Російські пропагандисти поширили фейк про туберкульоз на Кіровоградщині

17:24, 10 Квітня, 2023

У соціальній мережі російські пропагандисти поширили дезінформацію, начебто у Кіровоградській, Одеській та Дніпропетровській областях зростає кількість захворювань на туберкульоз. При цьому в маніпулятивному тексті пишуть, що ніби через медреформу усі протитуберкульозні диспансери в Україні закрили.

Експерти VoxCheck пояснили, чому це твердження, яке поширюють з Росії, є неправдою і яким чином вберегтися від маніпуляцій інформацією у соцмережах.

У соціальних мережах почали поширювати фейк про те, що начебто через медреформу, запроваджену ексвиконувачкою обов’язків міністра охорони здоров’я Уляною Супрун, усі протитуберкульозні диспансери зачинили. І через це начебто зросла кількість захворювань на туберкульоз у Кіровоградській, Дніпропетровській областях.

При цьому в тексті пропагандисти додають емоційне звернення, щоб створити серед українців негативне ставлення до США.

fake tuberkuloz

Скріншот

 Експерти VoxCheck, які розвінчують пропаганду рф у рамках проєкту з USAID, пояснили, що це не вперше російські медіа поширюють дезінформацію про медичну реформу в Україні, особливо часто у цьому контексті вони згадують Уляну Супрун.

Реальна ситуація щодо туберкульозу в Україні

Згідно зі статистикою Нацслужби здоров`я України, станом на лютий 2023 року зареєстровано 1 855 нових випадків захворювання на туберкульоз. За 2022 рік кількість захворюваності на туберкульоз зросла на 2,5%, порівняно з 2021 роком. Як пояснила завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва, епідемії туберкульозу в Україні немає, а захворювання поширюється через низький рівень вакцинації, а також недовиявлення туберкульозу через пандемію COVID-19.

Інформація, що нібито всі протитуберкульозні диспансери зачинили, не відповідає дійсності. У 2019 році згідно з розпорядженням уряду в Україні змінили підхід до лікування туберкульозу зі стаціонарного на амбулаторний. Відтак протитуберкульозні установи області об’єднали в один протитуберкульозний заклад. При цьому пацієнт може отримати ліки у фтизіатричному кабінеті в районі або у сімейного лікаря. Заходи діагностики туберкульозу і препарати для лікування різних форм захворювання в Україні безкоштовні.

У травні 2020 року ексміністр охорони здоров`я Максим Степанов зазначив, що реформу не можливо провести за місяць, а суттєве скорочення фінансування тубдиспансерів може призвести до збільшення кількості хворих через відсутність надання кваліфікованої допомоги. Тому темпи реорганізації протитуберкульозних диспансерів уповільнили, відповідно до ухваленої стратегії впровадження нової моделі профілактики та надання медичної допомоги хворим на туберкульоз мало відбутись до 2023 року.

Ексвиконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун пояснювала необхідність реформування тим, що система застаріла та неефективна. Раніше не було ефективних препаратів для лікування туберкульозу, тому пацієнтів розміщували у протитуберкульозні лікарні. Нині ситуація змінилася, приймаючи ліки, пацієнт припиняє поширювати хворобу за 2-3 тижні і не потребує ізоляції.
Також бюджетні кошти у тубдиспансерах витрачали неефективно, оскільки у деяких лікарнях кількість медперсоналу перевищувала кількість пацієнтів. 

У квітні 2020 року в Україні стартував другий етап медичної реформи, згідно з яким медичні заклади, зокрема і протитуберкульозні диспансери, почали фінансуватися НСЗУ за принципом «гроші ходять за пацієнтом». Тобто кошти до медзакладу надходять не за ліжко-місце, а за конкретні послуги, надані пацієнту. Наразі 25 медзакладів мають контракт з НСЗУ на надання допомоги людям з туберкульозом на стаціонарному рівні.

Як пояснила керівниця проєкту VoxCheck Світлана Сліпченко, дискредитація медичної реформи є вже звичною темою для російської пропаганди. Заяви про нібито закриття медичних закладів поширювали ще до повномасштабного вторгнення рф, зокрема на проросійських телеканалах.
Наприклад, нещодавно пропагандисти написали, що чоловік ліг на проїжджу частину в центрі Києва через те, що всі психіатричні заклади України закрили після реформ «американської ставлениці» Уляни Супрун.

Насправді ж, тільки у четвертому кварталі 2022 року 241 психлікарня в Україні отримала виплати за налдані послуги на загальну суму у 930 мільйонів гривень.

«У аналітиків VoxCheck є окремий напрямок діяльності, у якому вони спільно відстежують російські фейки щодо медицини. Пропагандисти атакують медичну та інші реформи, зокрема, щоб підірвати довіру українців до влади та нав’язати, нібито наближення законодавства та організації державних структур до європейських є небезпечним», – розповіла Світлана Сліпченко.

Експертка підкреслила, що це є методикою залякування: начебто лікарні зачиняють, а пацієнти створюють небезпеку для українців на вулицях.

«Цей наратив побудований на одній із найсильніших емоцій – страхові. Зазвичай такі фейки не апелюють до жодних фактів і звучать, радше, як оціночні судження. Наявність сильного емоційного відгуку є першим сигналом, що вами намагаються маніпулювати», – додала вона.

 Як уберегтися від маніпуляцій пропагандистів

Експерти VoxCheck дали декілька порад щодо того, як вберегтися від споживання дезінформації і захистити себе від маніпулювання через фейки і есомційні «вкиди»:

 

  • Знання з якісних і компетентних ресурсів є потужною зброєю проти пропаганди. Наприклад, про медицину можна прочитати на офіційних сайтах Міністерства охорони здоров’я (moz.gov.ua) та Національної служби здоров’я України (nszu.gov.ua).
  • Читайте українських експертів та якісну аналітику. Анонімні ресурси часто називають аналітикою те, що насправді є вкидами російської пропаганди.
  • Варто обмежити споживання новин з анонімних ресурсів та медіа з низькою якістю фактажу. Замініть їх на державні ресурси та медіа із гарною репутацією – їх можна обрати з «білого списку» Інституту масової інформації.
  • Потрібно звертати увагу на засновників та фінансування тих аналітичних ресурсів, які ви читаєте.

Раніше «Гречка» повідомляла, що у Кропивницькому викрили чоловіка, який створював та продавав російським спецслужбам анонімні акаунти для поширення дезінформації про Сили Оборони України в соцмережах.

Останні новини по темі
Кропивницький благодійний фонд передав спецпризначенцям комплектуючі до бронемашин (ФОТО)
78
zagubl copy copy copy copy copy copy copy copy
На щиті: громади Кіровоградщини повідомили про загибель бійців на фронті (ФОТО)
Читайте також

У п’ятницю, 14 червня, у Кіровоградському райсуді продовжили підготовче засідання по обвинуваченню контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, ...

18:58, 14 Червня, 2024

Журналісти українського видання “Texty.org” заявили про тиск і погрози від американських посадовців та політики. Така ситуація стала наслідком оприлюдненого у виданні матеріалу ...

16:50, 14 Червня, 2024

Новгородківська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті захисника Василя Ільківа....

16:44, 14 Червня, 2024