисника Олексія Панченка.

17:49, 22 Березня, 2025

Сьогодні, 22 березня, під час проведення 21-го ретро-туру Гайворонська залізниця, що на Кіровоградщині, встановила національний рекорд як «Найдовша діюча вузькоколійна залізниця...

17:12, 22 Березня, 2025

Полеглому захиснику із Новомиргородської громади, що на Кіровоградщині, Вадиму Хищенку просять надати звання Героя України....

14:28, 22 Березня, 2025