Пароль від чужого рахунку: шахраї надсилають нові фішингові повідомлення

Кропивничанка Марина Т. отримала в одному з месенджерів повідомлення, начебто помилково їй надіслане. У повідомленні вказані начебто посилання і код доступу від рахунку, на якому більш ніж 3 мільйони гривень і понад 1 мільйон доларів.
Пояснюємо, як діяти у таких випадках і як перевірити, чи це не шахрайство.
Кропивничанка Марина Т. розповіла «Гречці», отримала повідомлення у WhatsApp з невідомого номеру. Воно було адресовано начебто якомусь Девіду, і в ньому вказувався баланс на рахунку: йшлося про мільйони доларів і понад мільйон гривень. При цьому в повідомленні вказувалося, що ось є посилання, а ось тут пароль доступу до рахунку.
«Шахраї розраховують на те, що я подумаю, начебто це повідомлення якийсь банк надіслав помилково мені, і я спокушуся вкрасти мільйони з чужого рахунку. Можливо, це так продумали, щоб люди, яких вони потім ошукають, посоромилися звертатися до кіберполіції: самі ж вкрасти хотіли», — поділилася думками кропивничанка.

Номер, з якого надіслали повідомлення, має код країни Індонезія, проте повідомлення чомусь українською мовою, і на «рахунку» вказані гривні, а не тільки долари.
«Я усвідомила, що ніяких виграшів, доступів до рахунків, спадків чи іншого не може бути у повідомленнях. Це все шахрайство. Мені, наприклад, вже тричі приходили на електронну скриньку листи, начебто в мене далекий родич помер. То в Канаді, то в Америці – і всюди спадки лишає», – зі сміхом додала Марина Т.
Як перевірити сайт на шахрайство
Кропивничанка Марина Т. розповіла, що кожного разу, коли отримує сумнівні повідомлення з будь-якими посиланнями — з незнайомих номерів, від невідомих акаунтів тощо — то насамперед перевіряє це посилання.
Зробити це можна через сервіс Асоціації «ЄМА» CheckMyLink: він вкаже, чи сайт є скоріш за все легітимним, чи вірусним та шахрайським.
Наприклад, перевіривши посилання, яке було у повідомленні про начебто банківський рахунок, сервіс вказав, що це веб-сайт небезпечний.

Також можна перевірити сайт через сервіс Whois, де є інформація про місце і дату реєстрації домену. Якщо сайт був створений нещодавно, це має насторожити.
Щодо сайту, який був у повідомленні кропивничанці Марині Т, то його створили 8 квітня 2024 року.

Як застерігала Кіберполіція України, перехід на сумнівні сайти може дати шахраям доступ до ваших власних рахунків. Наприклад, за допомогою фішингу, коли на сумнівному сайті вас просять ввести паролі, надати доступ через соцмережі тощо.
Щоб не потрапити на гачок фішингу, кіберфахівці радять:
- не переходити за невідомими та підозрілими посиланнями;
- не вводити на незнайомих і неперевірених сайтах персональну інформацію;
- ігнорувати повідомлення від незнайомців, надісланих в sms, месенджерах, електронних листах;
- блокуйте користувачів, які надсилають вам такі повідомлення, а також подайте скаргу до модераторів відповідного месенджера.
Сподобався текст?
Раніше «Гречка» повідомляла, що кропивничанина викрили у фішинговому шахрайстві: за версією слідства, він виманював гроші через сайт-двійник.