Які нові назви для свого міста пропонують кіровоградці? (ФОТО)

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 2234

У кіровоградській бібліотеці ім. Д. Чижевського відбулася громадська рада з питання перейменування нашого міста. Ініціатором проведення й модератором заходу став голова Кіровоградського обласного осередку ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка Олександр Ратушняк. До слова міг вийти кожен присутній, головною вимогою до якого було: аргументовано викласти свою думку і вкластися в регламент 3 хвилини.

 

У краєзнавчому відділі зібралися більші півсотні людей різної «масті». Одні керувалися емоціями та логікою, інші історичними фактами, конструктивними доводами та науковими джерелами.

Найпопулярнішими назвами, які кіровоградці хотіли б присвоїти своєму місту, стали Єлисаветград, Кіровоград, Златопіль, Кропивницький, Новокозачин, втім з’явилися і нові варіанти.

За назву «Златопіль» апелюють мовні науковці. Світлана Ковтюх,викладач факультету філології та журналістики КДПУ ім. В. Винниченкаж, говорить, що від цієї назви піде хороший прикметник, а саме звучання слова милозвучне, м’яке й українське, хоча ця назва така ж штучна, як і назва Кіровоград.

«Золоте поле», тобто Златопіль, хочуть бачити на картах і документах й інші представники громадськості. Юрій Митрофаненко, науковець, запевняє, що з назвою Єлисаветград пов’язані «бедствия», про які писав Олександр Пашутін, описуючи місто - холера, чума, повені, один із перших єврейських погромів… До того ж фортецю тоді будували каторжники, під час зведення загинули біля сотні людей.

Василь Бондар, письменник, назвав першодане місту ім’я «колоніальним тавром», адже у той час усі міста називали іменами російських царів, додіючи лише частку «Сант», тобто святий, замилюючи очі містянам і говорячи, що перейменували на честь Святого. Так сталося і з Санкт-Петербургом, і з Єкатеринбургом, і з Олександрівськом.

Незважаючи на категоричні аргументи, більшість присутніх все ж воліють бачити «Єлисаветград» на усіх табличках міста. Мовляв, це перша назва Кіровограда.Названо було місто на честь Св. ЄлиСавети, а не цириці ЄлиЗавети, саме в Єлисаветграді поховані предки нинішніх жителів, тож потрібно повертати пам'ять.

Ірина Сосна, міський екскурсовод, розповідає, що якщо усім подобається назва Єлисаветград, але викликає неприємні відчуття частка «град», Кіровоград можна було б перейменувати на Єлисавет: так називали наше місто Тарас Шевченко, будучи тут у 10 років, так підписували свої листи письменник Іван Карпенко-Карий та відомий науковець Леонід Куценко.

А от представники козацтва у Кіровограді та науковець й дослідник Юрій Матіос пропонують назвати місто Новокозачином, адже вона відповідає національному духові українців та нагадує про зародження козацтва на території центральних степів. Деякі ж пропонують не ділити на російське чи українське, а назвати нейтральною назвою, хоч би й Лелека на честь козака Лелеки.

А от кіровоградський громадсько-політичний діяч, Дмитро Сінченко, запропонував звернутися до історичної назви, але набагато глибшої, ніж обирають містяни. Кіровограду можна було б дати ім'я Екзампей. Саме так називався духовний центр Скіфії, до територій якої входили і землі Кіровоградщини, за часів ще Геродота.

Серед присутніх були й істинні кіровоградці, які виступають проти перейменування: «це дорога процедура» або» зараз не на часі».

Світлана Дубина
Фото автора

Сподобалася стаття?

Коментарі  

 
-1 # Павел 28.03.2014, 11:12
Елизавет лучше чем Елизаветград.Ад в в конце тот же что и Кировоград.Пере черкивает святую Елизавету.
Цитата
 
 
-1 # Доцент 28.03.2014, 14:33
Прошу впредь не удалять мои конструктивные предложения. К тому же позволяющие сэкономить немалые материальные ресурсы. Так вот предлагаю Елизаветград писать хоть немножко сокращеннее: Лизоград. И еще один от этого плюс: в следствии этого переименования сэкномится дополнительное место на контурных картах. и глобусах.
Цитата
 
 
-1 # шдарктцвфвтср 28.03.2014, 14:56
Разумное у Вас предложение. Все правильно: каждая лишняя буква на въездных воротах нашего города при ее покраске позволит сэкономить минимум два ведра краски.
Цитата
 
 
-1 # Задунайский 29.03.2014, 05:58
Предлагаю вам чтобы и я внес свой посильный вклад в дело переименования нашего прекрасного города. От имени детей и некоторых взрослых, в том числе и меня самого. Почему название Златополь для нас лучше названия Елисаветград? Потому что нельзя сбрасывать со счетов и логопедическую сторону возникшей проблемы. Много ли наших детей и внуков свободно и правильно выговаривают букву р? Ответ лежит на поверхности - в середине слова Есисавеград, которого нет в слове Златополь.
Цитата
 
 
-1 # Сергій 28.03.2014, 09:56
Для початку треба визначитися Златопіль чи ні.
Тому, що прихильники імперської справедливості будуть за Єлисаветград. Так само як вони були за Дворцову.
Інші назви це, як технічні кандидати на виборах.
Провести референдум (опитування) 25 травня. На цьому поставити крапку.
Все ж назва міста має бути нейтральною, без імен. Святих чи грішних.
Цитата
 
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити