Хтось користується – мешканці платять? У Кропивницькому фірма самовільно приєдналася до водомереж

У Кропивницькому мешканці багатоквартирного будинку у мікрорайоні Ковалівка скаржаться, що змушені платити за воду, яку не використовують. Хоча водоканал виявив, що підприємство, яке орендує частину підвалу будинку, самовільно підключилося до водомереж, ні водоканал, ні ЖЕО, ні міська рада не уповноважені постійно контролювати ситуацію. Як наразі вирішили проблему та куди звертатися щодо подібних випадків – з’ясовувала “Гречка”.
Мешканці платять за воду, якої не споживають
До “Гречки” звернувся мешканець будинку по вулиці Івана Похитонова, 1а, який повідомив, що свого часу водоканал встановив на їхню пʼятиповерхівку загальнобудинковий лічильник.
З його слів, кожного місяця кожній квартирі донарховують приблизно по одному кубу води. Пояснюють це тим, що показник витраченої води на будинок більші, ніж передана інформація від жителів будинку по їх лічильнику. Як зʼясувалося, за словами читача, у підвалі були не запломбовані виходи, до яких підключилася охоронна фірма “Безпека”.
“Тобто ця організація користувалася водою безкоштовно. Їх оштрафували лише на 1200 гривень. Тобто організація цілий рік, а може і більше користувались водою, а штраф такий мізерний? А жителі змушені платити за кубометри, які вони не використовували”, – обурюється мешканець будинку.
Водоканал визнає проблему
У коментарі “Гречці” очільниця кол-центру ОКВП “Дніпро-Кіровоград” Вікторія Ткаченко розповіла, що представники водоканалу двічі проводили перевірки стосовно цього будинку і дійсно виявили самовільне підключення.
За її словами, перевірки відбувалися 24 липня 2023 року та 13 березня 2024 року.
“Представниками ОКВП “Дніпро-Кіровоград” були проведені обстеження підвального приміщення за адресою: вул. І.Похитонова, 1 а, в якому згідно договору оренди розміщується ТОВ”Безпека”. Під час обстеження були виявлені самовільні приєднання до водопровідних мереж будинку. Всі вводи холодної води були опломбовані”, – зазначила Вікторія Ткаченко.
За результатами перевірки також зʼясували, що різниця між показниками загальнобудинкового лічильника та розподільними лічильниками за липень 2023 року сягала близько 31,7 метрів кубічних. Фірму ТОВ “Безпека” зобовʼязали сплатити за ці кубометри 665,5 гривень.
За березень 2024 року виявили небаланс 63,5 кубів. Також цього разу вже зʼясувалося, що у будинку без розподільчих приладів обліку є 3 особові рахунки з 4 мешканцями. З урахуванням цього фірмі ТОВ ” Безпека” нарахували близько 47 кубічних метрів води на суму 988 гривень.
За словами представниці “Дніпро-Кіровоград”, ТОВка сплатила рахунки та штраф. А іншим мешканцям будинку система автоматично перерахувала показники та суми так, щоб компенсувалася їхня переплата за ті нараховані куби, які вони насправді не використовували.
Сама ж система розподілу небалансу показників загальнобудинкового лічильника із лічильниками абонентів передбачена затвердженою Урядом процедурою.
“Нарахування проводиться за Методикою встановленою Мінрегіоном від якої підприємство не відступає. В обох випадках при обстеженні підвального приміщення були зафіксовані порушення, по яких проведено нарахування у повній відповідності до законодавства”, – пояснила Вікторія Ткаченко.
Що ж до самої ситуації із самовільним приєднанням фірми до мереж водоканалу, то у “Дніпро-Кіровоград” пояснили, що внутрішньобудинкові мереж перебувають на балансі ЖЕО, яке і повинне слідкувати та запобігати подібним випадкам.
ЖЕО І міськрада не можуть вплинути на ситуацію?
Будинок по вулиці Івана Похитонова, 1а перебуває на балансі ЖЕО №1. Головна інженерка цього ЖЕО Наталія Іванченко розповіла “Гречці”, що ТОВ “Безпека” насправді має договори із водоканалом і сам же водоканал розробляв йому проєкт та схеми підключення.
“Там у цієї фірми все законно. Водоканал і реконструкцію колодязя там їм робив і всі проєкти та документація у нього є”, – запевнила Наталія Іванченко.
Що ж до ситуації із самовільним підключенням, то ні головна інженерка ЖЕО №1, ні його начальниця Світлана Ковальова, до телефонного дзвінка журналістки “Гречки” взагалі не знали.
Крім того, Наталія Іванченко пояснила, що частина підвалу перебуває в оренді ТОВ “Безпека” на основі укладеного договору із міськрадою. З її слів, працівники ЖЕО не в праві перевіряти мережі, які знаходяться на території орендованих приміщень.
Головна інженерка запевнела, що всі інші мережі працівники ЖЕО регулярно перевіряють.
Начальниця управління комунальної власності Кропивницької міськради Алла Паламаренко підтвердила “Гречці”, що ТОВ “Безпека” ще із 2021 року має договір про оренду частини підвального приміщення у цьому будинку.
“Перший поверх будинку перебуває у власності фірми. Вони взяли участь в аукціоні на оренду підвального приміщення. Після отримання його в оренду вони, за договором, повинні були укладати договори із підприємствами, які надають комунальні послуги. Розмістили орендарі там склад. Усі зазначені у договорі обовʼязки орендар виконує”, – говорить Алла Паламаренко.
Що ж до того, чи повинна контролювати міськрада, що відбувається на орендованій території комунальної власності, то з її слів, після змін у законодавстві від 2020 року, вони таких повноважень на зданих в оренду територіях і приміщеннях не мають. А після укладання договору із водоканалом саме водоканал повинен контролювати дії абонента.
У “Дніпро-Кіровоград” говорять, що у липні 2023 року за результатами перевірки самовільне підключення фірма зробила через котрусь квартиру (ред. – нагадаємо, перший поверх є власністю ТОВки). Тоді працівники водоканалу опломбували виявлене самовільне підключення. У березні, коли знову виявили, що фірма знову отримувала воду із загальної мережі, а не через індивідуальний лічильник, то з’ясували, що самовільне підключення вже зробили у підвалі, де, зі слів мешканця будинку, фірма наразі проводить ремонт. Його теж опломбували.
Проте, після того як ситуація була вже двічі, мешканці будинку висловлюють побоювання, що ТОВ “Безпека” знову може десь самовільно “врізатися” у водомережу, а їм знову доведеться за то доплачувати.
“Гречка” намагалася звʼязатися із ТОВ “Безпека”. На телефонний дзвінок відповів менеджер фірми, який сказав, що це може коментувати тільки керівництво, але його ще немає і повинен бути пізніше. Протягом дня журналістка “Гречки” телефонувала ще, але керівництво, зі слів менеджера, так і не зʼявилося. Також журналістка просила, щоб керівництво звʼязалося з редакцією та висловило своє бачення цієї ситуації. За два дні жоден представник фірми так і не перетелефонував.
Куди повідомляти про подібні порушення із водомережами
Вікторія Ткаченко говорить, що у разі виявлення недобросовісних та незаконних дій щодо водомереж, варто одразу повідомляти до кол-центру ОКВП “Дніпро-Кіровоград”.
Номера телефонів кол-центру:
- (0522) 368 368
- 050 488 86 91,
- 050 488 86 92,
- 050 424 65 00,
- 050 377 47 88,
- 050 321 54 78
- 067 414 41 74,
- 067 821 18 09
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею