Знаходиться в одній громаді, а смердить іншій: конфлікт навколо свиноферми на Кіровоградщині

Вже не перший рік жителі Знам’янки скаржаться на сморід від свинокомплексу, який розташований на території Дмитрівської громади, але впритул до міста. Нещодавно через ці скарги на місці працювала комісія, проте сморід вони підтвердити не змогли. Власник ферми зауважує, що всі норми дотримані. У чому суть конфлікту та чи зменшиться запах від ферми — з’ясовувала «Гречка».
Сморід від свиноферми у Знам’янці: що виявила комісія
Товариство з доданою відповідальністю «Колос» має ферми юридично на території Дмитрівської сільської ради. По факту ж вони розташовані на лінії розмежування громад, біля житлових забудов міста Знам’янки.
Вже не перший рік місцеві жителі скаржаться на сморід від цих свиноферм. За однією з таких скарг, яку написав голова ініціативної групи Олександр Остапов, провели перевірку.
Для цього у Дмитрівці зібрали комісію, до складу якої увійшли працівники Дмитрівської сільради, Держпродспоживслужби, держінспекторка з охорони навколишнього середовища, завідувачка санітарно-гігієнічної лабораторії. На проведення перевірки комісією також запросили й Олександра Остапова.
Перевірку провели зранку 25 липня 2024, про що склали відповідний акт. Як пояснила «Гречці» голова комісії, начальниця відділу містобудування, благоустрою та цивільного захисту Дмитрівської сільради Тетяна Бабіч, під час перевірки запаху не відчувалося.
«Робота комісії проводилася біля воріт ТДВ «Колос». В період роботи комісії неприємних та різких запахів життєдіяльності свиней не відчувався», — йдеться в акті.
Скаржник Олександр Остапов розповів членам комісії, що вже 11 років жителі Привокзального мікрорайону у Знам’янці потерпають від смороду, який йде від свиноферми. За його словами, запах відчутний влітку, переважно у вечірній час, і він зібрав більше тисячі підписів жителів мікрорайону щодо цього.
«Ми запропонували Олександру Остапову замовити самостійно замір повітря у лабораторії Кіровоградського центру профілактики хвороб у відповідний час. В лабораторії завірили, що перевірка є безкоштовною, і він погодився», — пояснила вона.
Згідно з Державними санітарними правилами для свиноферм з поголів’ям до 20 тисяч свиней на рік відстань від систем утилізації до житла має бути не менше 500 метрів. Як пояснила «Гречці» голова комісії, начальниця відділу містобудування, благоустрою та цивільного захисту Дмитрівської сільради Тетяна Бабіч, цієї вимоги на свинофермі дотримуються.
«Так, у них є всі відповідні документи. І під час попередніх перевірок від Держпродспоживслужби та екоінспекції, як завірили нас фахівці, тут все було в наявності», — пояснила вона.
Представники підприємства «Колос» під час спілкування з комісією зауважили, що вважають обвинувачення безпідставними, що ніяких порушень з їхньої сторони немає і що вони мають всі дозволи на відповідну діяльність і дотримуються всіх норм.
«На мою думку, якщо все дотримано по закону, але люди скаржаться на запах, варто не конфліктувати, а піти назустріч, знайти компроміс для розв’язання проблеми», — зауважила Тетяна Бабич.
Сморід в одну сторону, податки — в іншу
За висновками комісійної перевірки, власникам свиноферми рекомендували завдавати найменше незручностей сусідам. Також рекомендували Дмитрівській сільській раді звернутися до ТДВ «Колос» з листом, в якому закликати вивозити відходи від тваринництва далі від мікрорайону.
«Ми зі своєї сторони пішли на зустріч, все по закону. Хоч на запах скаржаться жителі не нашої громади, але ми зібрали комісію й організували перевірку», — розповіла «Гречці» голова Дмитрівської сільради Наталія Стиркуль.
За її словами, власник ТДВ «Колос» своєчасно і в повному обсязі сплачує податки.
Та пізніше до Дмитрівської сільської ради надійшов лист від Знам’янського міського голови Володимира Сокирка, який закликав «вжити заходи та вплинути на припинення порушення прав людини на безпечне довкілля». У листі зазначалося, що саме Дмитрівська сільрада надавала дозвіл на розташування ТДВ «Колос», який юридично розташований на її території.
«Земля землею, але сморід заважає людям у Знам’янці. А це виборці чиї? Але цю проблему Знам’янська міськрада чомусь перекидає на нашу, сільську. Ми все що могли по закону зі своєї сторони зробити, то й зробили», — зауважила Наталія Стиркуль.
Як прибирають запах на свинофермі ТДВ «Колос»
Як пояснив «Гречці» тимчасово виконуючий обов’язки голови правління ТДВ «Колос» Михайло Калінін, у свинокомплексі дотримуються всіх відповідних стандартів і норм, зокрема і щодо санітарних зон.
«Наприклад, для утилізації у вигрібних ямах ми використовуємо біодеструктор: це засіб з бактеріями, які прискорюють розпад стоків. Це значно зменшує запах», — сказав він.
Йдеться про біопрепарат з бактеріями та мікроцетами які переводять рослинні та тваринні рештки в гумус.
За словами Михайла Калініна, щорічно і навіть частіше підприємство за свій кошт замовляє у лабораторії заміри якості повітря на кордонах санітарних зон свиноферми. Проте цього літа аномальна спека вплинула й на роботу ферми.
«Через аномальну спеку скарг на сморід побільшало. Ми постійно поливали свиней водою, щоб охолодити їх, і це вплинуло на запах», — уточнив т.в.о. голови правління «Колосу».
Також «Колос» викупив землю на території Дмитрівської громади, щоб побудувати спеціальну лагуну для зберігання гною. В ній гній буде більше часу переброджувати, що зменшить запах від нього.
«Ми вже розробили детальний план території, план знесення шару ґрунту. Зараз розробляється проєкт будівництва. Ось ми отримаємо містобудівні умови і будемо будувати лагуну. Це теж допоможе мінімізувати запах», — пояснив він.
Та, за словами Михайла Калініна, повністю позбутися запаху свиноферми неможливо.
«Мікрорайон розташований за три кілометри від ферми. Ми робимо все, що дозволено за законами України, щоб мінімізувати запах. Я їздив за кордон переймати досвід. І я можу сказати, що нідерландські та австрійські свиноферми пахнуть так само як і українські», — додав Михайло Калінін.
Раніше «Гречка» розповідала про конфлікт між Бобринецькою та Кетрисанівською громадами на Кіровоградщини, який виник через водосховище.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею