Міністерство екології відсудило у громади на Кіровоградщині ділянку у 2,8 гектара: деталі справи
Міністерство екології і захисту довкілля звернулося до Господарського суду з позовом щодо земельної ділянки, яка перебувала у власності Великоадрусівської громади. Позивачі стверджували, що ділянку мають передати у державі.
Як зʼясувала кореспондентка «Гречки» у Єдиному реєстрі судових рішень, рішення ухвалив Господарський суд Кіровоградської області.
Позов від міністерства та ОВА
Позивачами у справі виступили Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів та Кіровоградська обласна військова адміністрація. Їхні інтереси у суді представляла Олександрійська окружна прокуратура.
Відповідачами стали управління Держгеокадастру в області та Великоандрусівська сільська рада.
Позивачі вимагали скасувати наказ Держгеокадастру щодо земельної ділянки площею 2,86 гектара. Як виявилося, у вересні 2018 року цим наказом ділянку передали з державної власності у комунальну. Також у позові вимагали скасувати документи, за якими цю ділянку зареєстрували у власності Великоандрусівської сільради, присвоїли їй кадастровий номер й цільове призначення — «землі запасу».
За інформацією Міндовкілля, ця ділянка у межах території ботанічного заказника загальнодержавного значення «Цюпина балка».
«Ботанічний заказник “Цюпина балка” входить в заповідну зону парку, яка призначена для охорони та відновлення найбільш цінних природних комплексів. У заповідній зоні забороняється будь-яка господарська та інша діяльність, що суперечить її цільовому призначенню», — йдеться у позові.
Після ділянку віднесли до земель сільськогосподарського призначення.
Що в суді відповів Держгеокадастр
Обласне управління Держгеокадастру своєю чергою позов не визнало. У суді представник управління стверджував, що:
- межі ботанічного заказника «Цюпина балка» в натурі не встановлено, межі обмежень у використанні земель офіційно не внесені до Держземкадастру;
- прокурор не додав до позову проєкт землеустрою щодо меж «Цюпиної балки» та інших належних доказів, які б підтверджували позовні вимоги;
- вимоги про визнання недійсними рішення чи документів щодо прав власності є неефективними способами захисту прав власності, а їх задоволення не відновить володіння позивачем його майном.
Ділянка сільраді чи державі: що вирішив суд
Провадження у справі Господарський суд відкрив 28 червня 2024 року, а розгляд справи по суті почали у вересні.
Суд визначив, що «Цюпина балка» має площу 36 гектарів і розташована біля південної межі села Велика Андрусівка. Ці землі є заповідником, щоб зберегти у природному стані комплекс цілинного степу з низкою рідкісних та малопоширених видів флори та фауни.
І встановив, що управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не мало підстав для передачі ділянки у власність Великоандрусівської сільради, і ця дія є неправомірною. Заперечення ж відповідачів у цій справі визнали помилковими.
Проте частина спірної земельної ділянки не належить до території «Цюпиної балки», а прокурором не визначена площа іншої частини. Тому позовні вимоги в частині зобов’язання повернути усю земельну ділянку є необґрунтованими.
«Позовні вимоги задовольнити частково. Визнати недійсними накази, скасувати реєстрацію майнових прав на нерухомість. Натомість вимоги про зобов’язання повернути земельну ділянку задоволенню не підлягають», — йдеться у рішенні.
Також відповідачі — Великоандрусівська сільрада й управління Держгеокадастру в Кіровоградській області — мають заплатити 6056 та 3028 гривень судового збору відповідно.
«Ділянку безпідставно віднесли до земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Великоандрусівської громади. За прокурорського втручання 2,8 гектара природно-заповідного фонду повернуть у державну власність», — повідомили на сайті Кіровоградської обласної прокуратури у дописі від 11 грудня 2024 року.
Як раніше повідомляла «Гречка», на Кіровоградщині держреєстратору оголосили підозру у незаконній реєстрації прав власності на ділянку площею 50 гектарів.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею