Відкрити перукарню для геконів? Як у Кропивницькому студентів профтеху вчать підприємництва

11:38, 18 Грудня, 2024

Студентів Кропивницького професійного ліцею сфери послуг і торгівлі навчають основ бізнесу. За підтримки донорів програму річного курсу створили викладачі, а реалізують громадські активісти. Його випускники зможуть отримати бонуси аби здійснити перші кроки у розвитку власної справи.

Курс на власну справу

«Наприклад, у вас є ідея створити перукарню для геконів. З одного боку, ідея може здатись безглуздою, а з іншого — можна оглянути ринок і зрозуміти, що у багатьох містян є екзотичні тварини й ця ніша вільна, і може бути успішна», — жартує про стрижку плазунів, які не мають шерсті, викладач Андрій Флоренко. Вже кілька місяців він веде гурток із підприємництва для студентів Кропивницького професійного ліцею сфери послуг і торгівлі. 

Одне з грудневих занять присвячене пошуку бізнес-ідей на перетині захоплень та навичок, а також можливим перешкодам для їхнього втілення. Слухачки та слухачі курсу виконують практичні вправи, аби розкрити й зафіксувати свій потенціал.

«У захоплення я написала в’язання, у навички — монтаж відео, вміння легко пояснювати матеріал і генерацію креативних ідей. І в результаті у мене вийшло, що можу створювати відео на тему в’язання», — каже одна зі студенток.

Андрій Флоренко показує студентам презентацію із завданнями

В цей час у двері стукають.

«Дівчата, хто хоче пюрешку, котлети й салат?» — до аудиторії зазирають дві першокурсниці. Вони продають те, що наготували на заняттях із кулінарії.

«Підприємництво в дії», — сміється Вікторія Талашкевич, одна ініціаторок цього бізнес-курсу.

У 2024 році громадська організація «Прес-клуб реформ» спільно з European Network of University Towns за підтримки Estonian Centre for International Development почали втілювати проєкт «Нові можливості для українських жінок та молоді». Він охоплює  кілька аспектів. Один із них — апробація навчальної програми з розвитку підприємництва для молоді.

Так на базі ліцею сфери послуг і торгівлі, де раніше діяв гурток із фінансової грамотності, цьогоріч організували курс для охочих навчитись основ бізнесу. Спершу провели опитування серед усіх студентів, потім вибрали приблизно 50 анкет найбільш зацікавлених, яких запросили на заняття, і створили телеграм-чат. 

Програму адаптують під зрозумілі й сучасні приклади

Така ідея активістів суголосна і з намірами МОН щодо реформи профтехосвіти, і з загальноєвропейськими тенденціями до стимулювання розвитку підприємництва ще з дитячого віку та підтримки бізнесу загалом. 

Підприємливість і фінансова грамотність — серед компетенцій, що мають сформуватись у школярів, які навчаються за програмою Нової Української школи. 

Навесні 2024, анонсуючи зміни в профільній середній освіті, заступник міністра освіти Дмитро Завгородній говорив про те, що серед іншого МОН планує посилити профорієнтування і створити загальний курс «Основи підприємництва та економічної теорії», де студенти навчатимуться на реальних прикладах, пов’язаних із їхньою конкретною професією, та збільшити інтеграцію з бізнесом, зокрема щодо розробки навчальних програм, аби вміння випускників відповідали сучасним потребам. Бізнес поступово долучається до процесу підготовки кадрів, особливо для виробничих спеціальностей, наприклад, пропонуючи свої підприємства для практики та навчання за принципом дуальної освіти.

Важливо показати студентам можливості для власного розвитку як підприємців, а не лише найманих працівників.

Авторками програми курсу стали викладачки ліцею — кандидатка педагогічних наук, доцентка Центральноукраїнського державного університету імені В. Винниченка Інна Краснощок та заступниця директора ліцею з навчально-виховного процесу Вікторія Алєксєєвець. Педагогині мріють, що згодом ця програма отримає міністерський гриф та її використовуватимуть і в інших закладах по всій країні.

«Ми підхопили ідею. Я прописала теми цього інтегрованого курсу: економіка, трудове законодавство, менеджмент, SMM. Змістовим наповненням займається Інна Петрівна», — каже Вікторія Алєксєєвець.

Андрій Флоренко, який викладає курс, наповнює сформований план живими та конкретними прикладами, зрозумілими юним слухачам. 

«Надалі ми також запросимо і спеціалістку з правових аспектів підприємництва, і представницю фонду розвитку підприємництва міст», — ділиться планами він.

