Люстрований правоохоронець із Кіровоградщини відсудив компенсацію за втрачену зарплату

09:46, 23 Лютого, 2023
evro sud

Європейський суд із прав людини частково задовольнив скаргу Олександра Шепелєва, який до 2014 року обіймав посаду заступника начальника штабу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області та був звільнений у рамках так званої люстрації. Через суд йому вдалося відсудити 2 тисячі євро відшкодування, хоча  просив 71 тисячцу євро.

Про це йдеться у рішенні ЄСПЛ по справі «Кузнецов та інші проти України» від 12 січня 2023 року, пишуть “Наші гроші”.

Скаргу Шепелєва об’єднали ще з двома подібними заявами інших посадовців з України. Як ідеться в матеріалах справи, 28 жовтня 2014 року наказом Міністерства внутрішніх справ України згідно з Законом «Про очищення влади» правоохоронця звільнили та заборонили обіймати посади, щодо яких здійснюється очищення влади (люстрація) протягом 10 років.

Він оскаржив це рішення в Кіровоградському окружному адмінсуді, але у 2015 році подав клопотання аби Верховний Суд України надав висновок про конституційність окремих положень Закону України «Про очищення влади». Оскільки таке подання вже перебувало на розгляді Конституційного Суду України, Кіровоградський суд зупинив провадження до закінчення конституційного провадження. Висновок Верховного Суду з’явився лише 2020 року.

Як ідеться в Рішенні Кіровоградського окружного адмінсуду від 19 червня 2020 року, суд взяв до уваги позицію Верховного Суду України, Венеціанської комісії, а також ЄСПЛ, яка зводиться до того, що без аналізу індивідуальної поведінки неможливо встановити особисту вину осіб та переконатися, що йдеться саме про провину конкретної людини, а не колективну відповідальність. Відтак суд поновив Шепелєва на посаді. Після поновлення від одразу звільнився за власним бажанням.

Згідно з рішенням ЄСПЛ, заявники скаржилися, що провадження стосовно поновлення їх на посадах тривало невиправдано довго усупереч пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод, який передбачає, що: «Кожен має право на … розгляд його справи упродовж розумного строку … судом, … який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру…».

Суд дійшов висновку, що поновлення заявників на посадах тривало майже шість років і немає жодних фактів чи аргументів, здатних виправдати загальну тривалість проваджень на національному рівні. З огляду на свою практику з цього питання Суд вважає, що у цій справі тривалість проваджень була надмірною та не відповідала вимозі «розумного строку».

За двома іншими статтями Конвенції суд відхилив вимоги заявників. Зокрема, вони вказували на порушення статті 41, згідно з якою передбачається справедлива сатисфакція у випадку порушень прав потерпілих.

Колишній правоохоронець з Кіровоградщини просив відшкодування 2 403 732 гривень (еквівалент 71 729 євро), що становило втрачену заробітну плату за час вимушеного прогулу та 5 000 євро моральної компенсації.

У підсумку суд відхилив цю вимогу, адже посадовця було поновлено на посаді, проте вирішив присудити 2 000 євро компенсації з податками, які Україна має виплатити йому у тримісячний строк за курсом, дійсним на момент переведення коштів. А також погодив виплату 1 000 євро судових витрат.

Варто зазначити, що у 2021 році Шепелєв через Кіровоградський окружний адмінсуд відсудив 504,3 тисячі гривень за вимушений прогул та 21 тисячі  гривень як невиплачену частину одноразової грошової допомоги при звільненні.

Останні новини по темі

Декомунізація Кропивницького: як 9 років тому демонтували пам’ятник Кірову (ФОТО, ВІДЕО)

333045930 513091277694707 1563723856710229902 n
potyag2

Сполучення з Черкасами і Київщиною: через Кіровоградську область курсуватимуть поїзди за новими маршрутами

Читайте також

Новгородківська на Новомиргородська громади Кіровоградщини повідомили про загибель земляків, ...

18:11, 10 Грудня, 2023

Качана каша входить до традиційних українських страв, які наші предки могли дозволити собі лише ...

16:28, 10 Грудня, 2023

Найдовша в Європі залізнична вузькоколійка проведе зимовий ретро-тур маршрутом Гайворон-Бершадь ...

13:08, 10 Грудня, 2023