Юрій Винничук: “Роман я пишу під допінгом”

03:01, 12 Вересня, 2011

Літературне життя України в очікувані наймасовішого свята – Форуму видавців – 2011. Тому „ Гречка ” вирішила поспілкуватися з його постійним учасником й одним із улюблених письменників – Юрієм Винничуком. Дізнаємося, чим він здивує нас на Форумі.

– Ви зараз працюєте над новим романом. Про що він і коли його чекати читачам? – Події роману відбуваються у довоєнному Львові, а також під час війни. Я хочу показати Львів таким, яким він був – не лише українським і польським, але й німецьким, єврейським, чеським. Тому там багато героїв. Роман я ще не завершив. Мабуть, аж на весну видам.

Що від Вас чекати на книжковому форумі цього року? – Вийде моя двотомна антологія „Розіп’ята Муза”, яка вперше в такій повноті представляє українських поетів, що загинули від рук денікінців, більшовиків, німецьких загарбників, сталінського режиму, полягли на фронтах Першої та Другої світової, померли на засланні та в концтаборах. Я розшукав і відкрив понад сотню раніше невідомих авторів, які публікувалися в періодиці першої половини ХХ-го сторіччя, уточнив роки смерті багатьох поетів за протоколами „трійок”, відшукав поезії письменників, про яких досі невідомо було, що вони писали вірші (Г. Косинка, В. Чечвянський, Ю. Вухналь, Д. Бузько та ін.). Усього в антології представлено 322 автора.

Думаю, що це промовистий мартиролог інтелекту нації, яка окрім Голодомору зазнала ще й таких жахливих спустошень у культурі, яких не зазнала жодна інша.

– Юрій Винничук більш відомий широкому загалу як прозаїк. Ви більше не пишете поезії? Чи просто не видаєте її? – Писати вже не пишу, але видав вибране. Я вважаю, що поезія належить молодим. Писати поезії після 35-ти – великий ризик, а після 50-ти – ознака маразму. У цьому легко переконатися, якщо прочитати поезії деяких наших світил-шістдесятників.

– Чи впливають політичні зміни у світі та країні на Ваше сприйняття світу, творчість? – Ні. Я живу своїм життям. Але цікавлюся усім, що відбувається навколо, реагую на це своєю публіцистикою. Дописую до двох сайтів ТСН та Радіо «Свобода». І там, звичайно, як заповів Франко, „лупаю сю скалу”, себто владу.

– Про те, що Ви любите готувати, згадувалося й у Ваших творах, і в інтерв’ю. „ Легенди львівської кави” за вашою редакцією – чудові. Коли плануєте видати власну кулінарну книгу?

    – Коли завершу роман, візьмуся за неї.

– Ми помітили, що деяких літераторів постійно запитують про політичні вподобання, а Вас – про секс. Чому так? – Бо хтось вирішив, що я пишу винятково еротичні твори, але це не так. „Діви ночі”- дуже цнотливий твір. А „Житіє гаремноє” – епатажний і скандальний, бо я змістифікував щоденники Роксолани. Однак усі критики відзначили, що там усе описано дуже смачно й без вульгарщини. Єдиний твір, де присутній секс – це роман „Весняні ігри в осінніх садах”. Однак я й там усе описував з гумором, без зайвої фізіології. Але у більшості моїх книг жодного сексу нема.

– Багато у Ваших книгах про Львів. Чому рідний Франківськ залишився поза кадром? – У Франківську я народився, але зі Львовом був пов’язаний набагато тісніше. Батьки навчалися, познайомилися та побралися у Львові. У Львові жили дід і баба, брат і сестра батька. Львів мене завжди притягував. Тут більше можливостей для наукової та дослідницької праці. Львів був культурним центром, тут видавалися сотні журналів і газет, є з чим працювати.

– Зараз модно співати або ставити в театрах, або ж знімати кіно за своїми творами. Чи Ви мали пропозиції щодо цього після кінострічки, знятої за твором “Діви ночі”? – Які можуть бути пропозиції в державі, де фільми не знімають? А якщо й знімають, то це режисери, які не мають жодного стосунку до українського кіно – Кіра Муратова, Роман Балаян, Оксана Байрак… Я б міг щось писати для кіно, але держава вирішила, що нам досить російського кінопродукту й російських серіалів про СМЕРШ, про гібєль імпєріі…

www.gre4ka.info

 – Ви взагалі вболівальник? Коли востаннє були на “Карпатах”? На Великдень там і зараз їдять вареники на трибунах, як у Вашому оповіданні? – Ні, я поганий уболівальник. Дивлюся лише ті матчі, де грає збірна України. Зараз на самий Великдень матчів не призначають, але ми Паску святкуємо цілий тиждень, то відповідно й на стадіон львів’яни приходять із закускою. Тільки ніхто вареників не несе – ними об’їдалися під час посту, а на Великодній тиждень їдять вуджене м’ясиво – шинку, ковбасу, полядвицю, шпондерки і сальцесони. І є ще одна відмінність від того, що я описав. За совєтів у торби міліція не зазирала, і вболівальники могли на стадіоні випивати. Зараз це неможливо.

Ваш твір з’явився у збірці „Українські письменники про футбол”. А самі граєте? У команду письменників потрапити хочете? – Ні, я завше був таким книжковим шашелем, який лише у книги вгризався. У футбол грав дуже рідко. А

до команди письменників мене вписали примусово, тому я виходу не маю.

– А “Євро – 2012” знайде відображення у Ваших творах? – У художніх точно не знайде, а в публіцистиці – можливо.

– Інтернет займає левову частку життя людини, Ви не виняток? – На відміну від деяких знайомих, які на facebook днюють і ночують, я в Інтернет заходжу, аби переглянути новини, скачати якісь фільми, книги та відповісти на листи. Однак мушу визнати, що Інтернет зараз надзвичайно цікавий, з’явилося багато публікацій стародруків, виставлені старі журнали й газети.

– Вам пишеться несподівано, чи це йде періодами? – Залежить що. Роман я пишу під допінгом. Допінг виглядає так: беру якусь добру прозу й читаю годину- дві, тоді раптом відчуваю, як у голові щось починає зароджуватися, сідаю й пишу. Все інше пишу без потреби викликати натхнення. Тому я собі сам регулюю, що маю робити. Але пишу щодня.

 

– Які книжки Ви читаєте своєму синові? – Синові сім років, якраз до школи пішов. Читаю йому казкові повісті, щось пізнавальне. У нього захоплення дуже швидко змінюються, зараз його цікавить Древній Єгипет.

www.gre4ka.info

У Кіровоград приїдете, якщо запросимо? – Це якби хтось організував тур кількома містами, то так. А чому б у Кіровограді не організувати свій літературний фестиваль чи книжковий форум? На Львівщині вже навіть у районних містах відбуваються книжкові ярмарки – у Стрию, Миколаєві, Дрогобичі… Або ось у Чернівцях, Ужгороді… А Кіровоград же ж більше місто. Правда, для цього вам треба назву міста поміняти.

Записала Настя Дзюбак

Фото:

 http://litakcent.com/2009/09/21/jurij-vynnychuk-oplesky-–-ce-te-scho-mene-okryljuje/

http://litakcent.com/2011/04/05/dlja-koho-na-medvini-medom-pomazano/

http://glavred.info/archive/2011/09/05/111552-3.html

Заходи за участі Юрія Винничука на Форумі видавців – 2011

Коли? 16.09 – 14:00-15:30 Де? Центр міської історії Центрально-Східної Європи (вул. акад. Богомольця, 6).Конференц-зала. Що? “Україно-чеські можливості”. Юрій Винничук, Бара Грегорова, Алекс Севрук, Тетяна Окопна, Людмила Таран, Людмила Кицила, директорка Чеського центру Дагмар Остржанська та консул Генерального консульства Чеської Республіки у Львові п. Мартіна Павлітова Мухова. Модератор- Рита Кіндлерова.

Коли? 16.09 –14:00-14:45 Де? Палац мистецтв. Стенд № 103 Що? Автограф-сесія авторів збірки «Письменники про футбол. Літературна збірна України» за участі Сергія Жадана, Фоззі, Юрія Андруховича, Сашка Ушкалова, Юрія Винничука, Макса Кідрука.

Коли? 16.09 – 16:30-17:00 Де? ЛОІППО (вул. Огієнка, 18-а). Актовий зал. Що? Захоплююча історія від Юрія Винничука. Під супровід дуету експериментальної електроакустичної музики Elvio duo: скрипка, імпровизація – Андрій Сачела, real time електроніка – Анастасія Архангородська. Модератор – Артем Захарченко.

Коли? 17.09 – 12:00-12:45 Де? Палац мистецтв. Конференц-зала. Що? Презентація нових книг Юрія Винничука. Презентує літературна агенція «Піраміда».

Коли? 17.09 – 21:00-23:00 Де? Театр “Воскресіння” (пл. Ген. Григоренка, 5). Білий зал. Що? “НЕП: Ніч Еротичної Поезії”. Учасники: Юрій Винничук, Мар”яна Савка, Брати Капранови, Дмитро Лазуткін, Оксамитка Блажевська, Іван Малкович, Сашко Гаврош та інші. Ведучий – Сергій Пантюк. Ніч Еротичної Поезії або просто НЕП – спеціально для любителів цього жанру, вірші читатимуть знані майстри еротичної поезії.

Коли? 18.09 – 11:00-12:00 Де? Палац мистецтв. Стенд № 123. Що? Автограф-сесія письменника Юрія Винничука. Проводить Літературна аґенція «Піраміда»

Останні новини по темі
Фінішувала VII Всеукраїнська велоестафета “Спорт для всіх єднає Україну!”
www.gre4ka.com.ua
Афіша Кіровограда 12.09 – 18.09.11
Читайте також

Легендарні 3-й полк спецпризначення імені князя Святослава Хороброго та 8-й полк СпП імені князя Ізяслава Мстиславича оголосили про набір....

15:30, 4 Березня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 4 березня, на перехресті Євгена Тельнова і Віктора Френчка сталася ДТП. В результаті автопригоди постраждала пасажирка. ...

15:10, 4 Березня, 2024

У Кропивницькому жителі будинку по вулиці Кавказькій вже другий тиждень залишаються без води. Водночас цієї вулиці немає у переліку виїздів ремонтної бригади.  «Гречка» з’я...

14:35, 4 Березня, 2024