Велопарковки не розкіш?
Велодоріжки, велопарковки, чемні водії, що поважають велосипедистів, й уважні перехожі, які помічають, що на них зі швидкістю 25 кілометрів на годину мчить веломашина і не переходять дорогу у непризначених для цього місцях – про все це кіровоградцям залишається тільки мріяти. Адже спробуйте проїхати вулицею Карла Маркса в районі «Дитячого світу» або спортшколи і вирулити з -під коліс маршрутних таксі, які рухаються всупереч усім правилам і навіть здоровому глузду. Або пригадайте кілька велопарковок, де б ви могли спокійно залишити свій велосипед, який нерідко коштував не одну тисячу гривень. От і “Гречка” не змогла пригадати і тому сіла на ровера й вирушила вулицями обласного центру в пошуках велопарковок і чемних водіїв.
Проїхавшись центром, натрапили на велопарковку біля магазина АТБ. Для нас це було справжнім дивом!
Біля другого центрального супермаркета з тією ж назвою нічого подібного не побачили. Проте серед усіх АТБ у місті парковки для велосипедистів немає лишень по вулиці Карла Маркса.
Адміністратор торгівельного закладу розповідає: “Біля центрального ринку велостоянки коло АТБ поставили порівняно нещодавно, спочатку їх не було. Але часто люди приїздять на велосипедах, припарковуються біля вікон, перил, що досить незручно. Тому керівництво прийняло рішення біля всіх магазинів по всій країні встановити велопарковки. А біля магазина по вулиці Карла Маркса нічого не встановлено, оскільки це не наше приміщення, ми його орендуємо”.
Припаркувалися біля стовпа й пішли всередину. На виході на “Гречку”вже чекав представник державної служби охорони. Він повідомив, що слід прибрати велосипед із клумби і поставити деінде, наприклад, за рогом. Бо ось цьому (вказав поглядом на наш велосипед вартістю 2.5 тисячі гривень) не місце біля торгівельного закладу, і наступного разу щоб його тут і близько не було. Це була перемога! Приплив радості й визнання! Більшого безглуздя годі було чекати, тому переповнена щастям “Гречка” продовжила досліджувати далі.
Між іншим, якось одразу ми перейшли на “ти” із т.зв. охоронцем порядку, а це означає, що велосипеди зближують людей! Як з’ясувалося, хлопець із державної служби охорони виконує розпорядження адміністрації всього колишнього « Дитячого світу». Саме тієї, на вимогу якої, очевидно, у свій час вирубувалися і викорчовувалися липи, щоб зробити автостоянку, на яку – славити Господа! – виконком так і не наважився дати дозволу. Наші пошуки закінчилися нічим – адміністратора на місці не було. Ще трохи поспілкувавшись з охоронцем, який обіцяв навіть наряд міліції наступного разу викликати, отримали цінні поради на кшталт: “Купи сєбє машину и паркуйся, где хочеш”.
Дійсно, власники автівок часто паркуються на тротуарах, газонах, дитячих майданчиках, і їм за це зовсім нічого не буває, а от спробуйте пошкрябати дитячою лопаткою крило їх красеня в енну кількість кінських сил – ще й будете винні.
Вирушили далі. Спробували зупинитися біля художнього музею. Оскільки до стовпів нам не радив паркуватися попередній представник правопорядку, стаємо біля вікна. І тут одразу “виросли” цілих два представника тієї ж охоронної фірми ( як медом намазано!). Ось розмова приблизно того ж характеру:
– Уберите велосипед!
– Куди?
– Куда хотите (озирається), куда-то за периметр музея.
– Так я ж до музею приїхав!
-Да? (думає), ну тагда пусть стоит!
Це була друга перемога поспіль, але на цей раз – здорового глузду!
Ще одну велопарковку нам вдалося розшукати біля магазина “Бригадир” ( вул. Олександрійська) , біля магазину “Візит” (вул. Жовтневої революції). Шкода, що біля інших торгівельних закладів цієї мережі подібних ознак цивілізації не виявлено.
Усім відомий Дендропарк – центр культури й відпочинку. Прямуємо туди. На в’їзді, чемно прокотивши свого залізного коня, сідаю і пробую проїхатися.. Знову двійко охоронців:
– Ану злазьте і йдіть пішки!
– Чому?
– У нас не можна, он при вході написано!
– Дивно, але ж це парк? Хіба тут бракує місця для велодоріжок?
– Це не до нас. Можете писати до книги скарг і пропозицій , їх обов’язково розглянуть і залишать без уваги.
“Гречка” шукає на вході до парку хоч одну велопарковку, але жодної так і не знаходить..
А оскільки парковок катастрофічно не вистачає, власники двоколісних друзів прилаштовують їх, як можуть .
Центральний офіс “Укрсоцбанку” в Кіровограді
Під’їзд КОДТРК
Самі ж працівники КОДТРК мають добрих охоронців і терпляче керівництво.
Парковка під сходами в самій КОДТРК
Не всі велосипедисти розуміють, навіщо біля АТБ , що на проспекті Правди, встановили велопарковку
Матеріал готувався протягом тривалого часу, і “Гречка” встигла дослідити проблеми велопаркування не лише в Кіровограді.
У сільській місцевості з велопарковками все гаразд (Запорізька область)
На Хортиці ж Вам навіть запропонують велосипеди на прокат
Ну, а в Києві велосипедисти облюбували стовпи і дерева
“Гречка” звертається до всіх власників комерційних закладів, директорів культурних установ і всіх державних закладів Кіровограда – шукайте в собі європейців і рухайтесь “в ногу” з часом! Пишіть нам про свої досягнення в цьому, і ми обов’язково розкажемо про це іншим. Редакція нашого журналу готує для публікації мапу, на якій нанесе всі заклади, обладнані велопарковками, і зробить це просто так. Тож поспішайте! Трохи арматури, зварювальний апарат – і диво поруч!
Валерій Лебідь
Фото автора