Від доріжок до заборони: як у країнах ЄС вирішують проблему електросамокатів

13:06, 03 Жовтня, 2024

«Гречка» раніше писала, чому кропивничани обирають електросамокати для поїздок у місті і які проблеми повʼязані із цим видом транспорту. Тут ми запитали кропивничан, які були за кордоном, про те, як в інших європейських країнах ставляться до електросамокатів.

Обмеження віку та швидкості у Таллінні

Кропивничанин Антон М. разом з родиною декілька років тому переїхав до Таллінну.

Він розповів «Гречці», що в естонському місті електросамокати не прирівнюються до транспорту.

«Наприклад, якщо велосипед слід котити поруч, коли переходиш пішохідний перехід, то самокатів це не стосується», — пояснив він.

У місті на більшості тротуарів є відокремлені розміткою доріжки для самокатів та велосипедів. Також на деяких проїжджих частинах велодоріжки відокремлені кольором. Вони проходять посередині смуги, а не скраю, щоб не заважати громадському транспорту підʼїжджати до зупинок.

Таллінн, Естонія. Фото: Ірина Требунських

У Таллінні поширена послуга електросамокатів на прокат. За словами Антона М., хоч в місті проїзд громадським транспортом є безоплатним для місцевих мешканців, проте іноді двоколісним транспортом справді зручніше.

«Ми їх використовуємо, коли в тому місці, куди хочемо потрапити, незручна транспортна розвʼязка, або ж автобусами доведеться робити пересадки», — пояснив він.

Щодо обмежень, то у Таллінні їздити самокатом можна всюди. Проте не більше однієї людини на одному і лише тим, кому вже виповнилося 16 років.

Проте кількість ДТП, повʼязаних з електросамокатами, зростала. Тому у Таллінні у 2024 році зобовʼязали компанію, яка займається прокатом, знизити на всіх самокатах максимальну швидкість до 16 кілометрів на годину.

Окремі світлофори та штраф за навушники: електросамокати у Парижі

Олександр I. з Кропивницького декілька років працював у Парижі. Там він собі придбав електросамокат для пересування містом. Пояснив, що у столиці Франції проїзний квиток на громадський транспорт порівняно дорогий, тому так йому було вигідніше.

«Це швидше і зручніше. Париж розміром приблизно як Кропивницький, тільки тут живе понад 2 мільйонів людей, ще й туристи. Тому такий транспорт є чудовою альтернативою тісняві в метро та заторам на дорогах»,  — додав він.

У Парижі електросамокати визначають як транспорт, тобто на нього розповсюджуються відповідні правила дорожнього руху. Водночас інфраструктура міста продумана так, щоб виключити пересування двоколісними тротуарами.

Всі дороги мають окрему доріжку для самокатів, велосипедів, моноколес, роликів тощо. Ці доріжки на кожному перехресті мають окремі світлофори, на плафонах яких стоїть знак — зображення велосипедиста.

доріжка для самокатів Париж
Доріжка для велосипедів і самокатів у Парижі. Фото: Le Parisien.

«Тому на самокаті чи велосипеді я можу дістатися у будь-який край Парижа з комфортом. Мені не потрібно озиратися, чи не вирішить хтось з водіїв мене підрізати: я їду по своїй розмітці й звертаю уваги на знаки саме на ній», — додав Олександр.

При цьому людям, які пересуваються  велосипедами, потрібно вдягати шоломи. Ті, хто їде моноколесом, на роликах — ще й наколінники.

«Проте скільки я їздив самокатом без шолома (що не раджу робити), мене ніхто не зупиняв. А от в навушниках їхати не можна: за це штрафують», — уточнив він.

Також у французькому місті передбачені штрафи за те, якщо більше однієї людини на самокаті та за проїзд по заборонених маршрутах — наприклад, по пішохідній зоні.

Олександр працював у Парижі ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну. Тоді у місті була проблема з паркуванням самокатів. Якщо особистий транспорт люди зазвичай лишали на велопарковках, то прокатні залишали будь-де.

«Могли й посеред велодоріжки на дорозі кинути, і на тротуарах часто. Раз бачив, як хлопець самокат прокатної компанії у річку Сену викинув», — поділився кропивничанин.

У 2023 році у Парижі провели референдум щодо електросамокатів на прокат. Більшість містян виступили проти них, тож з 1 вересня того ж року прокат заборонили, передає місцеве видання Le Parisien.

Вже у 2024 році в Парижі внесли зміни у правилах щодо користування персональними електросамокатами. Мінімальний вік для їх водіння підняли з 12 до 14 років, а штраф за кермування вдвох чи проїзд по заборонених зонах збільшили з 35 до 135 євро.

Останні новини по темі
У Кропивницькому запрацює молодіжний простір: навчатимуть блогінгу і волонтерству
відключення світла
Дефіцит буде: від чого залежить кількість відключень світла взимку
Читайте також

З 4 по 7 червня в Чернівцях пройшов чемпіонат України з велосипедного спорту (маунтенбайк) у дисципліні парні багатоденні перегони....

10:34, 14 Червня, 2025

Військовослужбовців і військовослужбовицю 178-го Новоукраїнського батальйону 121-ї окремої бригади територіальної оборони ЗСУ відзначили державними та відомчими нагородами....

09:56, 14 Червня, 2025

Депутат Первозванівської сільради, що у Кропивницькому районі, отримав штраф у хабарницькій справі. Він визнав провину. Про це повідомляє «Гречка» з посиланням на вирок Фортечно...

09:02, 14 Червня, 2025