Влітку в Україні можливі відключення світла: чому та на скільки

09:13, 17 Травня, 2023

В Україні у липні та серпні можливі відключення електроенергії. Це пояснюють необхідністю ремонтувати атомні блоки електростанцій та інших енергетичних об’єктів.

Як розповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко “Громадському радіо”, влітку на ремонт виведуть половину атомних блоків електростанцій по країні.

“Кожен енергетичний об’єкт час від часу має ставати на ремонт, а у цьому році у нас додаткова купа причин, пов’язана з атаками московських терористів на наші об’єкти”, – пояснив Харченко.

За його словами, у країні велика частина енергостанцій або сильно пошкоджені, або знищені, або перебувають на тимчасово окупованій території. Тому через ці обставини є певний дефіцит електроенергії і період, коли значна потужність «Енергоатома» виходить із експлуатації в ремонт.

Роботи вже розпочали.

Такий ремонт займає тривалий час від 2 до 4 місяців. Але за нинішніх умов сказати спрогнозувати точний період не можуть, адже система працювала у посиленому режимі, тому можуть у ній бути додаткові пошкодження.

Тому, у липні та серпні можуть бути певні відключення. Це не будуть категоричні відключення — на добу чи дві, це будуть відключення на три-чотири години в пікові часи (ранкові й вечірні).

В свою счергу в НЕК “Укренерго” повідомили, що влітку енергосистемі потрібно буде активувати всі резерви для забезпечення споживачів електрикою на той час, поки електростанції ремонтуються після російських обстрілів та виснажливої роботи на максимумі.

За даними Міненерго, через російські атаки в Україні з жовтня по березень тільки на ТЕС було обстріляно 19 блоків, багато з них по кілька разів.Також зазнали серйозних пошкоджень гідроелектростанції та теплоелектроцентралі.

Накопичувати електроенергію наперед неможливо.

В Україні на сьогодні сертифікована тільки одна система накопичення електроенергії потужністю лише 1 МВт та ємністю 2,25 МВт-год. Ще кілька проєктів будуються, але коли вони будуть введені в роботу – спрогнозувати за нинішніх умов важко.

Єдиним технічним рішенням для довготривалого зберігання електроенергії є перетворення електроенергії у водень та метан. Але воно досить дороге: наприклад, будівництво одного заводу для перетворення енергії на водень потужністю 60 МВт у Фінляндії коштуватиме 162 млн євро. В Україні ця технологія поки що не використовується через фінансові причини.

Наразі, за інформацією “Укренерго”, найдоступнішим способом покрити дефіцит потужності є імпорт електроенергії, який при потребі може здійснюватись з сусідніх країн-членів об’єднаної мережі континентальної Європи ENTSO-E. Рішення про поетапне збільшення обсягів імпорту електроенергії було прийнято влітку 2022 року – менш ніж за три місяці після синхронізації української та європейської енергосистем. Зараз дозволений обсяг імпорту до блоку Україна/Молдова становить 1050 МВт.

Проте, за словами Олександра Харченка імпорт дорогий – орієнтовно вдвічі-втричі дорожче. Тому тут можуть виникати інші питання – фінансування закупівлі електроенергії. Тому це питання потребуватиме додаткових рішень від Уряду, аби його правильно врегулювати.

Більш конкретніші прогнози щодо того, чи будуть відключення світла у липні-серпні, зможуть озвічити орієнтовно у середині червня.

Останні новини по темі
Кіровоградщині виділили 13 мільйонів компенсації за розміщення переселенців
kompensaciya
geroii copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy
На щиті: чотири громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників (ФОТО)
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графіки відключень за чергами, які запровадили на Кіровоградщині у понеділок, 15 липня....

22:36, 14 Липня, 2024

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, вистав та концертів які відбудуться у Кропивницькому протягом тижня, з 15 по 21 липня 2024 року....

16:59, 14 Липня, 2024

У Кропивницькому родинам полеглих воїнів з Кіровоградщини передали державні нагороди, якими захисників відзначили посмертно. ...

15:07, 14 Липня, 2024