Перспективи бізнесу в Україні. Чи варто починати бізнес в Україні?
Початок нульових – це справжній період розквіту підприємницької діяльності в Україні. Більшість відомих українських компаній, котрі зараз є лідерами ринку в тих чи інших нішах, розпочали свою діяльність саме тоді. Що в той час було потрібно для того, щоб зайнятися бізнесом? Перш за все, був потрібен стартовий капітал. По суті, ніякий бізнес без цього не обходиться, бо потрібно з чогось починати. Витрати на перших етапах будуть обов’язково і до цього потрібно бути готовим. Також важливо було мати певну ідею того, чим ви будете займатися та як це буде виглядати.
А як справи з цим зараз? Досліджуючи різні інформаційні ресурси в Україні, як наприклад info-ua.net – можна зробити висновок, що, хоча війна і створює певні обмеження для ведення підприємницької діяльності, вона водночас відкриває нові можливості. Так, зараз з бізнесом все набагато складніше ніж колись, бо майже немає вільних ніш, де ви зможете бути першим. Двадцять років тому з цим все було набагато простіше. Створює свої складнощі для підприємців і війна, але, як відомо, коли зачиняються одні двері, то відчиняються інші.
А чи варто пробувати займатись підприємницькою діяльністю в Україні зараз? Є чимало моментів, які важливо обговорити. Пропонуємо зробити це в рамках даного тексту.
Стан економіки та бізнесу
Те, що війна зробила свій негативний вклад в економіку не являється для когось секретом. Це було цілком очікувано. Хай там як, але представники бізнесу почали пристосовуватися до наявних умов з їх особливостями. В результаті поступово українська економіка у 2024 році виходить із кризового стану. Світова спільнота активно підтримує Україну: гранти, програми допомоги малому та середньому бізнесу, а також допомога міжнародних фінансових організацій. Через це, попри руйнування інфраструктури та всі наявні складнощі, перспективи для бізнесу виглядають досить цікавими.
Якщо говорити про напрямки, в яких є навіть певний прогрес, то до них можна віднести: цифрові технології, аграрне виробництво, логістику, оборонну промисловість та навіть виробництво джерел відновлювальної енергії. Цими нішами цікавляться не лише ті, хто бажає інвестувати і знаходяться безпосередньо в Україні, а й іноземні інвестори. За цими напрямками безсумнівно є майбутнє.
Особливої уваги заслуговують такі сфери, як ІТ, інженерія та маркетинг. Освічених людей у нас чимало і ці напрямки зараз цікавлять багато кого, бо в них крутяться чималі кошти. Кожному хочеться займатись чимось цікавим, корисним, та тим, що приносить хороший дохід. Також це дуже затребувано за кордоном. В результаті, це все створює сприятливе середовище для відкриття бізнесів, орієнтованих на експорт послуг чи продуктів.
Війна ‒ одночасно як виклик, так і стимул
Напевно, ніхто не стане сперечатися з тим, що війна стала найсерйознішим викликом для українського бізнесу за всі роки незалежності. Особливо несолодко довелося невеликим підприємствам, котрі працювали у сферах роздрібної торгівлі, громадського харчування, туризму та послуг. Дехто змирився з ситуацією та остаточно закрив ФОП, а хтось звик боротися до останнього, тому знайшов певні виходи з ситуації ‒ це і релокація бізнесу, і переорієнтація на онлайн-формати, і освоєння нових ринків.
Які з’явились нові можливості для підприємців?
Те, що ринок активно трансформується помітно неозброєним оком. Для когось це мінус, а для когось і плюс, бо відкривається можливість зайняти чиєсь місце. Коли одна компанія залишає нішу через неспроможність працювати в умовах війни, інша отримує шанс зайняти цю позицію. При розумному підході, не повторюючи помилки попередника, можна закріпитися на цій позиції та надалі успішно працювати. Знову ж таки, рекомендуємо придивитися до таких галузей, як ІТ, сільське господарство, енергетика.
Багато міжнародних компаній продовжують співпрацювати з українськими розробниками, тому ІТ-сектор вартий уваги. Майбутнє нашої планети загалом за технологіями. Це можна використати у свою користь. Якщо говорити про сільське господарство, то Україна завжди була потужною аграрною державою. СГ – це і зараз одна з найперспективніших галузей. Щодо енергетики, то вона через постійні обстріли енергетичної інфраструктури зазнала значних втрат. Інвестори бачать потенціал у розвитку «зеленої» енергетики. Це означає, що цей напрямок теж варто розглянути, якщо плануєте зайнятися бізнесом.
Кілька корисних порад для тих, хто планує бізнес в Україні
- Перш за все, дуже важливо приділяти увагу підготовчому етапу. Не можна ігнорувати необхідність дослідження ринку. Якщо якась з галузей вас зацікавила, то треба ретельно вивчити її. Ви повинні знати всю її підноготну, а не лише те, що знаходиться на поверхні. Може бути чимало «підводних каменів», котрі згодом створять чимало проблем. Ознайомтеся й з юридичними аспектами ведення бізнесу.
- Потрібно зайнятися побудовою певної мережі так званих «контактів». Самостійно вести бізнес неможливо. Для цього потрібен певний ланцюжок з партнерів, клієнтів і громадських зв’язків.
- Не бійтеся бути креативним та намагайтеся бути гнучким. Саме винахідливість допомагає зайняти лідерські позиції в тому чи іншому секторі та обійти конкурентів. Так ваш бренд може стати більш популярним, а ваша продукція чи послуги при цьому можуть бути навіть гіршої якості чи дорожчі за пропозиції інших компаній. Гнучкість у свою чергу дозволяє українським підприємцям знаходити успіх навіть у кризу.
Підсумуємо
Стан ринку та економіки в Україні зараз досить непростий. Чи створює це перешкоди для бізнесу? Безумовно, але разом з цим відкриваються і нові перспективи. У кризові часи часто з’являється так зване «вікно можливостей». За умови розумного підходу можна отримати не лише прибуток, але й шанс стати частиною відбудови країни та впевнено закріпитися на ринку в позиції лідера. Головне – це бути креативним, уважно дослідити ринок, все спланувати та не боятися ризикувати.