«Я росіянин»: У Кропивницькому заочно судять журналіста, який виїхав до росії та виправдовує агресора
У Ленінському райсуді Кропивницького розпочався судовий процес щодо тележурналіста Олексія Мака. Раніше він вів програму на обласному телебаченні, а після Революції Гідності виїхав до росії та почав працювати на урядовому телеканалі. Його звинувачують в інформаційному колабораціонізмі.
Судовий процес проходить заочно. Попри те, що Мак може знати про справу щодо себе, на засідання він не з’являється.
Кава з Маком
До 2014 року Олексій Мак був «обличчям» місцевого телебачення — вів у тоді ще Кіровограді шоу “Ранкова кава”.
Ця та інші програми на обласному телебаченні з’явилися у період переформатування обласного телеканалу за часів президентства Віктора Януковича. Цей період детально описав у статті «Кіровоградський феномен» на галузевому порталі «Медіакритика» журналіст Богдан Кутєпов.
Тодішній президент Віктор Янукович призначив головою Кіровоградської ОДА донецького політика й однопартійця Сергія Ларіна. Як ідеться в статті, Ларін оголосив про ребрендинг медійного простору області й зібрав телефункціонерів, котрі вже працювали з всеукраїнськими ЗМІ. Вони мали зробити місцевий телеканал прогресивним і цікавим. Відповідно й ефективним для піару влади. Фінансування на столичних фахівців та ребрендинг джерела “Телекритики” пояснювали вливаннями спонсорів «Партії регіонів».
Серед низки нових програм з’явилося телешоу «Ранкова кава». Новий та легкий формат прижився й сподобався містянам. Фото ведучих навіть розміщували на банерах, які розклеювали на міському громадському транспорті.
Олексій Мак, як одне з обличч «Ранкової кави», брав участь у багатьох міських заходах, вів владні концерти, був «душею компанії», судячи з купи його фотографій з місцевими медійниками та діячами.
Разом з тим, на відміну від місцевих, його стиль життя певною мірою відрізнявся. В сюжеті «Радіо Свобода» про реалії роботи модельєрів з Кіровограда, Олексій Мак дав коментар. Журналістка тоді зазначала:
«Кіровоградський телеведучий Олексій Мак – поціновувач гарного та якісного одягу. У його гардеробі речі відомих світових брендів: Armani, Louis Vuitton, Burberry… Говорить, що ретельно обирає, що вдягти, проте магазинів, де можна було б купити одяг українського виробництва, не зустрічав. І користується Олексій Мак послугами невеликих ательє».
В соцмережах Олексія Мака в останні роки його роботи у Кіровограді згадується про концерт в обласному центрі російської групи «Сплін» та «велич російської мови».
Коли восени 2013 року в країні розпочалась Революція Гідності, Олексій Мак поширив відеозвернення місцевих медійників із закликом до спецпідрозділу «Беркут» не бити людей.
Останній його допис, присвячений «кіровоградському» періоду, датується січнем 2014 року. Тоді він сфотографувався біля своєї роботи – телерадіокомпанії, котра ділить будівлю з приміщенням обласної ради. Як і в багатьох містах тоді влада показово забарикадувала будівлю від учасників Євромайдану.
Наступні світлини Олексій постив вже з росії, де живуть його батьки. У його профілі на Facebook, вказано, що він живе у Москві.
Інформаційний колабораціонізм
У грудні 2023 року управління СБУ у Кіровоградській області оголосило Олексію Маку про підозру у проведенні інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором. Такі дії передбачені частиною 6 статті 111-1 ККУ про колабораціонізм.
Як йдеться у матеріалах справи, Олексій Мак працює спеціальним кореспондентом та ведучим телепрограм парламентського телевізійного каналу ради федерації рф «Вместе РФ».
Слідство встановило, що з 7 червня 2022 року і як мінімум по 21 лютого 2023 року, журналіст здійснював інформаційну діяльність спрямовану на підтримку держави-агресора та її окупаційної адміністрації. Серед іншого він проводив інтерв’ю з представниками окупаційної влади у тимчасово окупованих Луганській області та Криму.
В рамках справи провели лінгвістичну експертизу. За висновком експерта, в цих інтерв’ю зафіксоване послідовне іменування окупованих територій України (Луганської області й Севастополя) регіонами Російської Федерації.
Окуповані українські області в сюжетах Олексія Мака називають територією, що раніше належала Росії, виправдовують окупацію Севастополя, анексію звуть «поверненням у рідну гавань». Згідно з сюжетами журналіста, перебування окупованих територій України у складі РФ є виключно позитивним для людей.
«У сюжетах є звертання до представників окупаційної влади як до легітимних, здійснюється визнання правомірності рішень та дій російських владних органів на тимчасово окупованих територіях України. Загалом схвалюється, звеличується Росія, у тому числі через нібито переваги перебування територій у складі Росії як суб`єктів федерації», — йдеться у висновку експерта.
Справу за звинуваченням журналіста передали до Ленінського райсуду Кропивницького. На судовому засіданні, що відбулося 26 серпня, суддя Світлана Льон розглянула клопотання прокурора Кіровоградської обласної прокуратури про призначення обвинувального акту до розгляду.
Суддя зазначила, що Олексія Мака повідомляли про судовий розгляд через оголошення в газеті «Урядовий кур’єр», як це передбачено законодавством, проте на жоден виклик він не з’явився.
Ігор Джавадян, прокурор Кіровоградської обласної прокуратури, просив суд призначити справу до розгляду у заочному режимі.
— Олексій Мак працює спеціальним кореспондентом на російському каналі. Він є соціально активною людиною й не знати про слідство, він не міг. За даними від СБУ, він перебуває у Криму та постійно відвідує Росію, де працює на телеканалі, — повідомив прокурор.
Посадовець надав суду відомості від СБУ про перетин кордону обвинуваченого, акт огляду його соцмереж і сайту російського телеканалу.
Андрій Одуд, адвокат, який представляє Олексія Мака за дорученням від Центру безоплатної правової допомоги просив суд не призначати справу до розгляду. Захисник розповів, що не мав можливості поспілкуватися з Маком та узгодити правову позицію.
— У нас немає даних, що Мак знає про кримінальну справу і судове засідання стосовно нього. Так, згідно з чинним законодавством його повідомили через газету та сайт Генпрокуратури, але немає даних, що він ознайомився, — пояснив адвокат.
Втім, схоже, що Олексій Мак таки знає про суд. В коментарях під однією з новин про оголошення йому підозри, він зазначив, що виїхав з України у березні 2014 року. Окрім цього він додав, що не має родичів в Україні і є росіянином.
Заслухавши позиції сторін суддя Світлана Льон призначила справу до розгляду. Надалі прокурор має оголосити обвинувальний акт та представити докази. У разі доведення вини обвинуваченого, йому загрожує позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років. Відбування ж покарання можливе лише після затримання.
Після засідання на уточнення журналістів щодо громадянства обвинуваченого, прокурор Ігор Джавадян повідомив, що Олексія Мака не позбавили громадянства України за встановленим Законом порядком. Чи отримав він російський паспорт, слідство не перевіряло.
Фото авторки
Скриншоти з соцмереж та сайтів
Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створений у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle.
Сподобалась стаття - можеш подякувати автору гривнею