У Кропивницькому сьогодні, 8 квітня, в обласному краєзнавчому музеї презентували фотовиставку загиблого розвідника батальйону "Реванш" Головного управління розвідки Олександра Ткаченка “Домового”, який 16 січня 2023 року, виконуючи бойове завдання, загинув під Бахмутом.
У цивільному житті Олександр був активним хлопцем: любив риболовлю, екстрим, захоплювався сталкерством і фотографією. У пам’ять про нього бойові побратими та рідні організували фотовиставку в музеї. Окрім рідних загиблого, зібрались на виставці у музеї також вчителі та викладачі Героя.
Родичі говорять, що з дитинства Олександр був непосидючим. Зі слів вчительки Тетяни Соколенко, він завжди горів тим, що любив, був чемпіоном тенісу школи. В його кімнаті на почесному місці в кімнаті висіла карта України, адже географія була його улюбленим предметом в школі. Найбільшою мрією було стати професійним фотографом.
“Його чарівна посмішка і мрійливий погляд назавжди залишиться в наших серцях. Ми не в силі повернути життя йому, як і іншим Героям, проте можемо зберегти світлу пам'ять про нього. Ця виставка йому підтвердження”, - поділилася спогадами про загиблого Героя вчителька Тетяна Соколенко.
На перші зароблені гроші він купив фотоапарат, щоб фіксувати цікаві миті життя та свої екстремальні подорожі. На третьому курсі він переїхав у місто Вишневе, що на Київщині.
“Ближче до Чорнобильської зони, мамо”, - говорив він матері. Вона за нього постійно хвилювалася, особливо коли він ходив туди сам.
“Бери з собою хоч друзів”, - говорила вона йому. Тому свої останні 5-6 вилазок до Чорнобильської АЕС він провів з друзями, які поділяли його захоплення. Останні світлини зроблені ним були 1 січня 2022 року, він там і Новий рік зустрічав.
А з початком повномасштабного вторгнення він пішов служити добровольцем в лави ЗСУ. Опісля того, пройшовши відбір, пішов служити розвідником в батальйон "Реванш" Головного управління розвідки.
"Сашко готувався до вилазок в зону відчуження самостійно, вибирав найважчі маршрути, прокладав їх. Любив ділиться зі мною своїми фотографіями, щоби знати мою думку. Якось він показав мені світлину, на якій на столі я побачив, такий циліндричний корпус, який використовували ще солдати Вермахту. В них вони зберігали протигази. Я запропонував йому забрати його та віддати в музей в якості експоната. Проте він відзначив, що до зони відчуження треба ставитись поважно, тому що вона не пробачає цього”, - згадував про свого сина Віталій Ткаченко.
Тоді, коли окупанти зайшли в зону відчуження, рили землю та поводили себе не чемно, Олександр говорив, що зона ЧАЕС такого не пробачає і вони отримають по заслугах. Коли його питали, яким чином можна буде потрапити знову на територію ЧАЕС, він зазначав, що поки все не розмінують. А сам мріяв про те, щоб після перемоги поїхати в Іспанію.
У Чорнобильській зоні є відділ поліції, який має охороняти територію від небажаних туристів. Часто Сашка ловили та виписували штраф. Проте в ході спілкування поліцейські самі просили провести їх цікавим та складним маршрутом. Сашко погоджувався в обмін на зняття штрафу.
Батьки хвилювались через часті вилазки сина в зону відчуження через радіаційний фон. Проте він купив дозиметр для вимірювання радіаційного фону, а показники відправляв батькам.
“Мамо, все добре. Там чистіше ніж в Києві”, - заспокоював Олександр свою матір. Проте за нього хвилювались, коли він по 3-4 дні не ночував в гуртожитку та не виходив на зв’язок. Домовились, щоб він писав, коли їде в зону відчуження.
“Довелось змиритися. Тільки писала йому: “Синок, чекаю твої фото”. Він фотографував, те, що бачив: покинуті дитячі іграшки, велосипед, магазини, порожні хати. В його об’єктив потрапляло те, що інші могли не помітити. Одного разу він з посмішкою говорив, що коли ходив один, ночував у покинутому будинку і чув, як виють вовки. Також з посмішкою розказував, що в болоті довелось залишити взуття та шкарпетки”, - згадує про сина матір Алла Ткаченко.
Жінка зазначила, що син любив висоту, проте ходив і в катакомби та підземелля.
Перед його загибеллю жінці наснився страшний сон про болото. Думала про поранення сина. Проте до шпиталю він не потрапив: його спіткала дуже швидка смерть. 16 січня, виконуючи бойове завдання він отримав травму. На превеликий жаль, в нього не було шансів вижити.
Виставка фотографій з Чорнобильської зони загиблого автора Олександра Ткаченка триватиме до кінця квітня.
МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ
- "Батьківське серце": дітям полеглих захисників вручили обереги (ФОТО)
- У театрі Кропивницького відкрили першу виставку печворку (ФОТО)
Щоб дізнаватись новини першими підписуйтесь на нас у
Поширюйте
Коментуйте