Сегментація ЦА: що це таке та як це зробити?

Чи траплялись ситуації, коли вам телефонували та пропонували взагалі не потрібний вам продукт? Впевнені, що кожен третій стикався з цим, й більшість людей не те що купувати його не готова, а й просто слухати саму пропозицію не хоче. Власникам бізнесу необхідно уникати подібних ситуацій, і допомогти в цьому може сегментація цільової аудиторії. Разом з Kyivstar Business Hub розповідаємо, що це таке та як сегментувати цільову аудиторію.
Що таке сегментація аудиторії?
Сегментація ЦА — це розподіл наявних клієнтів та аудиторії загалом на групи за певними критеріями. Існують такі підходи щодо поділу ЦА:
- демографічний поділ — вік, стать, дохід, освіта, національність, посада тощо;
- географічний поділ — континент, країна, область, місто, село;
- психографічний поділ — соціальний стан, стиль життя, тип особистості, емоційність тощо;
- поведінковий поділ — споживчий досвід, ставлення до покупок і знижок, частота покупок, реакція на товари й так далі.
Сегментувати аудиторію можна за декількома підходами одразу: наприклад, ваш товар А може підійти ЦА віком 20-40 років, яка проживає в Україні, працює, отримує середній дохід і дуже любить знижки, а товар Б — підліткам до 18 років, які навчаються, не працюють, купують переважно онлайн і схильні до емоційних покупок. Серед прикладів — випуск авто Ford Mustang для молоді, яка любить спортивні, швидкі авто, проте не має багато коштів, а також продаж різних цигарок (низький вміст смол, високий вміст нікотину та високий вміст ментолу) компанією R.J. Reynolds Tobacco в різні райони Чикаго, адже в різних районах — різна ЦА.
Навіщо та коли потрібна сегментація ЦА?
Цільову аудиторію варто сегментувати для того, щоб:
- дослідити свою ЦА, виявити її потреби, болі та бажання;
- визначити окремі сегменти ЦА та продавати різні товари різним споживачам;
- удосконалити продукт/послугу з огляду на потреби та бажання аудиторії;
- збільшити ефективність холодних дзвінків і SMS шляхом пошуку людей, яким потенційно буде цікавий продукт/послуга;
- вибрати правильну маркетингову стратегію та залучити більше лідів;
- оцінити потенціал ринку/ніші.
Проводити сегментацію можна на будь-якому етапі розвитку бізнесу: це корисно як ще до старту власної справи для аналізу ринку, так і в процесі роботи для покращення клієнтського досвіду та збільшення прибутку.
Як проводити сегментацію ЦА?
Головним тут є аналіз ЦА, а саме наявної інформації про своїх споживачів. Отримати ці дані можна в CRM-системах, в Google Analytics, через відповіді, отримані від клієнтів на опитування, а також за допомогою Big Data від Київстар, де спеціалісти допоможуть створити портрет клієнта, визначити look-alike аудиторію, налаштувати таргет і розробити профіль ідеального споживача.