«Скринька Баби Єльки»: як на Кіровоградщині планують навчати дітей локальному патріотизму
Команда громадської організації «Баба Єлька» оголосила про старт культурного проєкту «Скринька Баби Єльки». «Гречка» дізнавалася, як виникла ідея створити проєкт та на що він спрямований.
Що таке локальний патріотизм та чому він важливий
У коментарі «Гречці» координаторка наукового напрямку громадської організації «Баба Єлька», кандидатка педагогічних наук Світлана Листюк розповіла, що за роки роботи Етнолабораторії співзасновниці організації провели сотні екскурсій для школярів та вихованців дитсадків Кропивницького та області. Під час цих заходів учасниці «Баби Єльки» помітили, що існує брак практично-методичної бази для культурно-патріотичного виховання дітей.
«Змога безпосередньо поспілкуватися з учителями та вихователями показали нам, що наразі система освіти, попри всю її сучасність та дитиноцентричність, потребує потужної практично-методичної бази. І в її основі мала б лежати народна культура. І не просто загальнонаціональна, а саме локальна: яку створювали, плекали й розвивали наші пращури», — наголосила Світлана Листюк.
Вона переконана, що локальний патріотизм — запорука стійкості громади та суспільства. Тому команда «Баби Єльки» вирішила створити культурний продукт спрямований допомогти педагогам популяризувати локальний патріотизм у дітей.
«Моєму сину у школі на уроці музики вчителька увімкнула мультик «Видеть музику», виданий за сприяння міністерства культури рф. Учителька сказала, що «бракує українського контенту». Очевидно, що це проблема – брак україномовного контенту, а тим паче – брак інформації про місцеву культуру та традиції, яку можна використовувати під час уроків», — уточнила про ідею проєкту голова громадської організації «Баба Єлька», координаторка проєкту Інна Тільнова-Данильченко.
В організації зазначають, що попереднє опитування вчителів, вихователів та батьків підтвердило, що в інформаційному полі та освітньому середовищі бракує доступної інформації та методичних матеріалів, які б допомагали розвивати відчуття національної гідності та патріотизму.
«В інтернеті існує масив низькоякісних образів, які подаються як традиційні (наприклад, українець – це пузатий дядько в шароварах з червоним носом, українка – жінка у клубній плахті у вінку). Чимало українців сприймають ці образи як належне і продовжують їх культивувати у свідомості дітей, своїх вихованців, учнів. А у дітей народне асоціюється із тим, що має термін «шароварщина», автоматично формується відраза і як наслідок – комплекси меншовартості та низького рівня національної гідності», — зазначають в організації.
Що передбачає новий проєкт
Як уточнюють у громадській організації, новий проєкт складатиметься із двох напрямків:
- теоретичний стосуватиметься аналізу наявних документів, пов’язаних із патріотичним вихованням;
- практичний спрямований на створення «Скриньки «Баби Єльки» — коробки із методичними матеріалами для занять у дитсадках та школах.
Наразі, за словами Світлани Листюк, команда «Баби Єльки» працює над наповненням скриньки та презентуватиме можливості організації для педагогів, проводячи майстер-класи з народних танців та співів.
«Вже коли остаточно виготовимо скриньки, влаштуємо окремо їхню презентацію, розкажемо, як їх можна використовувати й роздамо усім охочим дитсадкам і початковим класам шкіл Кіровоградщини», — зазначила вона.
За її словами, про різнопланові дидактичні матеріали та як впроваджуватимуть проєкт серед шкіл та дитсадків області повідомлять згодом, під час пресконференції у січні 2025 року.