Виявили на собі кліща: як перевірити на хворобу Лайма у Кропивницькому

Середина весни, коли стає достатньо тепло, є періодом активності кліщів. Деякі з них можуть переносити бореліоз (хворобу Лайма). Пояснюємо, що робити, якщо знайшли на собі кліща, скільки коштує перевірити його на хворобу у Кропивницькому та чи варто приймати медикаменти для профілактики.
Якщо вкусив кліщ: що робити
- Насамперед слід кліща видалити – самостійно чи у найближчому медзакладі.
- Якщо ви видаляєте кліща самостійно – не потрібно його заливати олією, чи «викручувати». Найкраще це зробити пінцетом, плавно і обережно витягуючи з ранки.
- При витягуванні кліща слід бути обережними, щоб не роздушити його.
- Місце укусу потрібно обробити хлоргексидином.
- Кліща, який вас вкусив, варто здати до спеціалізованої лабораторії місцевого Центру профілактики та контролю хвороб МОЗ.
- Проконсультуйтесь зі своїм сімейним терапевтом щодо подальших дій.
Вкусив кліщ: куди звертатися у Кропивницькому
Кропивничанин Олександр I. – військовослужбовець, який приїхав на декілька днів у відпустку до рідного Кропивницького. На вихідних разом з братом він вирушив на кладовище прибрати на могилах рідних.
«Я був там зранку. Потім по обіді поїхав в центр у справах. І вже аж ввечері, у ванній, побачив у себе на стегні кліща», – розповів він «Гречці».
Він уточнює, що весь день ходив у штанях, кросівках і шкарпетках.
«Мабуть, на кладовищі він у траві сидів, зачепився за штанину. І це ж до самого стегна доповз! Я потім попросив дружину допомогти оглянути себе – більше кліщів не знайшли», – додав він.
Після того, як Олександр виявив на собі кліща, який вже вкусив його (голівка комахи була під шкірою), він вирішив самостійно його витягти. Зізнається, що якби це було вдень, то пішов би до найближчого медзакладу, щоб лікарі допомогли зробити це безпечніше. Та це було пізно ввечері, тож він дістав його самостійно.
«Ніякою олією робити це не треба. Головне витягти так, щоб голівка в рані не застрягла. Тож я обережно витягнув його пінцетом: не викручуючи, а повільно і плавно витягаючи. Помістив його у коробочку, а рану обробив хлоргексидином», – пояснив Олександр.

На наступний день захисник повіз кліща у лабораторію, щоб комаху перевірили на хворобу Лайма. У Кропивницькому вона розташована по вулиці Садовського, 40/9. Приймають з 8:00 до 15:00 у будні дні. Сам аналіз вартує 52 гривні, можна розрахуватись і безготівково через термінал (врахуйте, що тоді банк ще стягне додатково комісію).

«Ми досліджуємо вміст кишківника кліща, щоб визначити, чи є він носієм хвороби Лайма. Тому якщо ви витягли кліща, то у коробочку чи баночку, куди його помістите, покладіть шматок вати чи марлі, змочений водою. Щоб кліщ якомога довше залишався живим і не висох», – сказала Олександру працівниця лабораторії та порадила у будь-якому випадку зателефонувати сімейному лікареві.
Чи потрібна профілактика при укусі кліща
Сімейний лікар Дмитро Корольков своєю чергою пояснив, що незалежно від того, які результати лабораторія дасть, ні в якому разі не потрібно пити антибіотики «для профілактики».
«Навіть якщо кліщ є носієм хвороби, то це не означає, що він обов’язково передав її людині. Саме тому виймати його найкраще ниткою чи обережно пінцетом. Не викручувати, не заливати олією – щоб не провокувати більше укусів і не підвищувати шанси передачі хвороби», – роз’яснив він для «Гречки».
Водночас Дмитро Крольков порадив у будь-якому випадку порадитися з лікарем і стежити за можливими симптомами.
«Насамперед це характерний висип, який розповсюджується колами від місця укусу. Якщо він з’явився – проконсультуйтеся з лікарем щодо подальших дій. А без симптомів приймати будь-які медикаменти начебто “для профілактики” не рекомендую», – підкреслив терапевт.
Нагадаємо, що через теплу весну цьогоріч сезон активності кліщів росте. Тому вже зараз парки обробляють від комах.
Так, до 17 квітня 2024 у Кропивницькому робитимуть акарицидну обробку території у парку Перемоги, передає Кропивницька міська рада. До цього у місті вже обробили сквер Гай десантників, парки Козачий острів і Космонавтів, лісопарк в районі кардіоцентру.
Раніше «Гречка» публікувала поради фахівців, які допоможуть уникнути укусу кліща.
Довідково:
Хвороба Лайма або бореліоз – це інфекційне захворювання, що передаються людині з укусом зараженого кліща. Захворювання характеризується ураженням шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату і серця, нерідко приймає хронічний, рецидивний перебіг.