Не повернув вертольоти: підприємця з підозрою у перешкоджанні роботі військових відпустили в залі суду

14:07, 27 Червня, 2022

У Кропивницькому 24 червня протягом п’яти годин обирали запобіжний захід підприємцеві, який не повернув з Африки вертольоти, орендовані у військовій частині на Кіровоградщині. Володимира Ткаченка підозрюють у перешкоджанні діяльності ЗСУ та іншим військовим формуванням під час війни. Тепер йому загрожує від п’яти до восьми років в’язниці.

«Судовий репортер» публікує подробиці засідання Ленінського районного суду в Кропивницькому.

Підозрюваний Володимир Ткаченко – уродженець РФ, громадянин України, 1956 року народження. Раніше не судимий. Проживає у Києві.

22 червня 2022 року, коли він виходив із офісу, його затримали і повідомили про підозру за фактом перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період (ч. 1 ст. 114-1 КК України).

Упродовж 2002-2012 років одна з військових частин Нацгвардії, що дислокується на Кіровоградщині, надала в оренду 10 вертольотів. ПрАТ «Українські вертольоти» винаймало вертольоти за умови їх обов’язкового повернення у разі введення в країні воєнного стану.
Та в подальшому вертольоти здавалися в суборенду і використовувалися в зонах діяльності місій Організації Об’єднаних Націй: в Малі та Сомалі.

Після запровадження воєнного стану в Україні в лютому 2022 року, військова частина звернулась до компанії з вимогою повернути вертольоти.
Однак, кінцевий бенефіціарний власник підприємства, як вважають правоохоронці, умисно не повернув вертольоти та продовжував отримувати прибутки. Такі дії завдали суттєвої шкоди боєздатності Нацгвардії України та інтересам оборони нашої держави.
Прокурор Кропивницької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері клопотав перед судом про обрання запобіжного заходу в вигляді тримання під вартою строком на 60 днів без визначення застави.
Йшлося про ризики спотворення і знищення речових доказів підозрюваним, вплив на потерпілих та свідків. На думку, прокурора та слідчого, Володимир Ткаченко може переховуватися від слідства. У період з 26 лютого по 30 березня поточного року він чотири рази перетинав державний кордон.

При обшуку в підприємця вилучили внутрішній паспорт громадянина Республіки Кіпр. До того ж, Ткаченко, за даними правоохоронців, ще має закордонний паспорт громадянина РФ.
За інформацією прокурора, повітряні судна МІ-8 і досі виконують послуги з медичної евакуації в Африці. І вже здійснили не менше 250 вильотів. Хоча борти ще на початку повномасштабного вторгнення готові були прийняти на аеродромі в Румунії для подальшого їх відправлення в Україну.

Прокурор Олег Кошовий розповідає, що компанія «Українські вертольоти», яку очолює підозрюваний, понад 20 років використовує державне майно, надаючи довгострокові чартерні послуги ООН. Із необхідністю повернення суден в умовах особливого періоду підприємство вже стикалося у 2014 році. Тоді Міністерство внутрішніх справ пішло назустріч, змінивши умови договору. Втім, авіакомпанію зобов’язали надалі у виключних випадках віддати вертольоти протягом 14-денного терміну. Тож за вісім років підприємство могло розробити алгоритм, який би дозволяв у випадку форс-мажору забезпечити негайне повернення гелікоптерів державі.

photo 2022 06 25 13 07 31 803x602

«Натомість компанія, отримавши повідомлення від 24-25 лютого від військової частини, майже три з половиною місяці фактично створювала ілюзорну діяльність, не направлену на настання реальних наслідків, не вживала реальних дій для повернення майна. На сьогодні військова частина активно використовує всі наявні засоби і сили для здійснення воєнних операцій. Нині здійснено близько 126 бойових вильотів пілотами. В тому числі, це були пошуково-рятувальні операції до «Азовсталі». Тобто, в період, коли вся країна згуртована і здійснює рішучий опір агресору, поважна комерційна структура не спромоглася повернути вертольоти для виконання бойових завдань. Натомість продовжує виконання контрактних обов’язків і надалі отримує прибутки», – додав Кошовий.
Він підкреслив, що ситуація, коли Україна не може повернути власні повітряні судна, і просить при цьому допомоги у міжнародних партнерів, псує імідж держави на світовій арені.

У свою чергу, адвокат підозрюваного Олег Щевич говорить, що компанія «Українські вертольоти» систематично перераховує кошти за користування вертольотами військовій частині. Сторона обвинувачення відповідає, що ці суми значно менші за отриманий підприємством прибуток.
Сам Володимир Ткаченко під час засідання заявив, що «негарно говорить українською», тож попросив дозволу спілкуватися російською. Але від перекладача відмовився.

Також підозрюваний заборонив знімати та фотографувати його обличчя. І він, і його адвокат клопотали про те, аби представників ЗМІ не допускали до суду, однак суддя це клопотання відхилив.

photo 2022 06 25 13 07 31 3 452x602

Підозрюваний сказав, що робив все залежне від нього, аби повернути в Україну військове майно, але це не вдалося зробити достатньо швидко. Тож підприємство ще від початку повномасштабної війни пропонувало замінити вертольоти на інші. Але, після надання ресурсних характеристик наявних повітряних суден, Міністерство внутрішніх справ від пропозиції відмовилося.

