Коли варто приймати вітаміни: поради лікаря

10:33, 09 Жовтня, 2022

 Зазвичай людини достатньо нормального збалансованого харчування аби поривати потребу у вітамінах, проте є виняткові ситуації, коли все ж доведеться піти в аптеку.

 

Сімейний лікар Дмитро Корольков пояснбю, що коли мова йде про прийом вітамінів, нам треба відповісти для себе на ряд запитань:

  1. Що ми маємо відкоригувати цим вітаміном?
  2. Що цей вітамін має зробити в нашому організмі для того, щоб відкоригувалася ця проблема?
  3. Як довго ми маємо приймати цей вітамін, який курс лікування?

Віршувати питання прийому вітамінів варто лише тоді, коли доведено, що цього вітаміну в організмі не вистачає.
“Наприклад, цікава ситуація із вітаміном D. Ми нібито усі прийшли до консенсусу, що вітамін D приймати бажано. Але існують різні течії в медицині, які стверджують, що взагалі вітамін D приймати не варто, адже його і так достатньо довкола нас і ми, нормально харчуючись, його отримуємо у нормальній кількості. Хтось каже, що вітамін D варто приймати, адже доведена його більш-менш ефективність у профілактичних дозах, але обов’язково його треба приймати тоді, коли доведено його дефіцит, тобто людина пішла і здала аналізи. В нашій країні прийнята третя думка, тому що аналіз на вітамін D коштує відносно суттєву суму, тому у нас його прийнято просто приймати. І якщо ви вже хочете його просто приймати, то приймайте, будь ласка, приймайте виключно профілактичні дози”, – каже лікар.

Вітамін D, так само, як і вітамін А, вітамін Е, вітамін К, відноситься до жиророзчинних вітамінів – ці вітаміни можуть накопичуватися в нашому організмі і призводити до різних патологічних станів.

Також є проблема, що ми не можемо проконтролювати кількість багатьох вітамінів у крові.

“У нас є загальні аналізи на вітамін D, B12, фолієву кислоту, але вітаміну B1 ми не знайдемо в переліку аналізів, можливо, що він робиться в умовах наукових експериментів, але широкого поширення такі аналізи не здобули. Вітамін B1 відноситься до водорозчинних вітамінів, відповідно його досить важко передозувати, тому що він виводиться разом із сечею та частина із жовчю. Але є також ситуація, коли просто неможливо перевірити кількість вітамінів в крові”, -каже лікар.

Як отримувати вдосталь вітамінів із харчуванням слухайте у подкасті “Медбалачки”.

Авітаміноз: симптоми

Проблема з авітамінозом в тому, що як правило в авітамінозі немає ніяких характерних симптомів для кожного конкретного вітамінна, і ці симптоми можуть бути характерними для багатьох хвороб.

“Якщо вітамін B12 ми можемо перевірити в лабораторних умовах, то з вітамінами групи B чи вітаміном С дуже важко виявити специфічні симптоми для цих вітамінних недостатностей. При тому, що багато із цих симптомів, наприклад, проблеми зі шкірою, нігтями, волоссям, пригнічення, порушення чутливості, кровоточивість, характерні для великої кількіості патологічних станів, які будуть давати те саме”, – каже лікар.

Один із таких станів – це депресія.

“І людина із депресивним розладом – це основний споживач вітамінних комплексів. Тому що всі навколо кажуть людині не приймати антидепресанти, адже у нас не круто приймати антидепресанти, не круто ходити до психолога, у нас круто терпіти. А щоб терпіти було веселіше, до нас приходять полівітамінні комплекси”, – каже лікар.

Гіпервітаміноз: що це?

Гіпервітаміноз – це проблема сучасності, переконує лікар.

“Зараз є течії в дієтології, коли людям рекомендують приймати велетенські дози вітамінів. Як правило це проходить без серйозних наслідків для здоров’я цих людей, тому що якщо ми говоримо про водорозчинні вітаміни, їх досить важко передозувати. Хоча були наукові дослідження, які стверджували про те, що якщо ми десятиліттями приймаємо зайвий вітамін В6, то у чоловіків росте ризик розвитку раку легень. При великих, кінських дозах вітаміну С можуть утворюватися зайві аксолати, можуть утворюватися камені в нирках”, -каже лікар.

Існують різні дієтологічні вірування в те, що треба приймати вітамін А та Е для шкіри, тому що не достаток цих вітамінів може приводити до злущування і поганого вигляд шкіри. Але прийом зайвих доз вітаміну А та Е призводить до того, що у вас буде лущитись шкіра, у вас буде проблема з волоссям і нігтями.

“Тому має бути зважений підхід до будь-якого засновування хімічний речовин. Не треба орієнтуватися на інструкцію в якій написано, що це «покращує», «збільшує», «насичує», і різні стандарті фрази. Треба розібратися в тому, що саме цей вітамін має зробити конкретно у вашому організмі, конкретно для вас корисного. Якщо ви у цьому не орієнтуєтесь – зверніться до лікаря”, – радить Дмитро Корольков.

 

Останні новини по темі
Тероборона Кіровоградщини показала трофейний танк та артустановку (ФОТО)
309706948 175276071745194 3915689639735501086 n
310748786 4727804988
Непоправна втрата: загинув тридцятирічний захисник із Кропивницького району (ФОТО)
Читайте також

У Кропивницькому сьогодні, 19 травня, вшанували пам’ять жертв політичних репресій.

16:28, 19 Травня, 2024

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, вистав та концертів які відбудуться у Кропивницькому протягом цього тижня, з 20 по 26 травня....

16:15, 19 Травня, 2024

На Кіровоградщині міський палац культури Світловодської міськради 13 травня уклав угоду з ФОПом Сергієм Ігнатенком на облаштування алеї пам’яті загиблих військових вартістю 279,...

13:46, 19 Травня, 2024