«Автоцивілка», податки та медичні послуги: які зміни набирають чинності з січня 2025
З початку 2025 року в Україні мають набрати чинності низка змін, які стосуються податків та оплати медичних послуг, пільг та ринку землі, а також позиції країни на міжнародній арені. Які саме зміни запровадять в Україні з 1 січня 2025 року — розповідає «Гречка».
Україна припинить транзит російського газу
Зранку 1 січня 2025 року Україна припинить транспортувати російський газ своєю територією до інших країн. Адже саме в цей день закінчується підписаний з державою-агресоркою пʼятирічний контракт. Про це 20 грудня заявив премʼєр-міністр Денис Шмигаль під час парламентської години запитань до уряду.
І додав, що країна змушена продовжувати транзит російської нафти відповідно до європейської енергетичної хартії.
Україна доєднається до Римського статуту
З 1 січня 2025 року Україна стає 125-ю країною, яка доєдналася до Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Про це повідомили на офіційному сайті президента.
Зазначається, що Україна підписала Римський статут ще у 2000 році, а ратифікувала й ухвалила відповідний закон у 2024.
«Ми завершили довготривалий процес ратифікації цього важливого інструменту й нарешті повноцінно долучаємося до роботи ключового світового органу кримінального правосуддя», – зазначила заступниця керівника Офісу Президента Ірина Мудра.
Ріст податків у 2025 та стара «мінімалка»
Згідно з ухваленим державним бюджетом на наступний рік, розмір мінімальної місячної зарплати з 1 січня 2025 року становитиме 8 тисяч гривень. Це 48 гривень у погодинному розмірі.
Відповідно залишиться без змін прожитковий мінімум на одну людину на місяць — 2920 гривень. Для різних категорій населення він становитиме:
- дітей віком до 6 років — 2563 гривні;
- дітей віком від 6 до 18 років — 3196 гривень;
- працездатних осіб — 3028 гривень;
- працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді — 2102 гривні;
- працездатних осіб, який застосовується для визначення окладів працівників інших державних органів, податкових і митних органів — 2102 гривні;
- працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора — 1600 гривень;
- осіб, які втратили працездатність — 2361 гривня.
Та у 2025 році мають ввести нові правила оподаткування. У листопаді президент України підписав закон №11416-д, який вносить відповідні зміни у Податковий кодекс. Згідно з ними:
- військовий збір із зарплат, оренди, виграшів, депозитів та інших доходів підвищується з 1,5% до 5%. Виключенням є зарплати військовослужбовців.
- ФОПам встановлюється також сплата військового збору.
- Фінансовим компаніям встановлюється податок на прибуток у розмірі 25%.
- Банківські установи сплачуватимуть 50% податку з надприбутків.
Як розʼяснили на «Урядовому порталі», ФОПи платитимуть військовий збір з 1 січня 2025 року, а його розмір залежатиме від групи оподаткування. Так, ФОПи 1,2 та 4 груп платитимуть по 800 гривень, тобто 10% від рівня мінімальної зарплати.
ФОПи третьої групи платитимуть військовий збір у розмірі 1% від обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.
На соціальні виплати, стипендії, пенсії, купівлю облігацій внутрішніх державних позик України фізичними особами військовий збір не поширюється.
Дитсадки та доплати вчителям: зміни у сфері освіти
З 1 січня 2025 року починає діяти закон «Про дошкільну освіту». Як пояснили у Міністерстві освіти і науки України, нововведення торкнуться багатьох сфер. Зокрема, у систему освіти запровадять нові типи дитсадків, такі як мобільні, сімейні та міні. При цьому у дитсадках дозволять різноманітність груп з різними освітніми програмами:
- вікові,
- різновікові,
- інклюзивні,
- спеціальні.
Органи влади зобовʼязуються забезпечити ресурсами та справедливою оплатою праці вихователів.
Щодо вчителів, то МОН анонсував, що у 2025 році вони незалежно від стажу отримуватимуть додаткові 1000 гривень щомісячно до основної зарплати. Йдеться про педагогічних працівників державних та комунальних закладів загальної середньої освіти.
Надбавка виплачуватиметься щомісячно до кінця того року, у якому скасують воєнний стан в країні. Надбавка становитиме:
- 1000 гривень з 1 січня 2025 року (1300 гривень до сплати податків);
- 2000 гривень з 1 вересня 2025 року (2600 гривень до сплати податків).
«Автоцивілка» та «зелена картка»: зміни у страхуванні авто
З 1 січня 2025 року набирає чинності закон щодо страхування автотранспорту на випадок ДТП. Попередній закон був ухвалений ще у 2005 році, й багато норм у ньому вже застаріли. Тому Верховна Рада ухвалила новий, який відповідає вимогам Євросоюзу.
Згідно з ним, скасовується так звана «франшиза» — тобто та сума, яку винуватець ДТП мав компенсувати зі своєї кишені. З наступного року всю суму має компенсувати страхова компанія винуватця. Стягувати ці кошти має страхова фірма другого учасника автоаварії.
Збільшаться ліміти відшкодування потерпілій у ДТП стороні. У полісах, підписаних 1 січня 2025 року і пізніше, вони становитимуть:
- до 250 тисяч гривень за майнову шкоду (1,25 мільйона гривень на подію),
- до 500 тисяч гривень за шкоду здоровʼю (800 тисяч на подію).
У законі передбачено, що пільгові категорії, які отримували «автоцивілку» безоплатно, з 1 січня 2025 року матимуть сплатити половину вартості. Тобто законом передбачено 50% знижки для:
- учасників бойових дій,
- людей з інвалідністю внаслідок війни,
- постраждалих учасників Революції Гідності,
- учасниками війни,
- постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи (з інвалідністю II групи),
- пенсіонери.
