Як сплести різдвяного «павука»: покрокова інструкція від кропивницької майстрині

15:10, 23 Грудня, 2023

Напередодні у Кропивницькому майстриня Ганна Баранова провела майстер-клас, під час якого розповіла, як своїми руками створити традиційну українську прикрасу оселі до різдвяних свят – «павука».

Що таке різдвяний «павук»

Павук – це сплетена з соломи і ниток геометрична прикраса. Українці традиційно підвішували її до стелі в центрі оселі напередодні Різдва.

«”Павук” – це така і іграшка, і прикраса, і домашній оберіг. Його підвішували в центрі найбільшої кімнати і за повір’ям він очищує дім від негативу протягом року, гармонізує. Потім напередодні Різдва його спалювали, а на його місце вішали новий», – пояснила майстриня Ганна Баранова, якій через повномасштабне вторгнення Росії довелося виїхати з Харкова до Кропивницького.

Вона вже не вперше проводить майстер-клас у «Гончаренко центрі» у Кропивницькому, та цього разу вчила створювати саме різдвяного «павука». На захід прийшло більш як два десятки людей.

«Я розраховувала, що до десяти людей зацікавляться, а тут такий ажіотаж – реєструвалося ще більше людей, та тут у залі просто всі не помістилися б. Але я рада, що наші люди цікавляться своїми традиціями», – розповіла майстриня.

Ганна Баранова пояснила, що «павуки» плели з сухої соломи. При цьому він міг мати як тільки одну геометричну фігуру, так  багато різних, поєднаних в одну композицію. Також його прикрашали намистинками, пір’ям.

«Не варто шукати якогось виключно традиційного “павука”. Фантазуйте, прикрашайте оберіг на свій смак – так ви розвиваєте традицію, урізноманітнюєте її», – додала вона.

Що потрібно для створення «павука»

За словами Ганни Баранової, для «павука» потрібно зовсім небагато: нитки, солома і велика важка голка. Також можна його прикрасити намистинами, бісером, стрічками, мереживом, кольоровим пір’ям тощо.

«Солому можна заготувати ще з літа, тоді це безкоштовно. Ми для майстер-класу купили коктейльні соломки – їх можна знайти у будь-якому маркеті, вони зовсім недорого коштують», – розповіла майстриня.

Також вона підказала, що набори для соломоплетіння можна замовити онлайн в інтернет-майстерні Оксани Білоус.

Наприклад, для «павука» з одного великого ромба і п’яти маленьких потрібно 50 соломинок довжиною приблизно 17-18 сантиметрів.

Нитку майстриня порадила брати бавовняну, а не синтетичну – тоді соломинки не ковзатимуть і легше буде плести.

«Нитка має бути не затонка, щоб не рвалася, і не затовста – щоб вона легко проходила скрізь соломинку», – підкреслила Ганна Баранова.

Як сплести «павука»: покрокова інструкція

Крок 1 – нарізати солому

Для створення «павука» з одного великого ромба та 5 маленьких має вистачити приблизно 50 соломинок по 17-18 сантиметрів. Для маленьких «павучків» довгу соломку при цьому потрібно розрізати на три рівні частини.

«Щоб павук був гарним, важливо, щоб соломинки в ньому були однакового розміру. Тому коли нарізатимете коротші, то краще обрізати зайве», – зауважила Ганна Баранова.

Крок 2 – скласти трикутник

В голку заселяємо відрізок нитки, і нанизуємо на неї три соломинки. Зав’язуємо нитку так, щоб утворити трикутник.

Крок 3 – зв’язати чотири трикутники

На цю нитку з вершини трикутника нанизуємо ще дві соломинки та підв’язуємо до вершини трикутника. Звідти на нитку знову нанизуємо дві соломинки й прив’язуємо до вершини.

Таким чином збираємо чотири трикутники у формі паралелограма.

«Якщо нитка закінчується, то берете наступний відрізок і прив’язуєте його. Беріть відрізки, з якими зручно працювати – не задовгі, бо нитка плутатиметься, і не закороткі, щоб постійно не підв’язувати новий», – порадила Ганна Баранова.

Крок 4 – зробити паралелограм з «хвостиком»

У цьому паралелограмі, який складається з чотирьох трикутників, нитка має виходити з гострого кута.

«Якщо раптом ви заплуталися, і нитка не з тієї сторони, то все можна виправити. Для цього за допомогою голки пропустити нитку назад, щоб зняти не ту соломинку, або якщо вузлик – пропустити нитку ще раз через соломинку назад», – пояснила майстриня.

На нитку, що виходить з гострого кута, треба нанизати ще одну соломинку – вийде такий паралелограм з «хвостиком».

Крок 5 – скласти пірамідку

Соломинку, яка є «хвостиком», требі прив’язати до нитки тупого кута, який розташований через дві соломинки. Таким чином створюємо пірамідку.

Крок 6 – зв’язати двосторонню пірамідку

На нитку під пірамідкою нанизуємо ще дві соломинки і прив’язуємо до сусіднього кута між соломинками – щоб утворився трикутник.

Потім знову нанизуємо дві соломинки, робимо трикутник і прив’язуємо його. Набираємо по тому ж принципу, що у кроці 3. таким чином зв’язуємо дві пірамідки.

«Варто залишити нитку десть сантиметрів 20 з вершини павука, щоб його зручно було підвісити під стелю», – зауважила Ганна Баранова.

Крок 7 – зробити менші «павуки»

По такому з алгоритму, як і великий «павук», плетемо менші «павучки» з коротших соломинок. Їх потім варто прив’язати до кутів великого «павука».

«Насправді є багато різних схем плетіння павуків, це лише одна з них. Нехай плетіння подарує вам гармонію в душі, а такий оберіг – гармонію в домі», – побажала Ганна Баранова.

Ілюстрації Ганни Баранової

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Читайте також

Сьогодні, 25 січня, Смолінська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Соломонідіна....

17:32, 25 Січня, 2025

У Кропивницькому волонтери етнографічного проєкту «Баба Єлька» запустили у продаж версію настільної гри «Монополія», яка знайомить гравців з історією, пам’ятками та бізнесами мі...

16:58, 25 Січня, 2025

У Світловодську, що на Кіровоградщині, бригадам екстреної медичної допомоги передали перші портативні УЗД-апарати, які дозволяють проводити діагностику безпосередньо на місці ви...

14:50, 25 Січня, 2025