Авторки курсу теж відвідують заняття, аби відстежити реакції підлітків, зрозуміти, як покращити навчання.

«Студенти кажуть, що їм більше «зайшло», а що менше. І тоді ми розуміємо, яка форма роботи більше доцільна саме з цієї теми. Або самі бачимо, де не вистачає, наприклад, інтерактиву», — пояснює заступниця директора.

Для додаткової мотивації випускники курсу зможуть претендувати на стипендії в розмірі 100 доларів, а також навчальну поїздку до Естонії. Гроші можна буде витратити, наприклад, на закупівлю інструменту або фотосесію для соціальних мереж аби просувати свій бізнес, на тренінг, чи інше навчання і саморозвиток.

Молоді підприємці як рушій для відновлення економіки 

До початку повномасштабної війни в Україні було зареєстровано близько двох мільйонів малих та середніх підприємців, і їхня кількість стабільно зростала, каже Катерина Глазкова, виконавча директорка Спілки українських підприємців (СУП). 

Саме цей сектор забезпечує роботою три четверті працездатного населення країни.

«Держава впроваджує важливі програми для підтримки малого і середнього бізнесу. Значна увага приділяється зменшенню регуляторного тиску, спрощенню дозвільних процедур через цифровізацію, а також створенню інфраструктури для розвитку підприємництва», — каже Катерина Глазкова і додає, що серед викликів, з якими стикаються підприємці, — кадрова проблема і намагання Міністерства фінансів обмежити або змінити спрощену систему оподаткування.

Нині Україна переживає трансформацію економіки, а практичні професії набувають нової ваги, вважає Андрій Турак, директор з розвитку «Junior Achievement Ukraine», неурядової організації, яка розвиває та поширює програми із економіки та підприємництва для молоді. 

«Стимулювання підприємництва серед молоді — це не лише спосіб розвитку їхньої економічної самостійності, а й інструмент для формування нових робочих місць і зміцнення локальної економіки. Професійна освіта дає базу, а курси підприємництва додають до неї розуміння ринку, роботи з клієнтами, управління фінансами й ризиками. У результаті це допомагає нашим випускникам не лише швидше знайти роботу, але й у майбутньому створювати робочі місця для інших», — переконує він у коментарі «Гречці».

Одна з учасниць навчання, 16-річна Олександра, каже, що прийшла сюди, аби втілити мрію про власну справу. 

«Я вчуся на перукаря і займаюся творчістю. То для мене дуже важливо навчитися продавати це все, просувати свій проєкт. Завжди мріяла стати приватним підприємцем, як мій батько», — розповідає вона. Дівчина вже вирішила, якщо їй вдасться отримати грант, витратить його на курси колористики, адже саме у цьому напрямку хоче розвиватись.

Олександра, учасниця курсу

На курсі навчаються переважно дівчата. З одного боку, це зумовлено специфікою ліцею, з іншого — стрімким зростанням саме жіночого підприємництва в Україні. Так, за даними «Дія.Бізнес», у період з 2021 по 2023 рік кількість жінок в бізнесі зросла на 43%, а у 2024-му жінки відкрили 61% нових ФОПів.

Інфографіка Опендатабот

Молоді свої навички можна випробувати на ділі, отримавши державну підтримку на свою маленьку справу. Наприклад, у жовтні 2024 уряд анонсував, що підприємці віком до 25 років можуть подавати заявки на отримання грантів до 150 тисяч гривень на відкриття власного бізнесу у межах програми «Власна Справа» через портал «Дія». Якщо ідею підтримають, цей грант не вимагатиме створити нові робочі місця, необхідно лише відкрити ФОП.


«Учні професійно-технічних закладів освіти часто вже мають практичні навички, які можуть стати основою для створення власної справи. Однак їм необхідно дати інструменти та навчити, як мислити по-підприємницьки, виявляти можливості та працювати з інноваціями»,
— каже Андрій Турак.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network

Подякуй авторці гривнею!

Сподобався текст?

Останні новини по темі
Читайте також

На Кіровоградщині чотири громади повідомили про загибель воїнів-земляків.

17:09, 13 Січня, 2025

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, вистав та концертів, які відбудуться у Кропивницькому протягом тижня, з 13 січня по 19 січня 2025 року....

16:46, 13 Січня, 2025

У Кропивницькому на перехресті вулиць Леоніда Каденюка та Юрія Коваленка не розминулися вантажний фургон та маршрутка....

16:30, 13 Січня, 2025