Невже Усиківка? Хто ухвалюватиме рішення про перейменування Олександрії
Інститут національної пам’яті опублікував експертний висновок про зв’язок назви міста Олександрія, що на Кіровоградщині, зі російською імперською політикою. Такі топоніми підлягають перейменуванню, а місцева влада має півтора місяця, щоб розробити свої пропозиції.
Як пояснили «Гречці» в Українському інституті національної пам’яті, вони отримали запит від Олександрійської міської ради щодо проведення експертизи зв’язку назви міста з російською імперською політикою. Нагадаємо, що у серпні 2023 року УІНП опублікував список назв населених пунктів, які пов’язані з російською імперією чи радянською владою. У цьому списку є 11 топонімів Кіровоградщини, зокрема і назва міста Олександрія.
В Олександрії у відповідь на це доручили місцевій топонімічній комісії спільно з краєзнавцями та істориками дослідити доцільність перейменування міста та звернутися до Інституту нацпам’яті за роз’ясненнями щодо їхніх джерел інформації. Згодом комісія не знайшла зв’язку між назвою міста і іменем російського імператора.
Також голова Олександрійської міськради Сергій Кузьменко у своєму Telegram-каналі у серпні опублікував опитування щодо перейменування, в якому взяли участь 16 528 акаунтів. З них 91% обрав «Я проти перейменування», 7% – перейменовувати потрібно», решта написали свої ідеї у коментарях.
Які результати експертизи назви від Інституту памʼяті?
Нещодавно УІНП опублікував висновки експертизи щодо належності назви міста Олександрія до російської імперської політики. У них вказано, що першим зафіксованим населеним пунктом на місці сучасної Олександрії було козацьке поселення Усиківка (Усівка), відоме з першої половини 18 століття. У документі про перейменування поселень від 19 жовтня 1784 року вперше згадується назва Олександрійськ.
«Заміна первісного топоніма Усиківка на Олександрія була ланкою загальної стратегії, спрямованої на викорінення української топонімії та впровадження загальноімперської системи назв для географічних об’єктів», – йдеться в експертизі.
Тож члени експертної комісії Українського інституту нацпам’яті прийшли до висновку, що назва Олександрії належить до символіки російської імперської політики і підпадає під дію закону щодо деколонізації топонімії в Україні. Згідно із законом про деколонізацію, місцева влада може подати пропозиції щодо перейменування назв міст і сіл до Верховної Ради до 27 січня 2024 року. Для цього, наприклад, місцева влада може провести громадські обговорення, організувати комісію тощо. Якщо місцева влада не подає свої пропозиції до кінця терміну, Верховна Рада розгляне питання про перейменування без них. При цьому парламентарі ухвалюватимуть рішення, враховуючи пропозицію науковців, думку громади (якщо вона була озвучена) і рекомендацій Українського інституту нацпам’яті.
Як повідомляла «Гречка» раніше, у 2021 році в Олександрії презентували новий бренд міста, який включає унікальні логотипи.