Що робити, якщо тонзиліт перейшов у хронічну форму?

09:44, 20 Серпня, 2024
РЕКЛАМА

Тонзиліт — це запалення мигдаликів, тих самих «гланд», що розташовані в горлі. Зазвичай він проходить за 7-10 днів, але, якщо запалення триває довше, то мова йде про хронічний тонзиліт.

Захворювання переходить у цю стадію через особливість механізму, що використовують мигдалики для захисту організму. Якщо вони постійно «б’ються» з інфекціями, то можуть запалюватися знову і знову. Це і є хронічний тонзиліт у дорослих. Також причиною може бути неправильне лікування гострого тонзиліту, наявність супутніх захворювань, вплив зовнішніх подразників (наприклад, пилу, тютюнового диму) або знижений імунітет.

Симптоми хронічного тонзиліту

Головним сигналом проблеми є біль у горлі, що триває понад два тижні. Цей біль може бути постійним або періодичним, посилюватись під час ковтання. До інших симптомів відносять:

  • підвищену температуру;
  • захриплий або грубий голос;
  • почервонілі й опухлі мигдалики;
  • білі або жовті плями на гландах;
  • опухлі та болючі лімфатичні вузли на шиї;
  • озноб;
  • головний біль;
  • біль у вухах;
  • біль у животі;
  • ригідність (обмеження в русі) м’язів шиї;
  • неприємний запах із рота.

Як діагностується хронічний тонзиліт?

Для діагностики хронічного тонзиліту фахівець проведе фізичний огляд горла та мигдаликів. Також може бути взято мазок для лабораторного аналізу. У деяких випадках може знадобитися здати аналіз крови, щоб визначити природу інфекції — бактеріальну чи вірусну. Це допоможе підібрати найефективніші методи лікування.

Як лікувати хронічний тонзиліт?

Стратегія одужання, якої буде потрібно дотримуватися, залежить від причини запалення. Якщо воно викликане бактеріями, лікар призначить антибіотики. Але часто хронічний тонзиліт спричинений вірусами, а антибіотики проти них неефективні.

Крім того, можна полегшити свій стан за допомогою:

  • полоскання горла сольовим розчином;
  • знеболювальних препаратів;
  • пастилок або аерозолів для горла.

Фізіопроцедури також є важливою складовою комплексного лікування хронічного тонзиліту. Вони допомагають знизити запалення, поліпшити кровообіг у тканинах мигдаликів та підвищити загальну стійкість організму до інфекцій. Ось деякі методи, що будуть корисними при цьому захворюванні:

  1. Ультразвукова терапія — допомагає знизити запалення мигдаликів, поліпшити їхню функцію.
  2. Ультрафіолетове опромінення (УФО) застосовується для дезінфекції мигдаликів та знищення патогенних мікроорганізмів.
  3. Лазерна терапія використовується для зменшення запалення та болю. Вона має бактерицидну дію, сприяє регенерації тканин та покращує місцевий кровообіг.
  4. Електрофорез із лікарськими речовинами (наприклад, антибіотиками або протизапальними засобами) дозволяє доставити ліки безпосередньо до уражених тканин.
  5. Магнітотерапія сприяє зменшенню запалення й болю, поліпшує мікроциркуляцію крові та лімфи.
  6. Інгаляції з використанням антисептиків, антибіотиків, трав’яних відварів допомагають знизити запалення, знищити патогенні мікроорганізми та полегшити симптоми хронічного тонзиліту.

Не варто використовувати ці поради без призначення лікаря. Потрібно, аби фахівець слідкував за розвитком процесу, щоб оптимально його коригувати. Якщо консервативне лікування не допомагає, а тонзиліт постійно повторюється, отоларинголог може рекомендувати операцію з видалення мигдаликів (тонзилектомію).

American Academy of Otolaryngology, Head and Neck Surgery. Tonsillitis. Last reviewed 2/2019. Accessed 10/12/2023.

Anderson J, Paterek E. Tonsillitis. 2023 Aug 8. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Accessed 10/12/2023.

Merck Manual, Consumer Version. Throat Infections. Reviewed/revised 7/2023. Accessed 10/12/2023.

Останні новини по темі
Українські лікарні отримають 300 наркозно-дихальних апаратів: скільки передадуть Кіровоградщині
Як вибрати засіб проти випадіння волосся?
Читайте також

Чотири громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників.

17:09, 15 Вересня, 2024

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, вистав та концертів які відбудуться у Кропивницькому протягом тижня, з 16 по 22 вересня 2024 року....

16:15, 15 Вересня, 2024

Український ветеранський фонд запрошує в групу підтримки для людей, які втратили своїх рідних чи близьких....

14:27, 15 Вересня, 2024