Камамбер, гауда і моцарела: на Кіровоградщині відкрилась крафтова сироварня
У селі Калинівка Первозванівської громади цьогоріч місцева мешканка Любов Кличко відкрила крафтову сироварню “Молочна майстерня”. Про те, з чого починався бізнес, про виробництво крафтового сиру, асортимент продукції та як її замовити дізнавалася “Гречка”.
Сімейна молочна майстерня
Сироварню облаштували цьогоріч на території приватного домоволодіння. Все починалося з того, що подружжя вирішило тримати корів і продавати молоко 20 років тому.
“Спочатку в нас було дві корови, згодом – п’ять. Молоко продавали місцевим, потім я виїжджала на базар, щоб його продати. Потроху в нас з’явилася власна напрацьована база клієнтів: нам телефонували і робили замовлення. Згодом стало цікаво спробувати і щось нове для себе, і так я зацікавилась сироварінням”, – зазначила Любов Кличко.
Вона пройшла курси із сироваріння, також планує удосконалити свої знання ще на інших курсах у листопаді від відомих і досвідчених сироварів. Обравши для себе напрямок із виготовлення твердих сирів і сирів із пліснявою, жінка вирішила відкрити власну справу.
Навесні 2023 року Любов Кличко дізналась про програму підтримки підприємців-початківців “Єробота”. Вона розробила і написала власний бізнес-план. Там розписала усі витрати на обладнання, яким воно має бути і для чого, перспективи і можливості розвитку. Її ідею підтримали й у липні 2023 року вона отримала гранти – 100 тисяч гривень від регіонального фонду підтримки підприємництва та 150 тисяч гривень в рамках проєкту.
“Оскільки ми збільшуємо кількість поголів’я, нам не вистачає приміщення, і тому, власне, фонд підприємців виділив 100 тисяч гривень для будівництва приміщення для худоби. Також з виділених грошей ми закупили сироварню, сепаратор, холодильники для дозрівання сирів, газову плиту, косарку для трактора”, – зазначила підприємиця.
Однією з головних умов гранту було створення одного робочого місця. Тому для цього взяли одну працівницю, яка допомагатиме в переробленні молока.
Сири за авторським рецептом і не тільки
У крафтовій сироварні планують виготовляти кілька видів сирів: камамбер, брі, моцарела, гауда та інші тверді сорти сирів. Також планують виготовляти згущене молоко.
“Маємо свій задум, хочемо виготовляти тверді сири, але зі своїми “родзинками”, в майбутньому плануємо виготовляти сири за авторськими рецептами. Наразі ми запустили першу партію сиру з пліснявою, брі й камамбер, який дозріває чотири тижні. Наша перша партія має дозріти 24 листопада. А тверді сири дозріватимуть 2-3 місяці. Найбільший термін – це рік. Тобто кожен вид сиру потребує своєї певної рецептури, різних ферментів, умов і терміну визрівання”, – зазначила жінка.
Інстаграмний сир
Крафтова сироварня, за словами Любові Кличко, – сімейний бізнес. В роботі сироварні Любові допомагають чоловік, який засіває поля та займається заготівлею сіна та кормів для корів на зиму. Також в допомозі з брендуванням і розробкою сторінки в Instagram Instagram допомагає молодша донька Євгенія, яка відповідає за фотографії та відеомонтаж. Старша донька Олександра займається документообігом, банківськими справами та іншими аспектами роботи.
“Сказати, що ми повноцінно запустились, – важко. Адже ми чекаємо остаточне визрівання сирів. Через деякий час замовити наші сири можна буде через Інстаграм-сторінку. Також плануємо продавати продукцію через замовлення клієнтів на ринку Кропивницького”, – додала Любов Кличко.
Фото: Любов Кличко
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею