Для науки та туризму: на Кіровоградщині заповідник “Каскади” розширили у 35 разів

На Кіровоградщині розширили межі заповідника “Каскади” із 2,5 до 72,5 гектарів. Під час досліджень територій виявили червонокнижні види птахів та рослин. Територію планують розвивати як туристичний магніт та проводити наукові дослідження.
Про це повідомив директор департаменту екології та природних ресурсів ОВА Вʼячеслав Дубровський сьогодні, 19 червня, під час пресбрифінгу, передає кореспондентка “Гречки”.
Із його слів, із проханням розширити межі геологічної памʼятки природи – урочища “Каскади”, яка знаходиться на території Злинської сільради, звернулися до департаменту представники громади.
Проте, для того, аби це стало можливим, потрібне було наукове обґрунтування та проведення досліджень.
“Це комплекс камʼянистих відслоювань, які покриті водним плесом, що по суті формують комплекс водоспадів. На цій території після досліджень зʼясувалося, що є не тільки унікальність ландшафту та водоспадів , але й багата флора та фауна. Зокрема виявили 408 видів судинних рослин, в тому числі і такі, що знаходяться під охороною Червоної книги та 9 червонокнижних видів птахів і тварин”, – пояснив посадовець.
Зокрема, він говорить про такі рослини як кіпець гревʼянистий, костриця валійська, ковила волосиста, ковила париста та інші. Серед птахів – огар, шуліка чорний, лунь польовий, лунь лучний, лунь степовий, канюк степовий, сорокопуд сірий та інші. Крім того, він зауважує, що на цій території відзначили велику популяцію кажанів.
“На жаль, під час дослідження не було змоги встановити вид кажанів, але зауважу, що вони всі занесені до Червоної книги. Щодо виду, то детальніше зʼясовуватимемо пізніше. Загалом можу сказати, що ця територія ще підлягає вивченню і у майбутньому, можливо, будуть внесені зміни і список червонокнижних рослин і тварин тут буде доповнюватися”, – пояснив Вʼячеслав Дубровський.
Як планують розвивати урочище
Дослідження проводила Українська природоохоронна група. Після отримання наукового обґрунтування обласний департамент отримав погодження від Міністерства захисту довкілля. Після цього питання винесли на розгляд обласної ради, депутати якої на сотанньому сесійному засіданні, затвердили відповідне рішення про розширення меж цього заповідника.
Надалі посадовець розʼяснює, що департамент розробить нові положення та охоронні зобов’язання щодо цієї території, які передадуть громаді, територія буде теж під охороною громади. Після цього громада може самотужки, або спільно з ОВА у питанні допомоги та співфінансуванні, повинна буде встановити відповідні межі. Далі цю територію внесуть до кадастрової карти, де вона буде значитися, як така, що має особливу цінність і це повинно вберегти її від незаконної роздачі та розпаювання.
“Це дуже перспективна територія і при правильному менеджменті вона приведе за собою дуже великий потік туристів. Тобто ми повинні розуміти що “Каскади” вже наразі є туристичним магнітом. Дуже багато людей туди і подорожують, там і гарна фотозона. До всього ця територія має цінність з точки зору науки. Це відома локація і якщо громада буде зацікавлена, а вона зацікавлена, то цю територію можна дуже гарно розвивати і на туризмі та екскурсіях отримувати хороші фінансові надходження у громаду та її розвиток”, – підкреслив очільник департаменту екології.
Фото: Вікіпедія