Маловисківський чи Новоукраїнський: на Кіровоградщині дискутують про майбутні райони
Днями Мінрегіон презентував новий поділ районів. Передбачається чотири райони: Кропивницький, Олександрійський, Новоукраїнський та Голованівський. Облдержадміністрація пропонувала також чотири райони, де замість Новоукраїнського був Маловисківський.
Такі зміни обурили голову Маловисківської ОТГ Юрія Гульдаса. Вважає варіант, коли Мала Виска буде районним центр і приєднає Новоукраїнку, Добровеличківку, Новомиргород, правильним. Тоді цей район буде найбільшим в області і по населенню, і по площі.
– 27 березня ОДА подала проєкт Мінрегіону, що область визнає Малу Виску як спроможний центр для всіх колишніх районів: Новоукраїнського, Новомиргородського, Добровеличківського. Потім з’являється десь рішення з Києва, наче Київ краще знає наш територіальний устрій, інфраструктуру, і приймає рішення, що Новоукраїнка буде центром району. Я не можу зрозуміти звідки воно з’явилось, на мою думку, щось тут не чесно з чиєїсь сторони, хтось має власний інтерес, – каже Юрій Гульдас.
За словами голови ОТГ, Маловисківський район сьогодні має всю інфраструктуру: свою залізницю, діючий аеропорт, центральну районну лікарню.
– До нас найближче знаходиться Новомиргород, це 18 км. Між нами немає жодного села. Як сьогодні жителі Новомиргорода будуть проїжджати Малу Виску і їхати у бездну, бо дороги далі нашого села Олександрівки до Новоукраїнки немає. Одна через Злинку і то йде через кар’єр. Інша йде через Плетений Ташлик, де все заросло і теж дороги немає. А Мала Виска сьогодні знаходиться на дорозі сучасній, яка має тверде покриття і капітально відремонтована, – каже голова ОТГ.- У нас залізнична дорога – сполучення, яке сьогодні може доставити жителів з Помічної і Новомиргорода до нас. А до Новоукраїнки немає ні автомобільного, ні залізничного сполучення. Яким чином з Новомиргородського району з села Петроостров люди можуть дістатись до Новоукраїнки?
Олександр Корінний, голова Новоукраїнської ОГТ, взагалі вважає поділ на райони рудиментом радянської влади.
– Я взагалі проти районного рівня, має бути спільна власність на рівні облради. І далі йдуть громади. Громади представлені можуть бути в обласній раді, щоб регіональний розвиток краще відбувався. Тому що, якщо від однієї партії зайде 100 від БЮТу і всі з Кропивницького, то Устинівка, Новгородка, Компаніївка, Новоукраїнка можуть не отримати жодного депутата. Я за те, щоб там були представлені всі території і вони вирішували спільні питання в облраді, а райони не потрібні взагалі, – каже Олександр Корінний.
Загалом проєкт ще має бути погоджений на рівні центральних органів виконавчої влади, асоціацій органів місцевого самоврядування, затверджений Урядом і поданий до парламенту. Передбачається, що до середини липня Верховна Рада має прийняти постанову про утворення в Україні нових районів.
Як повідомила Вікторія Кулікова, начальниця управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури ОДА, пропозиції збирали ще в березні й опрацьовували з експертами Мінрегіонбуду.
– Відповідна така модель сьогодні прорахована. Ще триває процес консультацій, люди можуть висловлювати свою позицію, – додала посадовиця.