«Ми не брали в оренду вертольоти, ми брали в оренду металолом, який 10-15 років валявся біля Севастопольського авіаремонтного підприємства. Вони не були нікому потрібні, їх ніхто не ремонтував. Ми їх відремонтували і модернізували за свій рахунок, платили орендну плату, яка повністю забезпечує утримання військової бригади на Кіровоградщині. А заробіток – це обслуговування самого вертольота, заробітна плата льотного складу, доставка запчастин, створення технічної бази і так далі. Рентабельність там – 15-17%», – сказав Володимир Ткаченко.

Також він додав, що авіакомпанія «Українські вертольоти» має унікальні можливості і виконує унікальні операції. За його словами, це єдина приватна компанія у світі, що виконує авіаційні операції з таким високим рівнем ризику. До прикладу, гасить пожежі в горах уночі. Підозрюваний наголосив, що він самотужки виконує всі функції щодо контролю організації роботи підприємства. У разі, якщо його ув’язнять, авіакомпанія фактично перестане існувати і виконувати свої функції, повернути українські вертольоти ніхто не зможе, а пів тисячі працівників залишаться без заробітку.
Ткаченко запевнив, що повернення повітряних суден із місії ООН – надскладне питання. Поверненню бортів зокрема і перешкоджали воєнні дії в нашій країні. Але вже є графік повернення гелікоптерів, його напрацювали за два з половиною місяці. Перше повітряне судно прибуде в Україну до 10 липня, останнє – у вересні. Він додав, що ніколи не перешкоджав діяльності ЗСУ, а навпаки – допомагав. Ніколи не мав паспорта РФ та після 2014 року жодного разу не перетинав кордон з Росією.

Адвокат Щевич вважає, що його клієнта незаконно тримають під вартою та позбавляють свободи. Він запевнив, що Володимир Ткаченко не хотів переховуватися, а виїжджав за межі України у власних справах. В тому числі – по гуманітарну допомогу для ЗСУ. Додав, що клієнт не має наміру перешкоджати правосуддю та тиснути на свідків, а його провина не доведена. Тож клопотав не обирати йому запобіжний захід взагалі.

Вислухавши доводи сторін, слідчий суддя Ленінського районного суду Леонід Плохотніченко ухвалив звільнити підозрюваного в залі суду негайно. Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п’яти днів із дня її оголошення.

«За результатами розгляду клопотання, в задоволенні клопотання було відмовлено в повному обсязі. Суддя, дослідивши наведені доводи сторони обвинувачення, не прийняв їх як обґрунтовані. У зв’язки із чим мого підзахисного відпустили, відносно нього не обрано жодного запобіжного заходу, – сказав у коментарі журналістам після оголошення ухвали адвокат підозрюваного Олег Щевич. – У подальшому будуть з’ясовуватися обставини вчинення, чи невчинення злочину. Моя суб’єктивна точка зору: жодні обставини, що викладені в письмовому повідомленні про підозру відносно мого клієнта, не відповідають дійсності. Даний спір не повинен регулюватися в межах кримінального законодавства. Це спір, який лежить виключно в межах господарського права».

photo 2022 06 25 13 07 30 723x602

Підозрюваний від спілкування із журналістами відмовився.

«Компанія, використовуючи в оренді і суборенді вертольоти, на підставі договорів з ООН, мала б повернути до України, зокрема до однієї з військових частин, повітряні судна, що вже виконували б бойові завдання. Зробити це вони мали протягом двох тижнів максимально від початку введення в Україні воєнного стану в лютому 2022 року. Вісім вертольотів підлягають поверненню. Їх вартість оцінюється у 360 мільйонів гривень. Ми дочекаємося повного рішення зазначеної ухвали та вивчимо її на предмет законності. Але, в будь-якому випадку, будемо приймати рішення щодо подачі апеляційної скарги, з метою наведення власних аргументів щодо відмови в обранні запобіжного заходу», – зазначив прокурор Олег Кошовий.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні триває. Його здійснюють слідчі Слідчого відділу управління СБУ в Кіровоградській області. За ч. 1 ст. 114-1 КК України підприємцю у випадку доведення вини загрожує строк від п’яти до восьми років ув’язнення.

 

Останні новини по темі
У Кропивницькому продовжать години роботи п’яти автобусних маршрутів
28
Обікрали банкомат два роки тому: поліція знайшла підозрюваних
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графіки відключень за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у вівторок, 16 липня....

20:13, 15 Липня, 2024

Цьогоріч вперше в Україні День Державності відзначають у нову дату — 15 липня. У Кропивницькому в цей день вшанували тих, хто боровся за Україну і провели міжконфесійну молитву....

18:02, 15 Липня, 2024

Сьогодні, 15 липня, дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

17:36, 15 Липня, 2024