Водночас уряд подав до Верховної Ради законопроєкт, у якому пропонується звільнити пільгові категорії від обов’язкового укладення внутрішнього договору страхування по 31 грудня 2025 року. А з 1 січня 2026 року звільнити цих пільговиків від сплати страхового платежу.
Також з 1 січня 2025 року «зелена картка» почне діяти лише на наступний день після її оформлення, а не в той же, як раніше. Про це попередило Моторне (транспортне) страхове бюро України.
«Страховий сертифікат “Зелена картка” потрібно оформляти мінімум за день до поїздки. Відсутність чинного сертифіката може стати причиною відмови у перетині кордону», — йдеться у повідомленні.
Щоб документ був дійсним, він має бути внесений до Єдиної централізованої бази даних МТСБУ.
Водночас вже від початку 2025 року «зелену картку» в електронному варіанті також буде дійсним на рівні з паперовим у всіх 48 країнах (зокрема і в Україні), які входять до міжнародної системи. Та МТСБУ рекомендує на всяк випадок мати й надрукований варіант сертифіката.
Імпорт авто: чи діятимуть нові екологічні стандарти
Із січня 2025 року в Україні діятимуть нові вимоги до ввезених з-за кордону авто. Стосуватимуться вони екологічних норм, а саме відповідності Євро-6.
Нагадаємо, що ще у 2019 році президент підписав закон про відтермінування введення стандарту Євро-6 до 2025 року. Та 17 грудня 2024 року Верховна Рада ухвалила зміни до Митного кодексу. Введення стандартів Євро-6 майже для всіх видів імпортного авто відтермінували до 1 січня 2027 року.
Виключенням є імпортні нові легкові авто (без пробігу): для них відповідність стандартам Євро-6 є обовʼязковим з січня 2025 року.
Приватизацію паїв продовжили
Як пояснювала «Гречка», закон «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» передбачав, що право власності на ділянки потрібно оформити до 1 січня 2025 року.
Ті паї, на які такі документи не оформили, мали перейти у власність громади.
Проте у листопаді 2024 року президент підписав закон № 3993-IX. Ним вносяться зміни у закон про щодо приватизації ділянок. Зокрема, термін приватизації власникам паїв продовжили до 2028 року.
Додаткові послуги в лікарнях: хто платитиме
Уряд визначив перелік послуг, які медичні заклади (як приватні, так і комунальні) можуть надавати додатково пацієнтам. Ці додаткові послуги не покриваються програмою медичних гарантій, тобто за них пацієнт має заплатити самостійно.
Це урядове рішення ухвалили у липні 2024, та набуде чинності воно з 1 січня 2025 року.
«Це сприятиме зменшенню випадків корупційних порушень, оскільки пацієнт буде чітко знати, що покривається і що не покривається програмою медичних гарантій. Вартість платних послуг буде сплачуватись на офіційний рахунок лікарні за чітко визначеним тарифом», — пояснив рішення міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.
Так, пацієнти оплачують:
- звернення пацієнта без направлення лікаря (крім випадків, коли направлення не потрібно);
- за договорами з юридичними особами;
- у медзакладах сектору безпеки і оборони та Державного управління справами (якщо пацієнт не належить до прикріпленого контингенту);
- які не покриваються за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.
Медзаклади самі визначають вартість додаткових послуг. Та вони мають оприлюднити на своїх сайтах та розмістити на стендах у приміщеннях лікарень повний перелік платних і безоплатних послуг. Оплата додаткових послуг офіційно оформляється та здійснюється виключно в безготівковій формі.
Замість МСЕК: як надаватимуть статус інвалідності у 2025
В Україні скасували систему медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), яка встановлює інвалідність людини. Це повʼязано із корупційним скандалом щодо прокурорів, які отримують пенсії по інвалідності.
Замість МСЕК в країні діятимуть експертні команди на базі лікарень. За інформацією Міністерства охорони здоровʼя, з 1 січня 2025 року статус інвалідності базуватиметься на оцінці впливу хвороби чи травми на повсякденну діяльність людини.
У процесі отримання статусу людини з інвалідністю введуть наступні зміни:
- з процесу виключено етап проходження лікарсько-консультаційної комісії, для певних станів до оцінювання не треба чекати 120 днів лікарняного, направлення на дообстеження обмежені одним разом (окрім випадків із вагомими причинами);
- весь процес оцінювання фіксуватиметься в електронній системі, документи й дії будуть цифровізовані;
- система обиратиме команди для справи відповідно до діагнозу та профілю лікарів. При цьому дані пацієнтів та лікарів будуть приховані одні від одного до дня засідання, що дозволить зменшити корупційні ризики.
Документи про безстроковий статус інвалідності залишається чинними з 1 січня 2025 року. У людей з інвалідністю, у кого повторний огляд припадає на час впровадження нової системи замість МСЕК — термін огляду продовжено на ще пів року. При цьому усі пільги, соціальні послуги, виплати на час відстрочки залишаються.
Субсидія на оренду житла для вимушених переселенців
Із середини січня 2025 року в Україні почне діяти субсидія для вимушених переселенців, яким доводиться орендувати житло. За інформацією Пенсійного фонду України, на першому етапі програма діятиме для ВПО, які орендують житло у таких областях:
- Чернігівська,
- Сумська,
- Харківська
- Запорізька,
- Миколаївська,
- Дніпропетровська,
- Луганська,
- Донецька,
- Херсонська.
Водночас до переліку не входять регіони, що включені до переліку територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окуповані росією.
Право на таку субсидію матимуть родини переселенців, які витрачають на оренду житла понад 30% своїх сукупних доходів. Якщо доходи родини менші від двох прожиткових мінімумів (5 840 гривень), субсидія покриватиме вищий відсоток оренди.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею