Як підготувати дитину до НМТ з фізики
Незабаром почнеться НМТ, і це стресовий період і для майбутніх абітурієнтів, і для батьків. Фізика — доволі складний предмет, тож до іспитів треба готуватися дуже завчасно. Батьки теж можуть дечим зарадити, щоб посприяти успішній підготовці до відповідального екзамену.
З чого складається НМТ з фізики у 2024 році
Як і раніше, програма НМТ відповідає чинній програмі ЗНО. У тестах із фізики буде 20 завдань:
- 12 з них — вибір однієї правильної відповіді з чотирьох варіантів;
- 2 завдання на встановлення відповідності;
- 6 відкритих завдань із короткою відповіддю.
Під час НМТ надаються довідкові матеріали. Всього за 20 завдань можна отримати 32 бали.
Підготовка: перші важливі кроки
Якщо підліток чи підлітка вирішили складати НМТ з фізики, спочатку потрібно поговорити з вчителем з цього предмета. Попросіть викладача звертати увагу на прогалини в знаннях учня або, за можливості, надати допомогу. Зазвичай шкільний учитель знає, які довідкові матеріали знадобляться, де знайти тренувальні тести, завдання минулих років.
Також дуже допоможе найняти репетитора з фізики — індивідуальні заняття чудово працюють для підготовки. Бажано почати принаймні за 2 роки до закінчення школи. Але комусь репетитор потрібен, щоб просто систематизувати знання й допомогти розібратися в тестах. Тож, оптимальний час підготовки близько 1 року.
Репетитор направить учня у правильному напрямку, виявить слабкі місця, допоможе відпрацювати стандартні й нестандартні методи розв’язання задач. Словом, зробить усе, щоб випускник почувався впевненим у своїх силах.
Якщо дитина проявляє схильність до предмета, знання оцінюються на високому рівні, запропонуйте учню написати МАН з фізики. Участь у Малій академії наук передбачає:
- написання дослідницької роботи з актуальної теми за стандартами рефератів і курсових;
- контрольну роботу з профільного предмета;
- презентацію і захист наукової роботи.
МАН доступна для участі дітей 7-11 класів. У 10-11 класі конкуренція дуже висока: у 10 всі прагнуть напрацювати досвід, а в 11 — здобути призове місце й отримати додаткові бали під час вступу.
Важливо: додаткові бали отримують учні, які посіли I-III місця на Всеукраїнському етапі конкурсу.
МАН з фізики — це цікавий і корисний досвід, але підготовка потребує великої кількості розумових ресурсів і часу.
Як ще допомогти дитині під час підготовки?
Часто батьки зосереджені тільки на знаннях, забуваючи про психологічні фактори. Важливо, щоб учень був не тільки підготовленим інтелектуально, а й психологічно стійким. Що можна для цього зробити:
- Зменшити психологічну напругу: НМТ — це всього-на-всього іспит, який можна скласти наступного року. Або ж вступити на іншу спеціальність і потім перевестися/перевступити.
- Створити комфортні умови для навчання. Доведеться обрати: чи навантажуєте ви дитину домашніми обов’язками, чи вона використовує цей час на підготовку. Спокійне робоче місце теж не завадить.
- Слідкувати, щоб учень не вигорів. Відповідальні діти можуть вчитися, виснажуючи себе. Нагадуйте, що потрібен відпочинок, спілкування з друзями, необхідно добре харчуватися та не забувати про фізичну активність.
- Формувати впевненість у власних знаннях. Навіть відмінники мають синдром самозванця — через це вони надто обдумують прості завдання й дають неправильні відповіді. Покажіть, що їхніх знань достатньо, а завдання іноді видається простим тому, що воно таким і є.
- Практикувати методи самозаспокоєння. НМТ складають у незвичних умовах, тому учень може запанікувати. Вивчіть заспокійливі техніки дихання, спробуйте інші способи, як можна швидко опанувати себе.
Зараз іспити — це додатковий фактор стресу, з яким впоратися ще важче. Тому починати готуватися до НМТ з фізики краще завчасно: це допоможе організувати знання, здобути нові навички та виробити впевненість у власних силах.