Оперативників і СБУшників судитимуть за тортури над людиною?

У відношенні декількох оперативників та слідчих управління Служби безпеки України по Одеській області, які працювали з обвинуваченим у замаху на Володимира Путіна Адамом Осмаєвим відразу після його затримання 4 лютого минулого року бійцями спецпідрозділу «Альфа», відкрито кримінальне провадження. Приводом для несподіваного ходу обласної прокуратури послужили неодноразові скарги Осмаєва про низку тортур та побоїв у ході його допитів «в похмурому підземеллі на вулиці Єврейській, 43».
Осмаєв наполягає: саме після цих «нелюдських знущань» він змушений був зізнатися в тому, що минулоріч планував підірвати на Кутузовському проспекті російської столиці кортеж всенародно обраного лідера РФ.
«Кілька співробітників СБУ підозрюються у перевищенні службових повноважень, зловживанні владою, побоях і тортурах. Кримінальне провадження, відкрите за даним фактом, було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань ще 19 лютого. Справу передано до прокуратури Південного регіону України по нагляду за дотриманням законності у військовій сфері», – каже начальник прес-служби Одеської обласної прокуратури Олена Абрамова.
Скільки людей потрапило під підозру, в наглядовому відомстві поки не уточнюють. Не пояснюють також, чому до неодноразово оголошуваних одеськими правозахисниками скарг від імені Осмаєва, а потім і до його власних заяв у будівлі Жовтневого суду дослухалися тільки зараз.
Українські ЗМІ вже неодноразово писали про використання стороною захисту уродженця Грозного доволі «заїждженого» прийому, пов’язаного з контрзвинуваченням слідства у «незаконному моральному, фізичному і психологічному тиску на беззахисну людину».
«Один із силовиків підійшов до мене зі спини і сказав, що я все одно все скажу, як треба, і якщо вони захочуть, я візьму на себе і дев’ять трупів, а потім надів мені на голову поліетиленовий пакет і зв’язав у мене на потилиці. Потім зняли його, дали час подумати і попередили: якщо я не погоджуся з їх версією, буде гірше», – свідчив текст скарги Осмаєва, оприлюдненої ще влітку 2012-го.
В управлінні СБУ по Одеській області новий поворот у судовому процесі наразі ніяк не коментують.
Нагадаємо: Адам Осмаєв був затриманий в центрі Одеси на початку лютого минулого року в ході чекістської спецоперації. За місяць до того, 4 січня, в одній із орендованих квартир на Тираспольській вулиці прогримів вибух. На місці події силовики виявили тіло уродженця Чеченської республіки Руслана Мадаєва, а на подвір’ї будинку – сильно обгорілого, але живого громадянина Казахстану Іллю Пьянзіна. Через кілька тижнів прямо в лікарняній палаті він почав давати добровільні свідчення, завдяки яким спецслужбам вдалося вийти на третього учасника гурту – Осмаєва.
Іллю Пьянзіна екстрадували до Росії. Адама ж Осмаєва, після неодноразових протестів європейських правозахисних організацій, вирішили судити в Україні. Європейці, зокрема, стверджували, мовляв, після перетину україно-російського кордону до «незаконно затриманого» застосовуватимуться «недозволені методи ведення слідства». Не виключалося навіть, що горе-підривника пристрелять «при спробі до втечі».
Найближче судове засідання у справі Адама Осмаєва намічено на 18 березня.
Олег БАЗАК