Комунальні послуги: як не платити за них, якщо не проживаєш вдома

11:53, 19 Лютого, 2024

Від початку повномасштабної війни чимало українців вимушено покинули свої домівки. В багатьох наразі постало питання про те, чи повинні вони платити за житлово-комунальні послуги, якщо ними не користуються. “Гречка” дізнавалася про те, та як уникнути боргів і зменшити рахунки за комуналку. 

У коментарі “Гречці” юристка з Кропивницького Дар’я Макарова пояснила, що у випадку, коли власник не проживає у квартирі чи приватному будинку і не передав його в оренду, то за певну комуналку можна не платити, але треба попередити постачальників кожної з послуг.

Юристка зазначає, що згідно зі статтею 7 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, споживач має право не сплачувати комуналку у разі її невикористання за відсутності лічильників (окрім теплопостачання). Це стосується споживачів, які не проживають у власному будинку понад 30 календарних днів і можуть це документально підтвердити відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Як довести, що ти не користуєшся комунальними послугами

“Щоб не сплачувати за послуги, необхідно звернутись до надавача послуг з письмовою заявою та документами, які підтверджують факт відсутності людини за місцем проживання”, – уточнила юристка. 

Такими документами можуть бути довідки з місця:

 • тимчасового проживання (наприклад довідка ВПО);
 • роботи;
 • лікування;
 • навчання;
 • проходження військової служби;
 • відбування покарання. 

Слід зауважити, що це не поширюється на випадки, коли у споживача є лічильники (прилади обліку). В такому випадку обсяг спожитих послуг визначається згідно із показниками на послуги з теплопостачання, оскільки навіть за відсутності мешканців житло опалювалося; послуги з управління багатоквартирним будинком (квартплата). 

Що стосується послуг із вивезення сміття у Кропивницькому, то в договорі про  надання послуг з управління побутовими відходами,  є пункт (5.1.6), який також дозволяє не сплачувати за послуги, якщо є документально підтверджена відсутність зареєстрованих та фактично проживаючих осіб понад 30 календарних днів.

За словами юристки, поширеною є ситуація, коли новий власник житла не переуклав договір на надання житлово-комунальних послуг і вирішив не сплачувати за спожиті послуги, мотивуючи тим, що постачальник з ним договір не укладав.

“Хочу засмутити таких людей, оскільки відповідно до статті 7 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, споживач зобов’язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг. Так, згідно із частиною 5 статті 13 відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов’язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем”, – зазначила Дар’я Макарова. 

Фактично означає, що споживачі зобов’язані сплачувати комуналку, якщо вони фактично користувалися нею. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не є підставою для звільнення споживача від оплати комуналки у повному обсязі.

“Стосовно плати по розподілу, то тут складніше, щоб її не платити, потрібно розривати договір чи подавати письмову заяву на припинення газопостачання, тоді людині ця послуга надаватись не буде. Але якщо власник забажає відновити користування, то доведеться заново укладати договір і оплачувати підключення, порядок як правило прописаний в договорі”, – уточнила юристка.

Як уникнути боргів за комуналку:

 1. Слід ознайомитись з договорами споживача про надання послуг. Вони в обов’язковому порядку розміщені на сайті постачальника. Там інформація, яким чином надається послуга, порядок її оплати, наслідки несплати, розмір пені, порядок розірвання договору, якщо послуга вам більше не потрібна;
 2. Щомісяця подавати фактичні покази з лічильників (навіть, якщо споживач ними не користується), особливо, якщо ви на даний час проживаєте за кордоном. Згідно з умовами більшості публічних договорів про надання тих чи інших житлово-комунальних послуг, побутові споживачі зобов’язані щомісяця зчитувати фактичні покази з лічильників та передавати їх оператору системи розподілу.
 3. Регулярно перевіряти заборгованість в особистому кабінеті. В разі незгоди з розрахунком за спожиті послуги – звернутися до постачальника з вимогою про обґрунтування боргу. Він зобов’язаний розглядати претензії та скарги споживачів і провести відповідні перерахунки розміру плати за комунальні послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором про надання комунальних послуг;
 4. Якщо немає можливості одразу сплатити заборгованість, подати заяву до постачальника послуг щодо реструктуризації боргу та скласти відповідні договори.

Чи зможуть забрати квартиру за борги з комуналки?

Для такої крайньої міри має відбутись наступне:

 1. Надавач послуг має звернутись до суду та отримати рішення про стягнення заборгованості;
 2. Після набрання рішенням суду законної сили, починається процес його виконання;
 3. Відкривається виконавче провадження на підставі якого виконавець може: накласти арешт на майно боржника; арештувати всі банківські рахунки, з яких списуватиметься сума для погашення поточної заборгованості; звернути стягнення на майно боржника, зокрема нерухомість, якщо борг перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати.

Стягнення нерухомості можливе у разі відсутності в боржника достатніх грошей чи рухомого майна. 

“Житло, в якому фактично проживає боржник підлягає стягненню в останню чергу, але арешт може бути накладено і власник не зможе його продати чи подарувати”, – підкреслила юристка. 

Нагадаємо, “Гречка” раніше дізнавалася про те, чи треба вчасно платити по рахунках і що буде у випадку несплати комунальних послуг.

Останні новини по темі
Збитків на 800 тисяч: оголосили підозру постачальнику генераторів знамʼянським освітянам
Укриття дитсадка за 5 мільйонів: чи ремонтуватиме фігурант розслідувань щодо розкрадання бюджету?
Читайте також

Відтепер у Кропивницькому діятимуть єдині правила розміщення літніх майданчиків для місцевих бізнесів....

14:54, 28 Травня, 2024

Кропивницька міська рада ухвалила рішення про купівлю десяти автобусів великої пасажиромісткості. Автобуси закуплять через урядову програму доступних кредитів....

14:08, 28 Травня, 2024

Міська рада підтримала дозволила ввести до штату закладів освіти додаткову людину в штат на посаду бухгалтера....

13:55, 28 Травня, 2024