Сучасний мікрорайон для переселенців та ветеранів: у Кропивницькому шукають інвестора

12:57, 01 Лютого, 2024

У той час як минуло майже два роки після повномасштабного вторгнення питання житла для переселенців по країні залишається невирішеним. Кропивницький не виняток. Попри те, місто зацікавлене у тому, щоб тут залишились люди та намагається знайти фінансування для будівництва цілого району, який би заселили переселенці та військові.

Які рішення пропонувала держава?

“Обласні адміністрації отримали чітке завдання швидко виділити землю для тимчасового житла переміщених осіб. Хочу ще раз підкреслити: це тимчасове житло. Після того, як ми встановимо мир, ми почнемо негайну масштабну відбудову нашої держави, але зараз людям потрібен тимчасовий дім. Свій дім. І краще цей дім в Україні, ніж десь за кордоном”, – сказав Володимир Зеленський, під час вечірнього відеозвернення 25 березня 2022.

Проте виділити землю ще не означає створити житло.

У червня 2022  інтерв’ю «Слово і діло» Юрій Голик, координатор програми «Велике будівництво» розповів, які вимоги для громад ставлять для будівництва житла для переселенців.

Нове житло вимагатимуть будувати за сучасними стандартами, аби згодом його можна було виставити та на комерційний продаж. 

Це мала б бути низькоповерхова забудова з обов’язковими сховищами на випадок ракетних атак, з урахуванням інклюзії, розрахованою кількістю паркомісць і пішохідною внутрішньобудинковою територією.

“Давайте не відновимо інфраструктуру, а збудуємо її такою, якою вона має бути через 10 років. Тобто заглянемо у майбутнє, візьмемо найкращі технології, які на цій планеті існують, і зробимо так, щоб за 10 років це було актуальним” — казав Голик.

Зокрема, передбачалось, що у новостворене житло заїхали б ті переселенці, які не мали грошей на оренду чи купівлю житла, але саме житло залишалось би у власності держави. Після того як переселенці повернулись би до власних домівок, ці квартири мали б передати людям, що стоять на квартирній черзі: на сам перед військовим.

Кіровоградська область — одна з 16, де подібні проєкти планують втілювати. Проте поки питання лише на етапі підготовки, адже, щоб будувати потрібні гроші інвесторів або міжнародні гранти.

Де живуть переселенці зараз?

Після повномасштабного вторгнення на Кіровоградщину прибуло понад 80 тисяч переселенців. Першочергово їм надавали житло в гуртожитках, організовували місця тимчасового перебування у школах і дитсадках, а в селах намагались привести до ладу закинуті хати.

За два роки декому з приїжджих вдалось стати на ноги: освоїти нову спеціальність, відкрити старий бізнес на новому місці, орендувати чи придбати житло. Декому житло давали самі громади: наприклад, медикам з інших регіонів, яких так не вистачало в області.

Наразі ж гуртожитки  — основне місце проживання для тих, хто неспроможний самостійно орендувати житло: переселенців, людей з інвалідністю, малозабезпечених родин.

У 2023 році у Знам’янці відкрили модульне містечко для переселенців. Проте, це тимчасове рішення далеке від комфорту.

З серпня 2023 уряд розширив програму доступного кредитування “Єоселя” для переселенців. Тепер вони отримали право брати іпотеку під 3%. Проте, зрозуміло, що для людей старшого віку, або з низьким рівнем зарплати це не варіант.

Також переселенці, які втратили житло, мають право отримати сертифікат на нове житло по програмі “Євідновлення” — електронний документ, що гарантує держфінансування на придбання житла на первинному або вторинному ринках. Після оформлення його через “Дію” він дійсний протягом 5 років і навіть може передаватись у спадок.

Проєкт нового району вже готовий – чекають на фінансування

Як розповіла “Гречці” начальниця управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури ОВА Вікторія Кулікова у постанові Кабміну були певні вимоги до земельної ділянки для майбутнього будівництва: поряд мала бути розвинена інфраструктура. Мова і про комунікації, дороги, і про школи, дитсадки, лікарні та магазини.

Таку ділянку – 38,5 гектарів – знайшли у Кропивницькому – між 101 та 102 мікрорайонами. 

“На сьогодні місто шукає донорів, які можливо включаться у цей проєкт.  Кропивницька міська рада своєю чергою готова з цього бюджету певний ресурс вкладати в обладнання інфраструктури, яка необхідна буде при будівництві цих об’єктів”, – каже Вікторія Кулікова.

Передбачається, що це будуть 5 п’ятиповерхових будинків (500 квартир) і 125 паркомісць на 101 мікрорайоні та 15 пʼятиповерхових будинків (1500 квартир) і 375 паркомісць на 102 мікрорайоні. Таким чином, будівництва там житлом могли б забезпечити понад 5 тисяч людей – п’яту частину усіх ВПО в Кропивницькій громаді (станом на серпень 2023 у громаді на обліку було 26 тисяч переселенців — авт).

Окрім доступності та сховищ у цих будинках передбачають дитячі та спортивні майданчики.

На нинішньому етапі законодавство передбачає, що переселенці будуть мати ордер на заселення у це житло, проте ці квартири не підлягатимуть приватизації обміну і поділу.

Щоб зробити проєкт більш привабливим для інвесторів у 2023 почали ремонт дороги на вулиці Тельнова, а також дороги і водних комунікацій на вулиці Героїв України.

“Це нові дороги, в тому числі з вимогами доступності, інклюзії, для безперешкодного руху для колясок і колісних крісел. Для людей з вадами зору зупинки з тактильною навігацією. Ми враховуємо що в цьому житловому масиві будуть жити не лише переселенці, а в тому числі наші ветерани” — каже посадовиця.

Інвесторам міська рада пропонує побудувати ще одну секцію на 70 квартир соціального будинку по вулиці Жадова біля магазину АТБ. Вартість потенційного будівництва – 160 мільйонів гривень. 

Також пропонують реконструкцію 5-типоверхового гуртожитку на селищі Новому, спорудженому ще в 70-х. Так забезпечили б житлом 210 переселенців. Проте, згідно з проєктом, вартість реконструкції дорожча ніж новобуд — 167 мільйонів гривень.

“Всі ці концепти ми подаємо і на проєкт Dream і до інших фондів, які можуть надати підтримку. Але ми розуміємо, що ми в черзі не можемо бути першими тому, що є області, які потребують першочергового відновлення”, — каже Вікторія Кулікова.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Читайте також

На Кіровоградщині «Земельний банк» повторно виставив на аукціон свою найбільшу ділянку площею майже 4000 гектарів....

17:21, 18 Січня, 2025

На Одещині прикордонники затримали трьох чоловіків, які незаконно намагалися перетнути кордон. Серед них був житель Кіровоградщини....

16:34, 18 Січня, 2025

Петрівська громада, що на Кіровоградщині, сповістила про загибель на фронті захисника-земляка Андрія Бакуна....

16:22, 18 Січня, 2025