Конфлікт на Алеї почесних поховань у Кропивницькому: в чому проблема і як вирішуватимуть
Рідні загиблих військовослужбовців, які поховані на Алеї почесних поховань у Кропивницькому, опублікували відео, як невідомий чоловік паплюжить могилу одного із захисників. Завідувач кладовища прокоментував цей інцидент.
«Гречка» дізналася, які ще проблеми з благоустроєм є на місці почесних поховань та коли їх мають вирішити.
Конфлікт на кладовищі у Кропивницькому
Як розповіла «Гречці» кропивничанка Лілія, вона разом з невісткою у суботу, 16 грудня, приходили на могилу сина на Алеї почесних поховань на Далекосхідному кладовищі. В цей час вони помітили двох чоловіків, один з яких був п’яним та поводився неадекватно.
«Вони йшли п’яні, один тачку тягнув. Той, що без тачки, голосно лаявся – мені це було дуже неприємно, тим паче на кладовищі. Але він здався мені агресивним, тож ми побоялися зробити зауваження», – розповіла вона.
Жінки тихцем зняли на відео поведінку двох чоловіків. На відео видно, як один з них помочився просто на алеї.
Інцидент набув розголосу і обурив містян. На зустріч з директором Далекосхідного кладовища Василем Павленко сьогодні, 18 грудня, прийшли рідні тих загиблих захисників і захисниць, які поховані на Алеї почесних поховань. Він пояснив, що це не працівники кладовища на відео, а тачку вони мали тому, що склад не закривають – інвентар доступний для відвідувачів цвинтаря.
За словами Василя Павленка, чоловік, який потрапив на відео – частий «гість» Далекосхідного кладовища і раніше вже притягався до відповідальності за подібну поведінку.
«Років з десять тому він теж тут постійно ходив, так себе поводив. Ми тоді звернулися до правоохоронців і, наскільки мені відомо, його посадили до в’язниці. А це, мабуть, вийшов та взявся за старе. У нас таких, скажімо так, безхатьків, десь 20 людей ходять по кладовищу», – сказав він.
Також завідувач кладовища уточнив, що відео, яке зняла кропивничанка Лілія, він бачив у суботу ввечері, і вже у неділю викликав правоохоронців.
«Ми подзвонили до патрульних, написали заяву за цим фактом. Наскільки я знаю, відкрили провадження. Проте я не знаю, де живе той чоловік, що на відео, тож поки його не знайшли», – уточнив він «Гречці».
Василь Павленко додав, що окремо фінансування на охорону кладовища не виділяють, проте нещодавно тут встановили відеоспостереження.
Коли завершать благоустрій Алеї почесних поховань
Також під час зустрічі рідні загиблих розповіли, що на Алеї почесних поховань є проблеми з благоустроєм. Наприклад, проходи між могилами пропонували облаштувати плиткою, адже при такій погоді щебінь просто змішується з багном.
До того ж прапори, які встановлені біля кожної могили військових тут, з часом обтріпуються і вицвітають.
«Ми ще влітку казали, що давайте ми нові купимо та замінимо. Нам відповіли, що не треба, що виділили кошти і закупили 600 прапорів. Проте деякі вже обтріпалися, а їх не замінюють», – розповіла кропивничанка Інна Зозуля.
Серед тих, хто прийшов поспілкуватися із директором кладовища щодо благоустрою, була й мама загиблого захисника Олега Язева. Вони з сином родом з Лисичанська Луганської області. Він брав участь в АТО/ООС, а від початку повномасштабного вторгнення родина виїхала з окупованої території до Кропивницького, Олег же пішов на фронт. Загинув захисник у березні 2023 року під час боїв з окупантами на Донеччині.
«Було дуже важко – я не знала, до кого звертатися щодо поховання, як це робиться тут у місті – я ж переселенка. Добре, що сусідка зорієнтувала. А ось поруч могила хлопця-сироти: його виховувала бабуся. То ми як приходимо, і її прибираємо. Але ж не тільки в нього може не бути рідних», – зауважила вона.
Зінаїда Язева розповіла, що на кладовищі чи не щодня буває, особливо влітку. І каже, що тут бувають п’яні чоловіки ходять поміж могил.
«Коли такі п’яні ходять, то ми гукаємо працівників і вони їх виводять. Але ж це не справа, що людям постійно треба ось так бігати виводити – треба якесь рішення адміністрації чи як», – зауважила жінка.
Вона також розповіла, що після нещодавніх сильних злив деякі могили просіли.
«Тоді привезли суху землю, за що дуже дякую. Проте не всі ж могли прийти тоді і підсипати могили рідних: хтось на роботі, хтось з інших причин. А в когось із загиблих і рідних немає взагалі, або ж рідні в інших містах», – додала Зінаїда Зуєва.
Кропивничанка Інна Зозуля додала, що ось такі п’яні люди або безхатьки, які ходять по кладовищу, крадуть з могил квіти, залізні прикраси тощо.
Нагадаємо, що у червні 2023 року в Кропивницькій міській раді презентували проєкт реконструкції сектора почесних поховань на Далекосхідному кладовищі. За оформленням він подібний до Алеї на Рівнянському кладовищі. Також тут планують зробити гранітні плити біля входу з викарбуваними іменами загиблих захисників і захисниць, лави, сміттєві контейнери і місткості для води.
Загалом втілення цього проєкту вартує 25 мільйонів гривень. З міського бюджету 27 липня 2023 року виділили на реконструкцію Алеї на Далекосхідному цвинтарі 16,4 мільйона гривень.
Згідно з інформацією у системі Prozorro, вже у листопаді управління житлово-комунального господарства Кропивницької міськради провело тендер на реконструкцію сектора для почесних поховань Далекосхідного кладовища. Підрядником стало колективне підприємство «Єлізавєта», яке виконає роботи за 27 мільйонів гривень. Згідно із підписаним договором, підприємство має завершити реконструкцію Алеї поховань до 31 грудня 2024 року.