На Кіровоградщині ввели аварійні відключення електрики: чому і чи надовго

На Кіровоградщині, як і в інших областях України, ввечері 15 травня застосували графіки аварійних відключень електрики. Пояснюємо, чому поновили в Україні аварійні відключення та що можуть зробити абоненти, щоб відключень було менше.
На Кіровоградщині ввели аварійні відключення: чи надовго
Сьогодні, 15 травня, на офіційній Facebook-сторінці «Кіровоградобленерго» повідомили про введення графіків аварійних відключень.
«З 19:30 по всій Кіровоградській області, за розпорядженням НЕК Укренерго запроваджено графіки аварійних відключень електропостачання. Це необхідний крок, щоб уникнути перевантаження мереж», — йдеться у повідомленні.
Згідно з інформацією «Укренерго», контрольовані аварійні відключення для промислових та побутових споживачів в усіх регіонах України 15 травня триватимуть з 19:25 до 22:00.
«Впродовж доби 16 травня по всій Україні для побутових та промислових споживачів будуть діяти планові обмеження — графіки погодинних відключень (ГПВ). Інформація, як діятимуть обмеження у вашому регіоні, можна буде в кабінеті споживача, на офіційних сайтах обленерго», — уточнили в національній енергетичній компанії.
Як пояснила «Гречці» речниця ПрАТ «Кіровоградобленерго» Альона Данильченко, відключення впроваджують під час дефіциту, щоб збалансувати енергосистему. Тобто НЕК «Укренерго» сповіщає про необхідність відключень на певний об’єм електрики, а диспетчери «Кіровоградобленерго» мають дуже швидко відключити відповідну частину споживачів в області.
«Диспетчери мають близько трьох хвилин на реагування. І як тільки ми отримуємо повідомлення про те, що можна включати — робимо це так само швидко. Тому попередити завчасно про відключення, або скільки абонентів відключать, як надовго — ми не можемо. Все залежить від балансу в системі», — розповіла речниця.
Оперативну інформацію про аварійні відключення на Кіровоградщині загалом і у відповідному районі обслуговування можна на офіційних Telegram-каналах. Щоб знайти Telegram-канал саме свого району, жителям Кіровоградщини потрібно:
- перейти за посиланням до списку офіційних телеграм каналів «Кіровоградобленерго»;
- обрати свій район електричних мереж (РЕМ) – наприклад, у Кропивницькому це «Кіровоградський міський РЕМ», для населених пунктів Кропивницького району – «Кіровоградський РЕМ»;
- підписатися на відповідний телеграм-канал, посилання на який є у списку під назвою вашого РЕМу.
Окрім аварійних відключень, на Кіровоградщині також є графік планових. За словами Альони Данильченко, «Кіровоградобленерго» вже зараз готує електромережі до зими, тому ремонти тривають. Проглянути, де і коли будуть планові відключення, можна на офіційному сайті підприємства.
Чому поновили аварійні відключення електрики
Нагадаємо, що аварійні відключення ввели в Україні для побутових споживачів і напередодні 14 травня, на нічний час.
Як пояснив голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький, ще з березня 2024 росія поновила масові обстріли по українських енергооб’єктах. І внаслідок завданих ворогом пошкоджень потужність, яку виробляли електростанції, зменшилася, а дефіцит в енергосистемі відповідно зріс.
Щоб компенсувати дефіцит, який особливо відчутний у пікові години споживання в Україні, «Укренерго» послідовно застосовує декілька інструментів:
- закуповує електрику в енергосистем країн Європи (комерційний імпорт);
- коли не вистачає імпорту, то «Укренерго» може застосувати аварійне постачання з інших країн;
- коли не вистачає імпорту, то запроваджують обмеження електрики для підприємств (непобутових споживачів);
- коли не вистачає для збалансування обмежень промисловості, відключення електрики запроваджують і для побутових споживачів.
«Через похолодання збільшилася кількість споживання електрики, особливо близько 9-ї години вечора. Тому нам довелося застосувати такі екстрені заходи, щоб збалансувати систему і зберегти контроль над ситуацією», — уточнив Володимир Кудрицький.
Як запобігти відключенням електрики
Відключення застосовується в усіх областях країни. Адже не вистачає сукупної потужності українських електростанцій, щоб покрити споживання електрики загалом. Простіше кажучи, в країні через пошкодження внаслідок російських обстрілів електрики виробляють менше, ніж споживають.
Зі свого боку громадяни можуть допомогти зменшити дефіцит в енергосистемі країни, зменшивши об’єм використання електрики вдома та на роботі. Особливо гостро це стосується саме пікових годин: часового терміну, коли споживання електрики різко зростає по країні, і його доводиться швидко компенсувати.
Тому побутових споживачів закликають за можливості зменшити використання електроприладів. Але якщо є необхідність — то перенести використання тих, які найбільше споживають потужності, на не пікові години. Наприклад, вмикати електроопалення, бойлер чи пральну машинку вночі, а не ввечері після роботи чи зранку.
Піковими годинами споживання електрики та, відповідно, навантаження на енергосистему, є:
- з 7:00 до 10:00 вранці,
- з 18:00 до 22:00 ввечері.
«Кіровоградобленерго» розробило інфографіку, які електроприлади залежно від їхньої потужності в який час краще вмикати.

Раніше «Гречка» писала, як українська енергосистема перенесла обстріли і блекаути взимку 2022-2023 років і як її планують відновлювати під час війни.