Вибух газового котла від стрибка напруги: пояснюємо чому це неможливо

16:03, 18 Січня, 2023

 У соцмережах з’явилася інформація, що у Кропивницькому по вулиці Попова у ніч із 16 на 17 січня в одній із багатоповерхівок вибухнув газовий котел. Пояснили це у повідомленні начебто тим, що при відновленні електроенергії в мережу будинку подали напругу у 380 Вольт і через це й вибухнув котел. “Гречка” з’ясовувала, чи дійсно була така подія, чи може від перепаду напруги вибухнути котел та чому можуть з’являтися перепади в напрузі.

 

 

Речниця ДСНС області Оксана Мачак розповіла”Гречці”, що до рятувальників інформація про таку подію не надходила і навіть викликів за даною адресою не було.

У пресслужбі “Кіровоградгазу” також спростували цю інформацію, вказавши, що інциденту по вибуху газового котла не було.

“І навіть чисто технічно це було б неможливо. Навіть якщо газовий котел під’єднаний до електромережі і стався стрибок напруги, то максимум – це перегоріла б плата. Але вибуху не було б”, – уточнили в “Кіровоградгазі”.

Енергетик з 10-річним досвідом, який наразі працює в обленерго розпові “Гречці” про можливі стрибки напруги та пояснив чому це може відбуватися:

Чому у багатоквартирних будинках можуть бути стрибки напруги?

У будинок заходить три фази (“а”, “b”, “с”) і “нуль”. Звідти йдуть поквартирно фаза і “нуль”, якщо “нуль” відгорає, починається перекіс напруги по фазах і йде її перехід частково на нуль. При цьому в когось у квартирі, для прикладу, може бути 120 Вольт, а комусь піде приблизно до 380 Вольт.

В однофазній системі, коли немає нуля, то просто немає світла. У багатокварних же будинках – три фази, тому коли відгорає нуль, то йде перекіс напруги, про який згадувалося вище. При цьому, якщо прилад не розрахований на цю напругу, то при його ввімкненні він може вийти з ладу.

Чому перегорає “нуль”?

У “нуля” немає напруги, але є струм. “Нуль” і потрібен для того, аби компенсувати фази і вирівнювати напругу.
У випадках, коли діють відключення світла, то при включенні, зачасту споживачі одночасно вмикають багато електроприладів і пускові струми стаєть дуже високі, цим самим перегружаючи певну фазу.

Для прикладу, в одній квартирі ввімкнули лише лампочку і холодильник, а в іншій одночасно холодильник, бойлер, мікрохвильовку та електрообігрівач – одна фаза перевантажується і струм стає нерівномірним, від цього перенагріваються контактні з’єднання і нуль відгорає, внаслідок чого і стаються стрибки напруги.

Саме тому енергетики закликають людей після ввімкнення світла вмикати прилади поетапно, аби уникнути аварійних ситуацій у мережі та власне із домашніми електроприладами.

Крім того, “нуль” може відгоріти, якщо є нерівномірний перетин напруги та струму, а також при неякісних з’єднаннях.

Як правильно вмикати прилади після відновлення електропостачання?

 Відповідь на це питання дали у пресслужбі “Кіровоградобленерго”.

Зокрема, зазначили, що стрибки напруги в мережі відбуваються постійно через ракетні атаки росіян на Україну.

Будь-яка техніка саме при включенні споживає більше електроенергії, ніж при стабільній роботі. Після запуску електропостачання у квартирах по всій області одночасно вмикаються телевізори, освітлення, холодильники, інші прилади. В результаті відбувається різкий стрибок напруги. Саме тому фахівці ПрАТ Кіровоградобленерго постійно звертаються до населення із проханням вимикати всі електроприлади після відключення та підключати їх лише протягом пів години в такій послідовності:

  • спочатку той прилад, який плануєте використовувати,
  • потім холодильник,
  • гаджети для підзарядки тощо.

Для прикладу, коли з’явилося світло, необхідно вмикати електроприлади поступово. Холодильники і освітлення в першу чергу, обігрівачі не раніше ніж через півгодини, бойлери і пральні машини не раніше ніж через годину.

“Утримати стабільну напругу в умовах пошкодження енергосистеми та постійних відключень дуже складно. Тому часто при включенні електромережі замість 220 В у квартири може подаватися 170 -260 В. Якщо ж виходить з ладу нульовий провідник, напруга може підскочити вище 300 В. Деякі прилади через це миттєво виходять з ладу, навіть якщо вони були в режимі очікування. Наприклад духові шафи, мікрохвильовки чи телевізори, які підключені до мережі постійно. Наголошуємо, що навіть якщо ваша техніка відносно стабільно працює, через перепади напруги термін її служби скорочується”, – роз’ясняють в обленерго.

Дотримання вище наведених порад може дозволити значно знизити ризик псування техніки.

Крім цього, у підприємстві нагадали, що необхідно пам’ятати про режим економії електроенергії.

 

 

 

 

 

Останні новини по темі
Який смартфон Apple краще вибрати у 2023 році
iPhone-14-Pro-Back-Purple-Hand.jpg (3000×2000)
Dorosh tvarunu Donetzk
«14 врятованих собачо-котячих душ»: кропивницька волонтерка вивезла з Донеччини покинутих тварин (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте також

На Кіровоградщині оголосили підозру водієві, який на вихідних пʼяним скоїв ДТП, внаслідок якої загинув неповнолітній юнак....

11:47, 18 Червня, 2024

В Кіровоградській області розпочалися конкурси на посади інспекторів «Служби освітньої безпеки». Анкети прийматимуть із 17 до 30 червня 2024 року включно....

11:08, 18 Червня, 2024

Щоденник — один із різновидів поліграфічної продукції, який має формат книги та призначений для ведення щоденних записів. Він представляє собою стильний аксесуар ділової людини ...

10:17, 18 Червня, 2024