Три дні без світла у мороз: чому електромережі кооперативу у Кропивницькому не на балансі обленерго

Садівницьке товариство «Дружба», яке розташоване в мікрорайоні Балашівка у Кропивницькому, залишалося без електрики три дні, коли мороз сягав 5 градусів нижче нуля. В чому була проблема, чому «Кіровоградобленерго» не бере на баланс електромережі «Дружби» та як дачний будинок підключити до міської електромережі – з’ясовувала «Гречка».
Три дні без електрики в мороз
Як розповіла «Гречці» мешканка садівницького товариства «Дружба» Тетяна Бородіна, 5 грудня у всьому кооперативі пропало світло.
«У мене опалення електричне, плита, мені потрібен безперебійний інтернет для роботи, тож без електрики ніяк. А як родинам з дітьми? Лишитись взимку без опалення на декілька діб – це просто небезпечно», – сказала вона.
Обслуговує кооператив юридична особа ГО «Садівницьке Товариство “Дружба”». Як пояснила «Гречці» представниця юрособи Валентина Доленко, на електромережі сталося замикання, проте де саме воно виникло – потрібно було знайти. «Кіровоградобленерго» на час ремонту відключило житловий масив від постачання, щоб запобігти більшим пошкодженням мережі.
«Ми викликали бригаду електриків зі спецобладнанням, які протягом двох днів шукали причину проблеми. Це робота з високовольтними лініями, тож потрібні були фахівці з відповідними можливостями. Проблему виявили на лінії з напругою у 10 тисяч вольт», – розповіла вона.
Тож вже ввечері 7 січня фахівці виявили місце проблеми та відремонтували лінію, і «Кіровоградобленерго» одразу відновило електропостачання кооперативу.
Як учасники кооперативу можуть стати абонентами обленерго
Жителька «Дружби» у Кропивницькому Тетяна Бородіна розповіла, що і лінії електропередач, і трансформатор на території є власністю кооперативу, і їх встановлювали коштом місцевих мешканців.
«Ми платимо за електрику через юрособу. Та, можливо, якби «Кіровоградобленерго» взяли собі на баланс наші мережі, обслуговували їх, то було б краще», – зазначила вона.
Прессекретарка «Кіровоградобленерго» Олена Данильченко пояснила «Гречці», що електромережі перебувають на балансі кооперативу, і тому вони не можуть просто взяти на баланс чуже майно.
«Ми відповідаємо за розподіл електрики до їхньої мережі, а далі за обслуговування відповідає вже саме товариство. Це як, наприклад, з ОСББ: мережі до багатоповерхівки обслуговуємо ми, а вже для внутрішньобудинкового ремонту чи заміни проводки тієї ж ОСББ наймає електрика», – розповіла речниця.
Керівниця товариства «Дружба» Валентина Доленко пояснила, що у штаті кооперативу немає електрика – його наймають у разі потреби.
«Та й ця аварія була на високовольтній мережі. Тому електрик, який не має відповідної кваліфікації і обладнання для робіт на високовольтних лініях і з трансформатором, цю роботу зробити б не зміг. А загалом у разі проблеми ми наймаємо відповідного фахівця», – сказала вона.
Якщо ж людина, яка має нерухомість у дачному кооперативі, хоче стати абонентом місцевого обленерго, то вона має на це право – для цього потрібно зробити декілька кроків. Насамперед перевести дачний (садовий) будинок в статус житлового – для цього слід звернутися до виконавчого комітету місцевої ради.
«Після власник або власниця будинку мають написати заяву нам про вихід з садівничого кооперативу, маючи підтвердження, що будинок є житловим. Після у місцеву міськрайонну раду потрібно подати заяву про приєднання будинку до відповідного квартального комітету», – зазначила Валентина Доленко.
Вже після того, як будинок зареєстрований житловим і не є у складі кооперативу, його власник чи власники можуть звернутися до «Кіровоградобленерго» із клопотанням про те, щоб нерухомість під’єднали до мережі обласного підприємства. Обленерго має надати перелік технічних умов, необхідних для підключення.