Перекривати рух та інформувати гучномовцями: як у Кропивницькому просять проводити хвилину мовчання
Щодня в Україні о 9:00 вшановують памʼять полеглих воїнів хвилиною мовчання. Проте сам процес цього у різних містах країни різниться. У Кропивницькому до вшанування загиблих хвилиною мовчання на площі Героїв Майдану долучаються працівники місцевої та обласної влади. Однак активісти вважають, що важливо, аби всі містяни долучались до хвилини мовчання, а міська влада нормативно врегулювала це.
Зазначимо, 8 серпня, у Кропивницькому стартувала мирна акція «Вони віддали за тебе життя. Віддай у памʼять про них хвилину свого часу». Містяни стояли вздовж дороги з плакатами «Я зупиняюсь, а ти?» та портретами загиблих захисників. Таким чином вони прагнуть привернути увагу до важливості дотримання загальнонаціональної хвилини мовчання в місті.
Крім того, активісти зазначили, що хочуть, аби міська влада унормувала на офіційному рівні те, що до хвилини мовчання повинні долучатися усі та затвердила відповідний алгоритм процесу вшанування і сповіщала містян про хвилину мовчання гучномовцями.
Як повідомив у коментарі “Гречці” начальник пресслужби міськради Кропивницького Сергій Якунін, наразі у міськраді розглядають це питання і розробили проєкт рішення виконавчого комітету про організацію в місті загальнонаціональної хвилини мовчання.
Зокрема в проєкті рішення передбачається інформування містян про хвилину мовчання та залученість працівників автопідприємств, комунальних підприємств та закладів громадського харчування.
Сергій Якунін також уточнив, що це формуватиметься на громадській активності.
Проєкт рішення про організацію церемонії вшанування пам’яті загиблих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України офіційно оприлюднили у четвер.
“Загальнонаціональна хвилина мовчання – дуже відповідальний чин для всього українського народу і кропивничан зокрема. Ми не маємо звикати до війни, але маємо розуміти, що кожен прожитий день у відносно спокійному місті, такому як Кропивницький, має насправді дуже високу цінність і участь кожного кропивничанина у вшануванні відваги наших воїнів і пам’яті мирних громадян має бути свідомою”, – зазначив Сергій Якунін.
За його словами, згідно із проєктом рішення, який невдовзі розглядатиме міськвиконком, від 17 серпня під час хвилини мовчання передбачається перекривати дорогу.
За словами Яни Пшеніциної, вона спільно з активістами зверталась до органів місцевої та обласної влади щодо інформування містян про загальнонаціональну хвилину мовчання через гучномовці.
Щодо цього питання у коментарі “Гречці” дізнавалася заступник начальника управління з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Кіровоградської ОВА Костянтина Дружинін повідомив, що наразі система сповіщення повідомляє про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій, однак поки що немає технічної можливості організувати сповіщення щодо хвилини мовчання.
“Наразі такої можливості немає з технічної сторони. У нас функціонує система, яка сповіщає про повітряну тривогу, яка передбачає подачу звукового сигналу. А для того, щоб подавати сповіщення про хвилину мовчання, потрібно подавати голосовий сигнал. Для цього мають бути встановлені рупори, радіо, які повідомлятимуть завчасно записане голосове повідомлення. Таких гучномовців в системі оповіщення на даний час на території міста та області немає”, – уточнив Костянтин Дружинін.
З його слів, на Кіровоградщині система оповіщення побудована за нормами 2017 року.
“Якщо модернізують систему оповіщення та встановлять поруч гучномовці, можна буде подавати і голосовий сигнал. В такому разі можливе сповіщення про хвилину мовчання”, – говорить посадовець.
Він уточнив, що рішення про модернізацію систем оповіщення повинні приймати на рівні громад. Це також потребує фінансування на виготовлення проєктно-кошторисної документації та закупівлі обладнання.
Яна Пшеніцина зазначила, що своєю чергою вона спільно з учасниками акції звертатимуться також до місцевого бізнесу та супермаркетів, щоб вони на своєму внутрішньому радіо вмикали аудіозапис про хвилину мовчання та дотримувались її.
“Таким чином можна було б інформувати й сповіщати все місто про хвилину мовчання”, – зауважила Яна Пшеніцина.
Нагадаємо, раніше «Гречка» повідомляла про те, що у Кропивницькому піднімали питання стосовно церемонії прощання з полеглими захисниками у місті. Активісти створили петицію щодо траурної церемонії, яку комісія міськради розглянула ще у липні 2023 року.